Negyven év óta először lesz hamarosan kétjegyű az infláció a világgazdaságban (most 9,8 százalék). A Federal Reserve, az amerikai központi bank az 1980-as évek óta a legmagasabbra emelte a kamatlábat, a dollár húsz éve a legerősebb, sok bajt okozva ezzel külföldön.
A nagy tőzsdéken jegyzett részvények ára dollárban 25 százalékkal csökkent, az állampapírok után pedig 1949 óta a legmagasabb kamatot kell fizetni. Mindez világszerte negyvenezermilliárd dollár veszteséget okoz a befektetőknek és a hitelfelvevőknek. (Összevetésül: a világ GDP-je 2021-ben 94 ezermilliárd dollár volt.)
A részvénytulajdonosok tizenkétezermilliárd dollárt vesztettek január óta, a kötvények értéke hétezermilliárd dollárral csökkent, tizennégy százalékkal leértékelődtek. A kriptovaluták vesztesége kétezermilliárd dollár. Az ingatlanok is leértékelődnek, bár lassabban.
A jelzáloghitelek kamata a tavalyi három százalékról az idén hét százalékra emelkedett. Ehhez még hozzájönnek a deglobalizáció irányába tett intézkedések és a világ energiarendszerében az orosz–ukrán háború miatt keletkezett törések. (Az adatok forrása az október 8-i Economist.)
A 2008–2011-es válság óta a központi bankok váltak a gazdaságpolitika főszereplőivé a magánbefektetők és a kormányok mérsékelt aktivitása miatt. Alacsonyan tartották a kamatlábat, és bármilyen probléma esetén felvásárolták a kibocsátott kötvényeket. Azaz meghitelezték a bajba jutott államokat, vállalatokat.
A bajok a pandémiával kezdődtek. A központi bankok mindent megtettek, hogy életben tartsák a lefulladó gazdaságokat, erős inflációs nyomást idézve elő a pénzpiacokon. Ehhez adódott hozzá az orosz–ukrán háború és az arra adott rossz EU-s szankciós válaszok miatt kitört energiaválság inflációs hatása.
Ennek következtében a Fed pénzszűkítő politikába kezdett: 0,25 százalékról 3,25 százalékra emelte a központi kamatlábat, és arra lehet számítani, hogy 2023 elején az tovább fog emelkedni 4,5 százalékra. 2022-ben a világ 38, a bázeli Nemzetközi Fizetések Bankjához tartozó központi bankja közül 33 kamatot emelt.