„Sorsunk emlékezetünkben van megírva: mondd meg nekem, mire emlékszel vissza, s én megmondom, ki vagy” – írta száz éve Ravasz László. Az állami, illetve nemzeti ünnepek különleges szimbólumai annak, hogy mely nép, nemzet mire emlékezik és emlékeztet. Például az Egyesült Királyságban régi hagyomány, hogy a mindenkori uralkodó hivatalos születésnapja, az Amerikai Egyesült Államokban július 4-e, a függetlenségi nyilatkozat elfogadásának napja, Németországban október 3-a, a német egység napja, Franciaországban július 14-e, a Bastille napja a nemzeti ünnep. Pár nappal ezelőtt, a szokásokhoz híven, ezúttal is látványos katonai parádét rendeztek a párizsi Champs-Élysées sugárúton. De vajon hány lelkesen ünneplő francia tudja, hogy pontosan mi történt 1789-ben ezen a napon, amit a nagynak nevezett francia forradalom kezdetének tartanak? Többnyire ma is úgy tudják, és azt tanítják (korántsem csak Franciaországban), hogy e napon a párizsi nép elfoglalta és lerombolta a királyi zsarnokság legfőbb szimbólumát, s kiszabadította a politikai foglyokat.
A valóság az, hogy a Bastille egy ósdi állami börtön volt, ahol 1789 júliusában csupán hét fogoly tartózkodott, de egyik sem politikai okokból – négyen váltóhamisítók, ketten elmebetegek voltak, egy gróf pedig szexuális perverziói miatt került a börtönbe. A több tízezres tömeg nem az ő kiszabadításuk miatt akarta megostromolni a középkori eredetű erődbörtönt, hanem mert megtudták, hogy előző nap a katonaság rengeteg puskaport szállított oda.
Nem volt szükség különösebb ostromra, mert miután három ágyút felállítottak az erőd kapujával szemben, a börtönparancsnok leeresztette a kapuhidat, s a nép betódult az épületbe. Ám nem tudták, nem is akarták lerombolni a börtön vaskos, huszonnégy méter magas falait és ötemeletes tornyait. Csak jó fél évvel később, egy Pierre-Francois Palloy nevű építész vállalkozó tudta lebontani a Bastille-t, s a terméskövek eladásából és az ajtókból, zárakból, kulcsokból készített emléktárgyak értékesítéséből meggazdagodott.
A Bastille-nap hamis mítosza és pátosza alighanem azért tartja magát máig, mert kellett egy olyan napot találni, amely a régi rend eltörlésének és a szép új világ kezdetének a szimbóluma lehet. „A francia forradalomnak az a legfőbb jellegzetessége, hogy ki akarja szakítani Franciaországot a mindenestül elítélt múltból, és egy új elvvel akarja azonosítani” – írta Francois Furet francia történész. A helyzet azonban az, hogy a régi rend és az új rendetlenség – anarchia, majd zsarnokság – közötti cezúra megjelölésére nem a Bastille elfoglalása a történelmileg releváns nap. Alkalmasabb volna a múlt eltörlésének jelzésére például a monarchia megdöntésének, a király kivégzésének, a jakobinus diktatúra vagy az új, forradalmi naptár bevezetésének napja is.
A napválasztásnál súlyosabb probléma, hogy Európa egyik legrégebbi nemzete, állama ma is azt ünnepli, hogy alig kétszáz éve szakított több mint ezeréves múltjával. Mi, magyarok éppen ellenkezőleg viszonyulunk múltunkhoz, történeti alkotmányunkhoz, amit az is mutat, hogy állami és (egyik) nemzeti ünnepünk államalapító királyunk, Szent István napja.
További Vélemény híreink
Borítókép: A francia zászló színeit festi az égre egy műrepülőcsoport a párizsi Champs-Élysées sugárúton a Bastille bevételének évfordulója alkalmából rendezett katonai parádén 2022. július 14-én. Franciaország július 14-i nemzeti ünnepén a párizsi várbörtön bevételének 233. évfordulóját ünneplik (Fotó: MTI/AP/Christophe Ena)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezAz új választás energiapolitikai fordulatot is hozhat Berlinben
Németország bajainak gyökere az eddigi elhibázott energiapolitika, ami súlyosan visszavetette az ország versenyképességét.
Hígtrágya és pogrom Hollandiában
Egy éve tört át a választásokon a Szabadságpárt, de a múltért még fizetni kell.
Ez itt az én hazám
A gazdag amerikai nyugdíjasok elvárják, hogy az a közösség alkalmazkodjon hozzájuk, amelyet érdemesnek tartottak kiválasztani öregkorukra.
Demján Sándor for ever
A gazdasági akcióterv egyik célja a kkv-szektor fejlesztése és versenyképességének javítása.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezHígtrágya és pogrom Hollandiában
Ez itt az én hazám
Mivé lett világunk?
Orbán államférfi, Magyar botrányhős
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhez„Szoboszlai sorsa megpecsételődött!” – furcsa támadás a Liverpool légiósa ellen + videó
Az angol válogatott vasárnapi meccse után is az egekbe emelik Curtis Jonest, de most indokolatlanul.
Trump győzelme esélyt kínál Európának
Mondjunk mi is nemet a háborúra, a migrációra és az agresszív genderpropagandára – közölte Szijjártó Péter.
Végre otthonra lelt a veszprémi Szent Imre cserkészcsapat
Már félidőben kirúgta Csercseszovot az orosz kommentátor – hat meccsen nulla gól
Kazahsztán a norvégok elleni 5-0-s vereséggel zárta a Nemzetek Ligáját.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
"Köcsögök, elküldtem a k.rva anyjába" - így beszél Magyar Péter az újságírókról
Így mosdatja a balliberális sajtó Magyar Pétert botrányos szavait
Műveltségi teszt: Ha csak ötöt is tudsz ebből a 7 kérdésből, már átlagon felüli vagy!
Magyarország végre nincs egyedül: nyolc ország ment neki az EU-nak, azonnali változást követelnek
Soha többet nem durran ki a hurka, ha beveted ezt a trükköt
A vágóképre egyetlen RTL néző sem számított
Curtis hatalmas pofont kevert le Magyar Péternek
Kuczora Csenge: Ennek most még nincs itt az ideje
Újabb botrány az ATV-ben, Fiala otthagyta a műsort + videó
Magyar Péter: Elküldtem a 444-et a k…va anyjába
A Liverpool kapusa öt perc alatt három gólt kapott, összesen ötöt, örül Anglia
Itt az orosz válasz Biden világháborús engedélyére
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezAz új választás energiapolitikai fordulatot is hozhat Berlinben
Németország bajainak gyökere az eddigi elhibázott energiapolitika, ami súlyosan visszavetette az ország versenyképességét.
Hígtrágya és pogrom Hollandiában
Egy éve tört át a választásokon a Szabadságpárt, de a múltért még fizetni kell.
Ez itt az én hazám
A gazdag amerikai nyugdíjasok elvárják, hogy az a közösség alkalmazkodjon hozzájuk, amelyet érdemesnek tartottak kiválasztani öregkorukra.
Demján Sándor for ever
A gazdasági akcióterv egyik célja a kkv-szektor fejlesztése és versenyképességének javítása.