A svédek történelmi választáson járulnak az urnákhoz szeptember 11-én. Modern történelmükben most először létezik olyan életképes kormányzati alternatíva, amely felkarolja a valódi konzervatív és nemzeti értékeket. Ez a koalíció a liberális konzervatívokból, a kereszténydemokratákból és saját korábbi pártomból, a Svéd Demokratákból – egy nemzeti gondolkodású, szociálkonzervatív pártból – áll. Azonban ez a koalíció egyedül nem lesz képes többséget szerezni, ezért támaszkodik egy centrista-liberális pártra is. A másik választási blokkot a most kormányon lévő szociáldemokraták, a zöldek, egy centrista-liberális párt és a volt kommunista párt alkotja. A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a verseny nagyon szoros, a többség csak néhány ezer, ide-oda ingadozó szavazaton múlik a felmérésekben.
Svédországban három téma uralja a nyilvánosságban a választási vitát: az ukrajnai háború, az energiaárak és az erőszakos bűncselekmények. Míg a legtöbb elemző egyetért abban, hogy a háború a hivatalban lévő miniszterelnöknek kedvez, a másik két kérdés egyre inkább problémássá vált a vörös kormány számára. Az elmúlt néhány évben egymás után állították le az atomreaktorokat Dél-Svédországban a zöldpárti ultimátumok miatt. Ez drámai módon felgyorsította az áramválságot – olyannyira, hogy Svédország most újranyitott egy olajtüzelésű régi erőművet, amelyet hosszú évtizedek óta először működtet folyamatosan. A kormány mindössze két héttel a választás napja előtt nyitott ismét a több atomenergia irányába – ám az új reaktorok építése nagyon hosszú folyamat, ezért úgy tűnik, kevés szavazó értelmezi ezt olcsó kampányfogásnál többnek, amely nem oszt, nem szoroz a belátható jövőben. Az erőszakos bűncselekmények ennél is keményebb diót jelentenek a kormánynak. Az Ipsos legfrissebb felmérése szerint a svédek a világon a harmadik helyen állnak a fejlett világból azon a listán, amely azt mutatja, mennyire aggasztják a lakosságot az erőszakos bűncselekmények. A svédek a dél-afrikaiaknál is jobban aggódnak, csak Mexikó és Chile polgárai előzik meg őket – olyan országoké, ahol nem tudnak érvényt szerezni a törvénynek. Érdemes megjegyezni, hogy a legkevésbé a lengyelek aggódnak, utánuk a magyarok és a japánok következnek. A hivatalos uniós statisztikák szerint pedig egy főre vetítve Svédországban követik el a legtöbb lőfegyveres gyilkosságot az Európai Unión belül, míg Magyarországon és Lengyelországban a legkevesebbet.
Svédországban gyakorlatilag mindennap, gyakran többször is vannak lövöldözések. Tíz évvel ezelőtt ezek még öles szalagcímeket értek, manapság azonban a nagy lapok rendszerint nem szentelnek nekik több teret egy-egy rövid beszámolónál. Az erőszakos bűncselekményekkel kapcsolatos problémákat az teszi olyan nehezen kezelhetővé a hivatalban lévő kormánynak, hogy azok közvetlenül kapcsolódnak a közelmúltbeli bevándorláshoz. A bűnözési ráták okának elismerése felér annak beismerésével, hogy a jelenlegi és a korábbi kormányok nagy kárt okoztak saját lakosságuknak egy olyan bevándorláspolitika erőltetésével, amelyet pedig soha nem támogatott a svédek többsége. Ha pedig kihívójuk, a jobboldali blokk nyeri ezt a választást, az a bevándorlási politikák és azok következményei miatt lesz. Azt követően, hogy a hagyományos svéd „jobboldali”/liberális-konzervatív pártok hosszú ideig támogatták az ultraliberális bevándorlási törvényeket, az elmúlt években végre beismerték, hogy tévedtek, és 180 fokos fordulatot vettek. Ha Svédország valódi kormányváltást lát majd a vasárnapi választások után, akkor konzervatív szempontból ez az első lesz a sok lépés közül, amelyet meg kell tennie, hogy nemzetállamként bármi esélye legyen a túlélésre. Az óra pedig ketyeg. Minden egyes újabb választáson néhány százezer, Svédországba újonnan bevándorolt állampolgár is leadhatja a szavazatát. Márpedig minden öt nem nyugati bevándorlóból négy valamely szocialista vagy iszlamista pártra voksol. Ezért tehát egy valóban nemzeti gondolkodású jobboldal számára ahhoz, hogy megszerezze és meg is tartsa a hatalmat, égetően fontos, hogy minél előbb kezelje a demográfiai változást. Ez a változás nemcsak Svédországot mint svéd országot ássa alá, hanem annak az esélyét is, hogy egy nem liberális kormány bármikor is újra választást nyerhessen.
További Vélemény híreink
Sajnos nincs reális esély arra, hogy a választások után anélkül alakuljon jobboldali kormány, hogy a liberális pártra támaszkodna. Mivel pedig a liberális párt egy ilyen forgatókönyv szerint a királycsináló szerepéhez jutna a parlamentben, könnyen kihasználhatná azt a maga javára, számos engedményt követelve akármilyen kormánytól, amely a támogatását akarja. Vagyis miközben Svédországnak mint nemzetállamnak magyar forgatókönyvre – stabil többségre – lenne szüksége egy nemzeti gondolkodású kormány megalakításához, ez ezúttal sem következik majd be. A demográfiai változás miatt pedig az esélye is csökken minden egyes választással. Remélem, hogy e választás eredménye az első lépés lesz a sok közül Svédország megmentésére, ha azonban mégsem lesz az, akkor legalább azt: a valamikori Svédország sorsát Magyarország és Európa többi része számára elkerülendő példaként tanulmányozzák.
A szerző újságíró, korábbi svéd parlamenti képviselő
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezAz új választás energiapolitikai fordulatot is hozhat Berlinben
Németország bajainak gyökere az eddigi elhibázott energiapolitika, ami súlyosan visszavetette az ország versenyképességét.
Hígtrágya és pogrom Hollandiában
Egy éve tört át a választásokon a Szabadságpárt, de a múltért még fizetni kell.
Ez itt az én hazám
A gazdag amerikai nyugdíjasok elvárják, hogy az a közösség alkalmazkodjon hozzájuk, amelyet érdemesnek tartottak kiválasztani öregkorukra.
Demján Sándor for ever
A gazdasági akcióterv egyik célja a kkv-szektor fejlesztése és versenyképességének javítása.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezHígtrágya és pogrom Hollandiában
Ez itt az én hazám
Mivé lett világunk?
Orbán államférfi, Magyar botrányhős
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezTrump győzelme esélyt kínál Európának
Mondjunk mi is nemet a háborúra, a migrációra és az agresszív genderpropagandára – közölte Szijjártó Péter.
Már félidőben kirúgta Csercseszovot az orosz kommentátor – hat meccsen nulla gól
Kazahsztán a norvégok elleni 5-0-s vereséggel zárta a Nemzetek Ligáját.
Nagelsmann nagyot hibázott a német válogatott budapesti meccse előtt?
A szövetségi kapitány vasárnap egy vidámparkban hullámvasútra ültette a játékosait.
Készüljön Micimackó bölcsességeivel és Polcz Alaine receptjeivel a karácsonyra! (X)
Hirdetés – Különleges, ünnepi kiadású kötetekkel készül a karácsonyi időszakra a Libri.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Köcsögök, elküldtem őket a k.rva anyjukba, Dunába lökném az összeset - ez Magyar Péter véleménye a sajtóról
Újabb botrány az ATV-ben, Fiala otthagyta a műsort + videó
Megrázó időszakot zárt le a magyar énekesnő: Lehetek még anyuka, és remélem, leszek is
Életét vesztette három magyar egy ausztriai balesetben
Lebukott Mike Tyson, itt a bizonyíték? Bunda lehetett az év bokszmeccse - Videó
Magyarország végre nincs egyedül: nyolc ország ment neki az EU-nak, azonnali változást követelnek
Curtis hatalmas pofont kevert le Magyar Péternek
Szalmonellaveszély: ha ilyen kolbászt vettél a Sparban, azonnal vidd vissza!
Üzenet Moszkvából: Biden lépése a harmadik világháborúhoz vezethet
Löködöd ám a k…rva anyádat!
Bíróság elé állítják a siófoki betlehemet felgyújtó férfit
Ez volt az utolsó csepp a pohárban, Magyar Péter a saját híveibe törölte a cipőjét
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezAz új választás energiapolitikai fordulatot is hozhat Berlinben
Németország bajainak gyökere az eddigi elhibázott energiapolitika, ami súlyosan visszavetette az ország versenyképességét.
Hígtrágya és pogrom Hollandiában
Egy éve tört át a választásokon a Szabadságpárt, de a múltért még fizetni kell.
Ez itt az én hazám
A gazdag amerikai nyugdíjasok elvárják, hogy az a közösség alkalmazkodjon hozzájuk, amelyet érdemesnek tartottak kiválasztani öregkorukra.
Demján Sándor for ever
A gazdasági akcióterv egyik célja a kkv-szektor fejlesztése és versenyképességének javítása.