idezojelek

Káosz a világgazdaságban, elhúzódó infláció

Közép- és hosszú távon is egy olyan világgazdasági környezettel kell számolnunk, ahol magas lesz az infláció.

Cikk kép: undefined

Negyven év óta először lesz hamarosan kétjegyű az infláció a világgazdaságban (most 9,8 százalék). A Federal Reserve, az amerikai központi bank az 1980-as évek óta a legmagasabbra emelte a kamatlábat, a dollár húsz éve a legerősebb, sok bajt okozva ezzel külföldön. 

A nagy tőzsdéken jegyzett részvények ára dollárban 25 százalékkal csökkent, az állampapírok után pedig 1949 óta a legmagasabb kamatot kell fizetni. Mindez világszerte negyvenezermilliárd dollár veszteséget okoz a befektetőknek és a hitelfelvevőknek. (Összevetésül: a világ GDP-je 2021-ben 94 ezermilliárd dollár volt.) 

A részvénytulajdonosok tizenkétezermilliárd dollárt vesztettek január óta, a kötvények értéke hétezermilliárd dollárral csökkent, tizennégy százalékkal leértékelődtek. A kriptovaluták vesztesége kétezermilliárd dollár. Az ingatlanok is leértékelődnek, bár lassabban. 

A jelzáloghitelek kamata a tavalyi három százalékról az idén hét százalékra emelkedett. Ehhez még hozzájönnek a deglobalizáció irányába tett intézkedések és a világ energiarendszerében az orosz–ukrán háború miatt keletkezett törések. (Az adatok forrása az október 8-i Economist.)

A 2008–2011-es válság óta a központi bankok váltak a gazdaságpolitika főszereplőivé a magánbefektetők és a kormányok mérsékelt aktivitása miatt. Alacsonyan tartották a kamatlábat, és bármilyen probléma esetén felvásárolták a kibocsátott kötvényeket. Azaz meghitelezték a bajba jutott államokat, vállalatokat.

A bajok a pandémiával kezdődtek. A központi bankok mindent megtettek, hogy életben tartsák a lefulladó gazdaságokat, erős inflációs nyomást idézve elő a pénzpiacokon. Ehhez adódott hozzá az orosz–ukrán háború és az arra adott rossz EU-s szankciós válaszok miatt kitört energiaválság inflációs hatása. 

Ennek következtében a Fed pénzszűkítő politikába kezdett: 0,25 százalékról 3,25 százalékra emelte a központi kamatlábat, és arra lehet számítani, hogy 2023 elején az tovább fog emelkedni 4,5 százalékra. 2022-ben a világ 38, a bázeli Nemzetközi Fizetések Bankjához tartozó központi bankja közül 33 kamatot emelt.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Economist elemzője a veszélyt abban látja, hogy az új helyzetben a bankok bár nem kerülnek krízishelyzetbe, de elveszítik jelentőségüket, és a hitelt keresők a bankok által felszámított magas kamatok miatt más források felé fordulnak majd, így a pénzügyi rendszer fő támaszai a „fluid piacok és a technológia” lesznek. Ez az új rendszer kevésbé átlátható lesz, és hiperintenzív a veszteségek iránt.

A mai helyzet más, mint ami régen volt, amikor a központi bankok szoros pénzpolitikája a kormányok költségvetési szigorával társult, és így együttesen fékezték meg az inflációt. 

Most, miközben a központi bankok magasan tartják a kamatlábat, a kormányok erősen költekeznek, és ez hosszú távú, meghatározó trendnek ígérkezik. Az EU 807 milliárd eurós, a gazdaságokat a járvány miatti válságból kisegítő, újjáépítési csomagja szembe megy a központi bankok antiinflációs politikájával. 

Az emelkedő energiaárak miatt az EU több országában a kormányok a rászoruló rétegeknek közvetlen pénzügyi támogatásokat adnak, és csökkentik az energiahordozókra kivetett adókat.

A német kormány felvásárolta legnagyobb gázimportőrét, a bajba került Unipert, és a GDP 5,2 százalékát kitevő, kétszázmilliárd eurós gazdasági védőpajzsot működtet az energiaársokk hatásainak kivédésre. Liz Truss pénzügyminisztere (de talán kormánya is) éppen most bukott bele a lakosságnak adott bőkezű, 45 milliárd font értékű adócsökkentő csomagba. 

Amerikában elfogadtak ugyan egy inflációcsökkentő programot, de a diákhitelek elengedése kétszer akkora terhet jelent a költségvetésnek, mint amennyit az megspórol. Japán visszalépett attól a tervétől, hogy költségvetését 2025-re egyensúlyba hozza, és Dé-Korea éppen most készül széles körű vállalati és jövedelemadó-csökkentésekre.

Ami pedig a jövőt illeti: a központi költségvetéseket a fejlett világban az elkövetkező években, évtizedekben is fokozódó kiadások fogják terhelni. Elsősorban az elöregedés miatt; az egészségügyi rendszerek fenntartása egyre költségesebbé válik. Európában Oroszország, Ázsiá­ban Kína jelent biztonsági fenyegetést (nem térünk ki most arra, hogy e fenyegetések felidézésében milyen szerepet játszik Amerika), és ez a fokozódó védelmi kiadások miatt ró folyamatosan terheket a költségvetésekre. 

De óriási közterheket okoznak hosszú távon a klímaváltozás kiküszöbölésére és megelőzésére hozandó intézkedések is a megújuló energiaforrásokra való áttérés költségei és a „karbonsemlegesség” elérése, az üvegházhatású gázok további kibocsátásnak a mérséklése miatt.

Ezek a körülmények hosszú távon lehetetlenné teszik egy egészséges pénzpolitika kialakítását. Miközben a központi bankok magasan tartják majd a kamatlábat és megdrágítják a hitelezést, a kormányok – fönt említett kötelezettségeiknél fogva – kénytelenek lesznek kiadásaikat növelni és deficites költségvetési politikát folytatni. 

A két törekvés tehát közömbösíti egymást. Gyakorta maguk a központi bankok „tesznek keresztbe”, és meghitelezik a bajba jutott vállalatokat, felvásárolva kötvényeiket. Mindezek eredményeként hosszabb távon is azzal kell számolnunk, hogy az infláció megmarad, és nem lesz lehetséges a visszatérés abba a világba, amikor a központi bankok inflációs célja a két százalék volt.

Tehát nemcsak jelenleg, de közép- és hosszú távon is egy olyan világgazdasági környezettel kell számolnunk, ahol magas lesz az infláció. Ráadásul a nyugati értékek eltorzulása miatt folyamatosan értékkonfliktusban állunk majd az EU-val. Nehéz időknek nézünk elébe, de egyszer azoknak is végük lesz.

A szerző közgazdász és társadalomkutató

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Felelős és felelőtlen vezetők Európában

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Amerika önkorrekciós képessége

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Az antifasizmus terrort jelent

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Trump hatása az identitásra

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.