Ady nyomában járva barátaimmal Zilahon töltöttünk pár napot. Már odamenet felkerestük szülőházát Érmindszenten (nagyon fogy arrafelé a népesség!), majd „hepehupás, vén Szilágyban”, Lompérton, apai nagyszüleinek egykori lakhelyén megcsodáltuk azt a gyönyörűséges kazettás mennyezetű templomot is, amely pár titokzatos versének ihletője volt (A nagy Cethalhoz például).
Zilahon aztán bejártuk a „vidám pincekatlan” minden zegzugát, ahol Bandi úrfi csak megfordult. Irodalmi, történelmi, művelődéstörténeti élményekkel telve indultuk hát ugyanazon úton vissza. Tasnádra érve valaki felvetette, hogy ha már erre járunk, s még bőven van időnk, keressük fel Kölcsey szülőfaluját is. A főútról balra térve csak egy macskaugrásnyira van ide Sződemeter (mai nevén Sauca), negyedóra alatt ott is lehetünk.
1790. augusztus 8-án itt, Külső-Szolnok vármegyében, az Isten háta mögött, egy zömében oláhok lakta kis faluban látta meg a napvilágot Kölcsey Ferenc. 1920-ban térképrajzoló kezek Romániához kanyarintották ezen országrészt is, Kölcsey politikusi karrierjének első jelentős állomásával, Nagykárollyal (Carei), Szatmár vármegye egykori székhelyével együtt.
Légvonalban csak 25-30 kilométerre vagyunk az anyaországtól. Lakosságának lélekszáma ma is csekély, alig négyszáz fő, a maroknyi magyarság azonban szívósan őrzi identitását. Költőnk szülőháza ma görögkatolikus parókia.
Aki már többször is járt Sződemeteren, most nem győz csodálkozni. Ceausescu idejében, a hetvenes-nyolcvanas években csak a legbátrabbak merészkedtek el idáig. Akkoriban nem lehetett errefelé nyilvánosan „magyarkodni”, meg könnyes szemmel Himnuszt énekelni sem. Lepusztult, gazdátlan volt minden. ’90-től kezdtek csak oldódni a görcsök.