idezojelek

Sződemetertől Csekéig

Barangolás nemzeti imádságunk költőjének emlékhelyein határon innen és túl.

Cikk kép: undefined

Ady nyomában járva barátaimmal Zilahon töltöttünk pár napot. Már odamenet felkerestük szülőházát Érmindszenten (nagyon fogy arrafelé a népesség!), majd „hepehupás, vén Szilágyban”, Lompérton, apai nagyszüleinek egykori lakhelyén megcsodáltuk azt a gyönyörűséges kazettás mennyezetű templomot is, amely pár titokzatos versének ihletője volt (A nagy Cethalhoz például). 

Zilahon aztán bejártuk a „vidám pincekatlan” minden zegzugát, ahol Bandi úrfi csak megfordult. Irodalmi, történelmi, művelődéstörténeti élményekkel telve indultuk hát ugyanazon úton vissza. Tasnádra érve valaki felvetette, hogy ha már erre járunk, s még bőven van időnk, keressük fel Kölcsey szülőfaluját is. A főútról balra térve csak egy macskaugrásnyira van ide Sződemeter (mai nevén Sauca), negyedóra alatt ott is lehetünk.

1790. augusztus 8-án itt, Külső-Szolnok vármegyében, az Isten háta mögött, egy zömében oláhok lakta kis faluban látta meg a napvilágot Kölcsey Ferenc. 1920-ban térképrajzoló kezek Romániához kanyarintották ezen országrészt is, Kölcsey politikusi karrierjének első jelentős állomásával, Nagykárollyal (Carei), Szatmár vármegye egykori székhelyével együtt. 

Légvonalban csak 25-30 kilométerre vagyunk az anyaországtól. Lakosságának lélekszáma ma is csekély, alig négyszáz fő, a maroknyi magyarság azonban szívósan őrzi identitását. Költőnk szülőháza ma görögkatolikus parókia.

Aki már többször is járt Sződemeteren, most nem győz csodálkozni. Ceausescu idejében, a hetvenes-nyolcvanas években csak a legbátrabbak merészkedtek el idáig. Akkoriban nem lehetett errefelé nyilvánosan „magyarkodni”, meg könnyes szemmel Himnuszt énekelni sem. Lepusztult, gazdátlan volt minden. ’90-től kezdtek csak oldódni a görcsök. 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A református templom is, melyben költőnket megkeresztelték, hosszú ideig kifejezetten elhanyagolt állapotban volt, azonban a bicentenáriumra készülve a Kölcsey Társaság és az Erdélyi Magyar Kulturális Egyesület kezdeményezésére felújították, s akkor állíthatták fel a templom előtt Kölcsey szobrát is, Kő Pál alkotását. A szülőház, az egykori Bideskuti-kúria a templommal átellenben látható, falán az 1990-es új emléktáblával. (A régi sorsát, melyet még a Wesselényi Társaság állíttatott 1890-ben, a békesség kedvéért most ne feszegessük…) 

A templomot, amelyet 1760-ban építettek Kölcsey anyai dédnagyanyja, Bideskuti Julianna támogatásával, az utóbbi évtizedben teljesen felújították, és a kicsiny lelkészi hivatal mellett 2019-re felépítettek egy nagy kiállítóközpontot is. A tárlat, amely „A hon felett fénysugarat vonni” címet viseli, elsősorban Kölcsey életének és szellemiségének állít emléket. 

A Petőfi Irodalmi Múzeum segítségével létrehozott kiállítás rendkívül látványos, mindenki számára érthető és érzelmekre ható. A háromszintes épület alagsorában étkező, a tetőtérben pedig szálláshely is várja mindazokat, akik – immár nem az Isten háta mögött! – hosszabb időt szeretnének itt eltölteni.

Visszatérve Tasnádra, onnan már csak félórányira van Nagykároly. A táj vigasztalanul kopár, a hajdan itt sorjázó, derékig meszelt út menti fákat 1990 után szinte mindenünnen eltüntette a haszonszerző igyekezet. Gyermekkorom kedves városkája volt Nagykároly. 

A közeli Börvelyben (Berveni), apai-anyai nagyszüleimnél töltöttem szinte minden nyarat, s gyakran jöttünk be ide kisebb-nagyobb dolgokat vásárolni, utána meg fagylaltozni egy jót a gyönyörű várkastély kertjében. A történelmi épület akkoriban éppen pionírházként fungált. 

Később már azt is megtudtam, hogy itt született a bibliafordító Károli, a megyeházán itt szónokolt Kölcsey, itt vallott szerelmet Júliának Sándor, s leányka korában még láthatta itt Kaffka Margitot a kisdiák Ady Bandi is. Mivel társaságunk minden tagja már járt máskor is Károlyban, újra csak nyugtázni tudjuk, hogy milyen kitűnő munkát végeztek a kastély megszépítői. Még vetünk egy pillantást Ady és Itóka szobrára, aztán irány, amiért idejöttünk: az egykori megyeháza! 

Csalódásunk leírhatatlan, hiszen a megjelölt helyen, a Str. Iuliu Maniu 20. sz. alatt, a Iuliu Maniu műszaki főgimnáziumot találjuk. Rosszul cseng e név Erdély-szerte… Sehol egy tájékoztató arról, hogy mi is volt ez az épület eredetileg. Végül a baloldali szárny falán, a magasban felfedezünk egy újrafestett márványtáblát, amely szerint: „Ebben az épületben dolgozott vármegyei jegyzőként a jogász, politikus, országgyűlési képviselő, nemzeti imánk költője 18291834 között.” Ennyi. Sic transit gloria mundi errefelé… Irány maradékország! Ismét szembe jön velünk a történelem. 

A gránicot most Csanálosnál (Urziceni) lépjük át, ugyanott, ahol 1940-ben, Erdély visszatértekor honvédeink jöttek be. Itt született Tempfli József, a későbbi nagyváradi katolikus püspök, aki éppen tízéves volt akkor, s gyakran mesélte el e bejövetel személyes emlékeit. Ott bámészkodott cimborái között, mikor a menet élén lovagló magyar tiszt egyszer csak lehajolt érte, felkapta, és maga elé ültette. Az egész falu őt, a kis Tempflit nézte. Büszkén ki is húzta magát, hiszen ő vezette be Erdélybe katonáinkat. – Életem legszebb élménye volt – fejezte be mindig, fényesülő szemmel püspök úr. 

Immár a gránic innenső oldalán, Mátészalka felé robogunk. Sietünk, hogy még setétedés előtt Csekébe érjünk. Csonka-Szatmár egykori megyeszékhelyét éppen csak érintve jeles helyhez érünk. Kocsordon, de még innen a Krasznán áll a Székely Hadosztály emlékműve. ’50-ben lebontották, de ’95-ben újra felállították! 

Három székelykapun át lehet feljutni a kicsiny dombon álló jelhez, amely a hazafiúság, a becsület, a kitartás és a magyar katonaerények kiemelkedő példáira emlékezteti az utazót. A Kratochvil Károly ezredes vezette alig tízezer fős Székely Hadosztály – egyedül s csak saját erejére számítva! – tartóztatta fel 1918/19-ben az Erdélyen átözönlő román áradatot Máramarosszigettől Belényesig, lassítva ezzel a keleti országrészek elfoglalását. A hazai történelemkönyvekből ez is kimaradt! Holott, ha ők nincsenek, mára tán a Tiszántúl is Nagy-Románia része lenne, ahogyan az eredetileg tervezve volt. Tette ezt e maroknyi sereg éppen akkor, mikor Linder Béla hadügyér úr egy katonát sem akart látni…

Tunyogmatolcs felé fordulva az országút a Holt-Szamos mellé simul (itt írta az egykori utazó örökbecsűjét, a Falu végén kurta kocsmát), majd az ásott Szamost átlépve máris a nagy tiszai árvízben sokat szenvedett Fehérgyarmaton vagyunk, s onnan tovább menve, Penyigénél a Szenke-patakot keresztezzük, hol egykor kilenc kislány fulladt vízbe. Lassan ennek is már vagy száz éve! 

Emléküket ballada őrzi, meg kilenc szép kopjafa a túlvégi temetőben. Bár szeretnénk, most nincs érkezésünk időzni Túristvándiban sem, a gépészkovács egykori házánál, ahol gyermekkorában a kis Móricz Zsiga hallgatta szájtátva a felnőttek történeteit. Szívesen ejtőznénk a Túr partján is, a híres vízimalomnál, amely megmaradásának titkát öreg molnárja csak sokadik találkozásunk-barátkozásunk után árulta el…

Végre Cseke, Kölcsey Ferenc lakó-, majd nyughelye! Egyenesen a temetőbe megyünk. A csónakfejfás sírkertben párásodó szemmel énekeljük nemzeti imádságunkat. A lenyugvó nap halvány bíborral borítja be síremlékét.

A szerző művelődéstörténész, újságíró

Borítókép: Kölcsey Ferenc portréja (Makoldi Sándor, 1990)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Szőcs László avatarja
Szőcs László

Hígtrágya és pogrom Hollandiában

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ez itt az én hazám

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Mivé lett világunk?

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Orbán államférfi, Magyar botrányhős

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.