Ötödször: Magyarországon a DK elvileg még mindig baloldali pártnak adja ki magát, ám Gyurcsányék a legelkötelezettebb föderalisták és globalisták, az Európai Egyesült Államok, a genderideológia hívei, migrációbarátok és keresztényellenesek, gazdaságpolitikájuk pedig „kőszáli” neoliberális alapokon áll. Ezzel szemben az immáron negyedszer egymás után győztes keresztény-konzervatív Orbán-kormány az, amelyik gazdasági értelemben vállalja a hagyományosan baloldalhoz köthető értékeket, a nagytőke helyett a dolgozók – a munka – oldalára áll, tehát a bal–jobb tengelyen értelmezhetetlen a két párt ellentéte.
Hatodszor: a pártokon túl idetartozik az a jelenség is, hogy a felmérések szerint Nyugat-Európában egyre több megkérdezett a bal–jobb skála közepén helyezi el magát; jellegzetesen megmutatkozik ez például Németországban. Ez azonban egyértelműen azt jelenti, hogy az emberek jelentős része a bal–jobb tengelyen valójában nem tudja elhelyezni magát, ezért semleges álláspontot vesz fel, vagyis számára, a saját identitásának meghatározása szempontjából már nem releváns a hagyományos bal–jobb skála.
Miért olyan fontos az, hogy a bal–jobb felosztás, amely kétszáz éven át meghatározta az európai és amerikai kontinens politikáját, eltűnőfélben van? Mit nyerünk azzal, ha ezt megállapítjuk? Nos, minden látszat ellenére óriási jelentősége van annak, hogy megfelelő fogalmakat használjunk a XXI. század törésvonalaira.
Ugyanis a jó és tartalmas fogalmak segítenek eligazodni a politikai és társadalmi folyamatok megértésében. Ha tudjuk, milyen konfliktusok mozgatják elsősorban a politikusokat, a pártokat és a kormányokat, akkor értjük meg, hogy mit miért tettek, tesznek, illetve fognak tenni. Ez különösen fontossá válik a választások szempontjából.
Mindez hatványozottan érvényes volt a 2022-es választások előtt: a közvéleménynek tudnia kellett, hogy bár a Gyurcsány-féle DK, illetve az MSZP baloldalinak adja ki magát azért, hogy a hagyományos baloldali szavazókat megszerezze magának, valójában azonban ők már régen a multinacionális nagytőke és a brüsszeli globalista elit pártjai, tehát a globalizmus–nemzeti szuverenitás törésvonalán a globalizmus oldalán állnak, ez az igazán releváns identitásuk, s már régen nem a baloldaliság.
A másik példa a Jobbik, amely jobboldalinak, sőt radikális jobboldalinak próbálta magát „eladni”, lényegét illetően azonban már ők is a globalista hálózat részeivé váltak, tehát ebből a szempontból nincs különbség a DK és a Jobbik között, és ezért nem véletlen, hogy politikai szövetségre léptek. (A szivárványkoalíció többi, kis pártja pedig egyértelműen globalista.)
Vagyis: az embereknek tudniuk kellett, hogy miért is szavaznak az ellenzéki pártokra, illetve miért szavaznak a kormánykoalícióra. Tudniuk kellett, hogy ha a baloldalra voksolnak, akkor olyan pártokat támogatnak, amelyek helyeslik az ország alávetését a globális hatalmaknak, a határok védelmének feladását és így a főleg muszlim migránsok betelepülését, a genderideológiát, a kereszténység háttérbe szorítását, a határon túli magyarok semmibevételét, a hagyományos családok elvetését, az unió birodalommá való átalakulását és nemzeti szuverenitásunk elvesztését.
Ha tehát a hagyományos baloldali értékeket keresték, azt nem az ellenzék politikájában találhatták meg. És az eredmények bizonyítják: ezt sokan felismerték a baloldalon is, és a Fidesz–KDNP-re szavaztak!
A szerző politológus, az Alapjogokért Központ kutatási tanácsadója
Borítókép: Országgyűlési választás 2022. április 3-án (Fotó: Bach Máté)