Ennek analógiája lehet az a világpolitikában gyakori hódító agresszió, amelynek legfőbb letéteményesei manapság már nem Dzsingisz Kán, Napóleon, Hitler, Mao Ce-tung vagy Sztálin, hanem a korábban szent tehénként kezelt nyugati vezetők – Joe Biden, Ursula von der Leyen vagy Jens Stoltenberg. És persze Vlagyimir Putyin.
No, erre a párhuzamra valószínűleg sokan felszisszennek. Mármint hogy micsoda cinizmus a mosolygós, lágyszívű nyugati „demokrata” vezetőket a fentebb említett történelmi gazfickókhoz hasonlítani. Azonban a kocka időközben fordult, ma már ők az agresszorok, így a hasonlat magától értetődő. Az erőszak az erőszak. Teljesen mindegy, hogy hurrikánok, kardok, puskák, bombák, rakéták, tankok vagy médiamanipuláció és fake news formájában érkezik, vagy végül polgárháború formájában teljesedik ki. Mert hiába hívjuk János hurrikánt Esmeralda szellőnek, az attól még egy erőszakos hurrikán marad.
Az Európa Tanács szerint az erőszak összetett fogalom. Legismertebb definíciója alapján az erőszak nem más, mint valamilyen erőfölény alkalmazása vagy az azzal való visszaélés, ami sérülést, fájdalmat vagy akár halált is okozhat. Az erőszak lehet fizikai, verbális vagy lelki jellegű. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) definíciója szerint az erőszak „fizikai erő vagy hatalom szándékos, kilátásba helyezett vagy tényleges alkalmazása valamely másik személlyel, csoporttal vagy közösséggel szemben, ami fizikai sérülést, halált, lelki sérülést vagy fejlődési rendellenességet okozhat, vagy valamely alapvető életszükséglet megvonását eredményezi”. Ez a meghatározás hangsúlyozza a szándékosságot, és kiterjeszti az erőszak fogalmát a hatalmi vagy erőviszonyokból fakadó cselekedetekre.
Ha az erőszak fogalmát tágabban értelmezzük, akkor beletartozik az emberek közötti közvetlen erőszak mellett a – gyakran nem tudatos – rendszerszintű vagy más néven strukturális és kulturális erőszak is.
Az erőszak fajtáit többféle módon csoportosíthatjuk.
Közvetlen erőszak: a fizikai vagy az emberi viselkedés szintjén megnyilvánuló erőszak, például háború; bántalmazás (bullying); családon belüli erőszak; kirekesztés; kínzás, zaklatás.
Strukturális erőszak: rendszerszinten újratermelt szegénység és az alapvető erőforrásokhoz és jogokhoz való hozzáférés rendszerszintű megtagadása; elnyomó rendszerek, amelyek rabszolgasorba kényszerítik, megfélemlítik és gyötrik az uralkodó eszmétől eltérően gondolkodókat és/vagy a szegényeket, a kiszolgáltatott és a társadalom peremén rekedt embereket.
Kulturális erőszak: bizonyos csoport-hovatartozások és életmódok leértékelése vagy megsemmisítése; például a szexizmus, az etnocentrizmus, a rasszizmus és a gyarmatosító ideológiák; valamint az erkölcsi kirekesztés más, az agressziót, a mások fölötti uralmat, az egyenlőtlenséget és az elnyomást racionalizáló formái.
Minden évben több mint másfél millió ember hal erőszakos halált valamilyen formában. De ez nem minden. A strukturális és kulturális erőszak is képes áthatni egyes társadalmak szövetét. Az ilyen típusú erőszak hosszabb ideig tart, de nem kevésbé pusztító hatású. Érdekes módon éppen az egyes kisebbségi csoportok (például az LMBTQ-lobbiszervezetek) alkalmaznak kulturális erőszakot és okoznak súlyos zavarokat egy stabil, hagyományokkal rendelkező társadalom működésében. Hivatkozási alapul azt a fals kényszerképzetet próbálják ráerőltetni a homogénebb kultúrcsoportokra és nemzetekre, hogy ők azok a kisemmizett és elnyomott rétegek, amelyeknek „joga” és „kötelessége” erőszakot alkalmazni elnyomóik ellen, akiket éppen a normalitás talaján mozgó polgártársainkban vélnek felfedezni. Márpedig ez színtiszta bolsevik tempó.