idezojelek

Ceausescut követik, akik ellenzik az erdélyi autonómiát

Amikor Románia egyszer megadja ottani magyarjainknak az autonómiát, akkor méltó tagja lehet a civilizált európai országoknak.

Cikk kép: undefined
RomániaCeauşescuErdély 2022. 08. 03. 8:31

Tusnádfürdőn, a bálványosi szabadegyetemen egy Mihai Tarnoveanu nevű román futóbolond, aki mellesleg a szélsőséges, magyarellenes romániai szervezet, a Calea Neamului (A Nemzet Útja) vezetője is, néhány társával együtt próbálta megzavarni Orbán Viktor miniszterelnök beszédét. A provokátorok hangos bekiabálásokkal és egy „Van, ami örök – Erdély román föld” feliratú molinóval tüntettek, amíg a rendezők el nem vezették őket.

Ezeket az embereket − akik talán a román kocsmákban ismerkedtek meg a tudománytalan dákoromán elmélet ihlette „erdélyi történelemmel” – feltehetően Klaus Johannis román államfő is kedveli. Ő ugyanis ugyanúgy tart az erdélyi magyarok autonómiatörekvéseitől, miként a tusványosi provokátorok. A Nagyszebenben született és sokáig ott polgármesterkedő Johannis úr sokkal jobban ismeri Erdély valóságos történelmét, mint a műveletlen randalírozók, mégis egy követ fúj velük. A közös nevező, ami összeköti őket: a beteges magyarellenesség.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A román államelnök pontosan tudja, hogy Erdély az első világháború előtt soha nem tartozott ahhoz a Romániához, amely független államként évszázadokon át nem is létezett – a Magyar Királyságnak viszont a kezdetektől szerves része volt. Igaz, 1570-től névleg független fejedelemséggé vált (a Habsburgok a török kiűzése után nem csatolták vissza hazánkhoz), és csak 1848-ban, majd az 1867-es kiegyezéskor válhatott ismét a Magyar Királyság részévé, de soha nem volt megkérdőjelezhető, hogy a legerősebb történelmi kötelékek Magyarországhoz fűzik.

Tőkés László tusványosi beszédében megemlítette, hogy Johannis államfő többek között azért fosztotta meg őt a Románia Csillaga kitüntetéstől, mert kiállt Székelyföld autonómiája mellett. Az egykori királyhágó-melléki református püspök, az ­Európai Parlament volt képviselője és az 1989-es romániai forradalom hőse pert indított az igazságtalan döntés érvénytelenítése érdekében, de mint mondotta, nem bízik a számára kedvező bírósági döntésben addig, amíg Johannis elnök hivatalban van.

Nem illendő közvetlenül a köztiszteletben álló Tőkés ­László után ismét említeni az Orbán Viktor beszédét megzavaró Mihai Tarnoveanut, de olyan jelenségről van szó, amely a román belpolitika része, és hátrányosan befolyásolja a magyar–román megbékélés ügyét. Tarnoveanut semmi nem készteti arra, hogy jó útra térjen. 2019 nyarán ő volt a fő szervezője az úzvölgyi magyar katonatemető elleni garázda megmozdulásnak, s ezen a helyen idén is főszerepet játszott. (Az újabb magyarellenes demonstráción – a másik szélsőséges pernahajderrel, George Simionnal együtt – beszédet is mondott.)

Jól emlékszünk arra a provokációra is, amelyet Novák Katalin köztársasági elnök májusi gyulafehérvári látogatása során követett el egy román szenátor. Bethlen Gábor erdélyi fejedelem szobrának avatásakor odalépett az elnök asszonyhoz, majd kijelentette: Erdély román föld volt és mindig is az marad. Ez az illető Calin Maties, a román Szociáldemokrata Párt politikusa volt, akinek a történelmi műveltsége vetekszik a tusványosi provokátorokéval. Ezek az incidensek persze nem mérhetők a korábbi magyarellenes támadásokhoz és intézkedésekhez. A két világháború között a legsúlyosabb atrocitásokat románok követték el határon túli testvéreinkkel szemben. 1945-ben, amikor Románia visszakapta Észak-Erdélyt, kötelezettséget vállalt arra, hogy biztosítja a kisebbségek önrendelkezéshez való jogát. 1952-ben megalakult a Magyar Autonóm Tartomány, tehát egyszer már létezett egy olyan képződmény, amely ellen ma kézzel-lábbal hadakoznak a román nacionalisták. Ezt a magyar autonómiát Ceausescu diktátor szüntette meg 1968-ban, s egyúttal kihirdette az egyesített „Nagy-Románia nemzeti államát”, mint az egyetlen román nemzet földjét. Amikor tehát a román szélsőségesek – és az őket titokban támogató kormányzat – hallani sem akarnak az autonómia megadásáról, akkor Ceausescu nyomdokain járnak.

Nincs könnyű dolga a többszintű erdélyi autonómiát szorgalmazó magyaroknak, de mint Tőkés László – aki az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács kuratóriumának is az elnöke − mondta, a szövetséges Székely Nemzeti Tanáccsal és az RMDSZ-szel karöltve folytatják a küzdelmet. Kérte Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy továbbra is támogassa a magyarok autonómiatörekvéseit, mert az autonómia nélküli integráció az asszimiláció melegágya. Komoly eredménynek nevezte, hogy Né­meth Zsolt vezetésével a magyar elnökség tavaly elérte: az Európa Tanács napirendjén prioritásként szerepel a kisebbségvédelem.

Az elmondottakból nem az következik, hogy az autonómia megadása után a magyarok kiszakadnak Romániából. Sokkal inkább arról van szó, hogy a románok aggódnak, mert ismerik a mondást: „Ebül szerzett jószág ebül vész el”. Johannis is pontosan tudja, hogy az autonómia intézménye kiválóan működik egy normális demokráciában − elég körülnézni Európában, ahol akár Dél-Tirol példája is nyugodtan követhető lenne. Amikor Románia egyszer megadja ottani magyarjainknak az autonómiát, akkor elmondhatja magáról, hogy méltó tagja lett a civilizált európai országok közösségének.

A szerző író, újságíró

Borítókép: Ceausescu (Forrás: Flickr)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Magyar Péter varázstalanítja magát

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Szeretetország eljő érted!

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Lenin is globalista volt

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

A nemzeti kormány felelősségéről

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.