Tusnádfürdőn, a bálványosi szabadegyetemen egy Mihai Tarnoveanu nevű román futóbolond, aki mellesleg a szélsőséges, magyarellenes romániai szervezet, a Calea Neamului (A Nemzet Útja) vezetője is, néhány társával együtt próbálta megzavarni Orbán Viktor miniszterelnök beszédét. A provokátorok hangos bekiabálásokkal és egy „Van, ami örök – Erdély román föld” feliratú molinóval tüntettek, amíg a rendezők el nem vezették őket.
Ezeket az embereket − akik talán a román kocsmákban ismerkedtek meg a tudománytalan dákoromán elmélet ihlette „erdélyi történelemmel” – feltehetően Klaus Johannis román államfő is kedveli. Ő ugyanis ugyanúgy tart az erdélyi magyarok autonómiatörekvéseitől, miként a tusványosi provokátorok. A Nagyszebenben született és sokáig ott polgármesterkedő Johannis úr sokkal jobban ismeri Erdély valóságos történelmét, mint a műveletlen randalírozók, mégis egy követ fúj velük. A közös nevező, ami összeköti őket: a beteges magyarellenesség.
A román államelnök pontosan tudja, hogy Erdély az első világháború előtt soha nem tartozott ahhoz a Romániához, amely független államként évszázadokon át nem is létezett – a Magyar Királyságnak viszont a kezdetektől szerves része volt. Igaz, 1570-től névleg független fejedelemséggé vált (a Habsburgok a török kiűzése után nem csatolták vissza hazánkhoz), és csak 1848-ban, majd az 1867-es kiegyezéskor válhatott ismét a Magyar Királyság részévé, de soha nem volt megkérdőjelezhető, hogy a legerősebb történelmi kötelékek Magyarországhoz fűzik.
Tőkés László tusványosi beszédében megemlítette, hogy Johannis államfő többek között azért fosztotta meg őt a Románia Csillaga kitüntetéstől, mert kiállt Székelyföld autonómiája mellett. Az egykori királyhágó-melléki református püspök, az Európai Parlament volt képviselője és az 1989-es romániai forradalom hőse pert indított az igazságtalan döntés érvénytelenítése érdekében, de mint mondotta, nem bízik a számára kedvező bírósági döntésben addig, amíg Johannis elnök hivatalban van.
Nem illendő közvetlenül a köztiszteletben álló Tőkés László után ismét említeni az Orbán Viktor beszédét megzavaró Mihai Tarnoveanut, de olyan jelenségről van szó, amely a román belpolitika része, és hátrányosan befolyásolja a magyar–román megbékélés ügyét. Tarnoveanut semmi nem készteti arra, hogy jó útra térjen. 2019 nyarán ő volt a fő szervezője az úzvölgyi magyar katonatemető elleni garázda megmozdulásnak, s ezen a helyen idén is főszerepet játszott. (Az újabb magyarellenes demonstráción – a másik szélsőséges pernahajderrel, George Simionnal együtt – beszédet is mondott.)
Jól emlékszünk arra a provokációra is, amelyet Novák Katalin köztársasági elnök májusi gyulafehérvári látogatása során követett el egy román szenátor. Bethlen Gábor erdélyi fejedelem szobrának avatásakor odalépett az elnök asszonyhoz, majd kijelentette: Erdély román föld volt és mindig is az marad. Ez az illető Calin Maties, a román Szociáldemokrata Párt politikusa volt, akinek a történelmi műveltsége vetekszik a tusványosi provokátorokéval. Ezek az incidensek persze nem mérhetők a korábbi magyarellenes támadásokhoz és intézkedésekhez. A két világháború között a legsúlyosabb atrocitásokat románok követték el határon túli testvéreinkkel szemben. 1945-ben, amikor Románia visszakapta Észak-Erdélyt, kötelezettséget vállalt arra, hogy biztosítja a kisebbségek önrendelkezéshez való jogát. 1952-ben megalakult a Magyar Autonóm Tartomány, tehát egyszer már létezett egy olyan képződmény, amely ellen ma kézzel-lábbal hadakoznak a román nacionalisták. Ezt a magyar autonómiát Ceausescu diktátor szüntette meg 1968-ban, s egyúttal kihirdette az egyesített „Nagy-Románia nemzeti államát”, mint az egyetlen román nemzet földjét. Amikor tehát a román szélsőségesek – és az őket titokban támogató kormányzat – hallani sem akarnak az autonómia megadásáról, akkor Ceausescu nyomdokain járnak.
További Vélemény híreink
Nincs könnyű dolga a többszintű erdélyi autonómiát szorgalmazó magyaroknak, de mint Tőkés László – aki az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács kuratóriumának is az elnöke − mondta, a szövetséges Székely Nemzeti Tanáccsal és az RMDSZ-szel karöltve folytatják a küzdelmet. Kérte Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy továbbra is támogassa a magyarok autonómiatörekvéseit, mert az autonómia nélküli integráció az asszimiláció melegágya. Komoly eredménynek nevezte, hogy Németh Zsolt vezetésével a magyar elnökség tavaly elérte: az Európa Tanács napirendjén prioritásként szerepel a kisebbségvédelem.
Az elmondottakból nem az következik, hogy az autonómia megadása után a magyarok kiszakadnak Romániából. Sokkal inkább arról van szó, hogy a románok aggódnak, mert ismerik a mondást: „Ebül szerzett jószág ebül vész el”. Johannis is pontosan tudja, hogy az autonómia intézménye kiválóan működik egy normális demokráciában − elég körülnézni Európában, ahol akár Dél-Tirol példája is nyugodtan követhető lenne. Amikor Románia egyszer megadja ottani magyarjainknak az autonómiát, akkor elmondhatja magáról, hogy méltó tagja lett a civilizált európai országok közösségének.
A szerző író, újságíró
Borítókép: Ceausescu (Forrás: Flickr)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezTovább tart a klímaváltozás okairól folyó tudományos vita
A túlzott fogyasztással kimerítjük erőforrásainkat, a hulladékokkal súlyosan terheljük környezetünket.
Sakkjátszma Ausztriában
Kimarad a győztes Osztrák Szabadságpárt az új koalíciós kormányból.
Magyarellenes rágalmak régen és most
Hatékonyabban segítsük és finanszírozzuk a valóságos magyar múltat és jelent bemutató idegen nyelvű műveket.
A Hunyadi-film és a román mítoszok
A nemzetpolitika fontos része a történelmi valóságért vívott harc is.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezA Hunyadi-film és a román mítoszok
A pöcegödör legalján
Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás
Hígtrágya és pogrom Hollandiában
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezNagy viharba került, nem tudott leszállni Isztambulban a magyar válogatott gépe
Kosárlabdázóink pénteken Eb-selejtezőt játszanak a törökök ellen.
Kerkez Milos miatt megmozdult Manchester egy friss nyilatkozat után + videó
Fabrizio Romano a YouTube-csatornáján a magyar válogatott védőjéről is beszélt.
Baleseti hírek: teljes útzár tömegkarambol után az egyik magyar autópályán + videó
Tizennégy jármű ütközött egymással, meg kellett állítani a forgalmat.
Szoboszlai az egész Nemzetek Ligája legjobbja lett egy nagyon fontos statisztikában!
A magyar válogatott csapatkapitánya huszonhét helyzetet alakított ki.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Kiderült, mi okozta a súlyos vonatbalesetet Hajdú-Biharban - fotó
Egyre közelebb a nukleáris háború, készültségben az Egyesült Államok hadereje
Rosszul érezte magát a hétvégén, meghalt az X-Faktor kisgyermekes énekesnője
Munkácsy Mihály egyik festménye hatalmas meglepetésre most került elő Ausztráliából: több mint 100 milliót ér a kép
Házasság első látásra: Zolit tönkretette felesége
Két országban is rettegnek: Magyarország területeket vesz el tőlük a háború után
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Rodri: Messi minden idők legjobbja
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k..va nagy következményei lesznek”
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezTovább tart a klímaváltozás okairól folyó tudományos vita
A túlzott fogyasztással kimerítjük erőforrásainkat, a hulladékokkal súlyosan terheljük környezetünket.
Sakkjátszma Ausztriában
Kimarad a győztes Osztrák Szabadságpárt az új koalíciós kormányból.
Magyarellenes rágalmak régen és most
Hatékonyabban segítsük és finanszírozzuk a valóságos magyar múltat és jelent bemutató idegen nyelvű műveket.
A Hunyadi-film és a román mítoszok
A nemzetpolitika fontos része a történelmi valóságért vívott harc is.