Ha Janus-arcunk öreg felével a múltnak mélységes mély kútjába nézünk, azt látjuk, hogy kétezer éve (demográfusok és történészek konszenzusos becslései szerint) valószínűleg két-háromszáz millió ember élhetett a Földön. Bolygónk népességszáma 1800 körül érte el az egymilliárdot, majd több mint egy évszázad múlva, 1927-ben a kétmilliárdot. (József Attila egyik Flóra-versében írta: „Már két milliárd ember kötöz itt, / hogy belőlem hű állatuk legyen.”) A harmadik milliárd eléréséhez már csak harminchárom év kellett. Az emberi populáció a huszadik század közepétől kezdett robbanásszerűen növekedni. Paul R. Ehrlich amerikai biológus és demográfus 1968-ban megjelent, The Population Bomb (A népesedési bomba) című könyvében az elsők között figyelmeztetett az egyre gyorsabb ütemű népszaporulat veszélyeire, Konrad Lorenz Nobel-díjas osztrák orvos, pszichológus, etológus pedig A civilizált emberiség nyolc halálos bűne című könyvében (1973) az első számú bűnnek a túlnépesedést nevezte.
Vajon túloztak volna? Ha a száraz számokra a jelenből visszatekintünk, aligha. Mintha egy száguldó szupervonatra ült volna az emberiség, amelynek létszáma 1974-ben elérte a négy-, 1987-ben az öt-, 1999-ben a hat-, 2011-ben a hétmilliárd főt. Az ENSZ 2019. évi világnépességi előrejelzése alapján készített KSH-grafikon és a Worldometers.info valós idejű világstatisztikai honlap szerint jelenleg körülbelül 7,95 milliárd, a szintén ENSZ-adatokat használó Population.city oldal szerint 7,93 milliárd ember él a Földön. Ez utóbbi segítségével egyébként azt is ki lehet számolni, hogy születésünk napján mekkora volt a világ népessége. Amikor megszülettem, velem együtt kétmilliárd-hétszáznegyvenhatmillió-hétszázhatvannégyezer-kétszáznegyvennégyen éltünk a glóbuszon. Mivel nagy valószínűséggel 2023-ban átlépjük a nyolcmilliárdos határt, elmondhatom, hogy ha megérem a jövő évet, akkor gyorsan eliramló életem folyamán szinte megháromszorozódott az emberiség száma.
Hogy meddig tart ez a szédítő száguldás? Az utóbbi fél évszázadban tizenhárom, majd tizenkét évenként lettünk egy-egy milliárddal többen, ami nyilván nem folytatódhat a végtelenségig, a határ nem lehet a csillagos ég”. Ha Janus-arcunk fiatal felével a jövőbe tekintünk, csak annyit tudunk, hogy a demográfusok többsége szerint a globális népességrobbanás üteme közép-, de inkább hosszú távon várhatóan lassulni fog: 2037-ben léphetjük túl a kilenc-, 2057-ben pedig a tízmilliárdos határt. Az ENSZ aktuális becslése szerint feltehetően 2100 táján tetőzhet a világ népessége mintegy tizenegymilliárdos szinten, de a demográfia tudományára nézve is igaz Niels Bohr szállóigévé vált mondása, amely szerint jósolni nagyon nehéz, különösen, ha a jövőről van szó.
A Janus-arcú nézőpont nemcsak idő-, hanem térbeli síkon is segít megérteni világunk demográfiai folyamatait, válságjelenségeit. Hiszen míg a Föld nagyjából északi felén – különösképpen Európában – demográfiai apály vagy tél tapasztalható, délen – főként Afrikában és Dél-Ázsiában – demográfiai dagály vagy nyár. A kontraszt megdöbbentő, sőt fenyegető, ha arra utalunk, hogy míg 1995-ben Európa és Afrika népességszáma még hasonló, valamivel hétszázmillió fölött volt, az idén már majdnem kétszeres, húsz év múlva pedig előreláthatóan mintegy háromszoros lesz a különbség az utóbbi kontinens javára. Ennek egyszerűen az az oka, hogy Európában a születések száma (a teljes termékenységi arányszám) régóta nem éri el a természetes reprodukcióhoz szükséges 2,1-es értéket, míg ez a mutató Afrikában, bár fokozatosan csökken, még mindig öt körül van. A világ 21 legmagasabb termékenységű országa közül 19 Afrikában található, s becslések szerint a század közepéig a globális össznépesség-növekedés felét a mintegy kétszáz országból csupán kilenc fogja adni. Közülük öt fekete-afrikai: Nigéria, Kongó, Etiópia, Tanzánia, Uganda, három pedig dél-ázsiai: India, Pakisztán, Indonézia. India már jelenleg is a világ második, Indonézia a negyedik, Pakisztán az ötödik, Nigéria a hetedik legnépesebb országa, míg a világsorrend első húsz helyén (Oroszországot leszámítva) már csupán két európai található: Németország és az Egyesült Királyság.