A svédek történelmi választáson járulnak az urnákhoz szeptember 11-én. Modern történelmükben most először létezik olyan életképes kormányzati alternatíva, amely felkarolja a valódi konzervatív és nemzeti értékeket. Ez a koalíció a liberális konzervatívokból, a kereszténydemokratákból és saját korábbi pártomból, a Svéd Demokratákból – egy nemzeti gondolkodású, szociálkonzervatív pártból – áll. Azonban ez a koalíció egyedül nem lesz képes többséget szerezni, ezért támaszkodik egy centrista-liberális pártra is. A másik választási blokkot a most kormányon lévő szociáldemokraták, a zöldek, egy centrista-liberális párt és a volt kommunista párt alkotja. A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a verseny nagyon szoros, a többség csak néhány ezer, ide-oda ingadozó szavazaton múlik a felmérésekben.
Svédországban három téma uralja a nyilvánosságban a választási vitát: az ukrajnai háború, az energiaárak és az erőszakos bűncselekmények. Míg a legtöbb elemző egyetért abban, hogy a háború a hivatalban lévő miniszterelnöknek kedvez, a másik két kérdés egyre inkább problémássá vált a vörös kormány számára. Az elmúlt néhány évben egymás után állították le az atomreaktorokat Dél-Svédországban a zöldpárti ultimátumok miatt. Ez drámai módon felgyorsította az áramválságot – olyannyira, hogy Svédország most újranyitott egy olajtüzelésű régi erőművet, amelyet hosszú évtizedek óta először működtet folyamatosan. A kormány mindössze két héttel a választás napja előtt nyitott ismét a több atomenergia irányába – ám az új reaktorok építése nagyon hosszú folyamat, ezért úgy tűnik, kevés szavazó értelmezi ezt olcsó kampányfogásnál többnek, amely nem oszt, nem szoroz a belátható jövőben. Az erőszakos bűncselekmények ennél is keményebb diót jelentenek a kormánynak. Az Ipsos legfrissebb felmérése szerint a svédek a világon a harmadik helyen állnak a fejlett világból azon a listán, amely azt mutatja, mennyire aggasztják a lakosságot az erőszakos bűncselekmények. A svédek a dél-afrikaiaknál is jobban aggódnak, csak Mexikó és Chile polgárai előzik meg őket – olyan országoké, ahol nem tudnak érvényt szerezni a törvénynek. Érdemes megjegyezni, hogy a legkevésbé a lengyelek aggódnak, utánuk a magyarok és a japánok következnek. A hivatalos uniós statisztikák szerint pedig egy főre vetítve Svédországban követik el a legtöbb lőfegyveres gyilkosságot az Európai Unión belül, míg Magyarországon és Lengyelországban a legkevesebbet.
Svédországban gyakorlatilag mindennap, gyakran többször is vannak lövöldözések. Tíz évvel ezelőtt ezek még öles szalagcímeket értek, manapság azonban a nagy lapok rendszerint nem szentelnek nekik több teret egy-egy rövid beszámolónál. Az erőszakos bűncselekményekkel kapcsolatos problémákat az teszi olyan nehezen kezelhetővé a hivatalban lévő kormánynak, hogy azok közvetlenül kapcsolódnak a közelmúltbeli bevándorláshoz. A bűnözési ráták okának elismerése felér annak beismerésével, hogy a jelenlegi és a korábbi kormányok nagy kárt okoztak saját lakosságuknak egy olyan bevándorláspolitika erőltetésével, amelyet pedig soha nem támogatott a svédek többsége. Ha pedig kihívójuk, a jobboldali blokk nyeri ezt a választást, az a bevándorlási politikák és azok következményei miatt lesz. Azt követően, hogy a hagyományos svéd „jobboldali”/liberális-konzervatív pártok hosszú ideig támogatták az ultraliberális bevándorlási törvényeket, az elmúlt években végre beismerték, hogy tévedtek, és 180 fokos fordulatot vettek. Ha Svédország valódi kormányváltást lát majd a vasárnapi választások után, akkor konzervatív szempontból ez az első lesz a sok lépés közül, amelyet meg kell tennie, hogy nemzetállamként bármi esélye legyen a túlélésre. Az óra pedig ketyeg. Minden egyes újabb választáson néhány százezer, Svédországba újonnan bevándorolt állampolgár is leadhatja a szavazatát. Márpedig minden öt nem nyugati bevándorlóból négy valamely szocialista vagy iszlamista pártra voksol. Ezért tehát egy valóban nemzeti gondolkodású jobboldal számára ahhoz, hogy megszerezze és meg is tartsa a hatalmat, égetően fontos, hogy minél előbb kezelje a demográfiai változást. Ez a változás nemcsak Svédországot mint svéd országot ássa alá, hanem annak az esélyét is, hogy egy nem liberális kormány bármikor is újra választást nyerhessen.
További Vélemény híreink
Sajnos nincs reális esély arra, hogy a választások után anélkül alakuljon jobboldali kormány, hogy a liberális pártra támaszkodna. Mivel pedig a liberális párt egy ilyen forgatókönyv szerint a királycsináló szerepéhez jutna a parlamentben, könnyen kihasználhatná azt a maga javára, számos engedményt követelve akármilyen kormánytól, amely a támogatását akarja. Vagyis miközben Svédországnak mint nemzetállamnak magyar forgatókönyvre – stabil többségre – lenne szüksége egy nemzeti gondolkodású kormány megalakításához, ez ezúttal sem következik majd be. A demográfiai változás miatt pedig az esélye is csökken minden egyes választással. Remélem, hogy e választás eredménye az első lépés lesz a sok közül Svédország megmentésére, ha azonban mégsem lesz az, akkor legalább azt: a valamikori Svédország sorsát Magyarország és Európa többi része számára elkerülendő példaként tanulmányozzák.
A szerző újságíró, korábbi svéd parlamenti képviselő
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezA nagy igazgatás
Magyar Péter teljességgel alkalmatlan bármiféle közfeladatra. Így viszont még érthetetlenebb, hogyan lett Brüsszel embere.
Hogyan gondozd a Magyar Péteredet?
Mi köze a politikának a pszichiátriához? Jó esetben semmi. Ám ez most nem jó eset.
Valóban megszületett!
A keresztény emberekkel és jelképekkel való tudatos leszámolás történt Magdeburgban.
Patriotizmus vagy halál
A nemzetállam felépítésétől eljutottunk a férfiak szüléséig.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezValóban megszületett!
Milyen példát mutat az iszlám?
Angyalszárnyak ágyúdörgésben
A romániai forradalom magyar hőse
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezHamarosan évértékelő interjút ad Orbán Viktor miniszterelnök
Az interjú ma este kerül adásba.
Orbán Viktor: Nem szeretném, ha Magyarország vendégmunkásországgá válna + videó
A miniszterelnök szerint Magyarország a magyaroké.
Lang Ádám Ciprusról nem Norvégiába, hanem az NB I-be igazolhat
A hetvenszeres válogatott védő elhagyja az Omonia Nicosia csapatát.
Büszkén viselem a román válogatott mezét – mondja a korábbi magyar válogatott játékos
Asma Elghaoui még korábban azt mondta, Magyarországon nem kapta meg az őt szerinte megillető tiszteletet.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Orbán Viktor: Kapcsolat a migráció és terrorcselekmények között - videó
Orbán Viktortól és a patriótáktól retteg a nyugati liberális elit + videó
Ennyi volt? Sármos edzőre cserélhette L.L. Juniort Dárdai Blanka
A Mol-vezérnek elege lett, fillérekért osztogatták a luxusautókat, már magyar áldozata is volt a vámháborúnak - a legolvasottabb pénz- és tőkepiaci hírek 2024 júliusban
Eltűnt egy utasokkal teli repülő, keresik a gépet
Saját vadászgépét lőtte le Jemen partjainál az Egyesült Államok
Napi humor: a dubaji csokihoz hasonlították Magyar Pétert
Így lesz tökéletes a cukormáz - 5 profi tipp, recepttel!
Szoboszlai összekulcsolt kezekkel aggódik a barátja miatt a szörnyű sérülés után + videó
Büszkén viselem a román válogatott mezét – mondja a korábbi magyar válogatott játékos
Félelem uralkodik Magdeburgban – exkluzívan nyilatkozott egy helyi magyar nő a lapunknak
Oroszország hatalmas támadást indított
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezA nagy igazgatás
Magyar Péter teljességgel alkalmatlan bármiféle közfeladatra. Így viszont még érthetetlenebb, hogyan lett Brüsszel embere.
Hogyan gondozd a Magyar Péteredet?
Mi köze a politikának a pszichiátriához? Jó esetben semmi. Ám ez most nem jó eset.
Valóban megszületett!
A keresztény emberekkel és jelképekkel való tudatos leszámolás történt Magdeburgban.
Patriotizmus vagy halál
A nemzetállam felépítésétől eljutottunk a férfiak szüléséig.