A nemzetközi helyzet egyre fokozódik – mondta Virág elvtárs A tanú című filmben. Ez a közhelyes és bugyuta mondat szállóigévé vált, amikor a bornírt okoskodást akarjuk tömören bemutatni. De most valósággá lett ez is.
Az orosz–ukrán háború közvetlen harci cselekményei mellett egyre inkább kibontakozik a szemünk előtt egy sokkal nagyobb léptékű, sokkal veszélyesebb művelet képe. Ami egy rémkép.
Nézzük ennek a folyamatnak néhány fontosabb mozaikját! A NATO nukleáris háborúra felkészítő éves hadgyakorlatot tart az Északi-tenger környezetében. Ebben B–52-es amerikai nehézbombázók más tagországok légierejével közösen egy Oroszországgal vívott háborút szimulálnak.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint rossz üzenet lett volna, ha az ukrajnai háború miatt lemondják ezt a régen tervezett, „rutinszerű” gyakorlatot. Mindeközben amerikai, japán és dél-koreai tengeri hadgyakorlat zajlik az orosz Távol-Kelet és Kína szomszédságában.
Ennek kapcsán ismét felvetődött annak lehetősége, hogy Japán amerikai atomfegyvereket fogadjon be. Eddig ez – érthető okokból – tabutémának számított a szigetországban.
Ha ez még nem lenne elég, nem meglepő módon ismét kiéleződött az örmény–azeri konfliktus. Tudjuk, a Kaukázus térsége katonailag és geopolitikailag is stratégiai fontosságú hely.
Közép-Ázsiában is felerősödtek a volt szovjet tagköztársaságok közti feszültségek, a kirgiz–tádzsik határon fegyveres konfliktus robbant ki. Tegyük hozzá, a két ország egyaránt az oroszok által irányított katonai szervezet tagja.
Európában pedig ismeretlen elkövetők fölrobbantották az Északi Áramlat gázvezeték mindkét ágát, mely mögött sokan az Egyesült Államokat vélik felfedezni.
Végül, ha valakinek kétségei lennének a földrajzilag távoli események ok-okozati összefüggéseiről, akkor idézzük John Boltont. A Bush és Trump elnöki adminisztrációk egykori nemzetbiztonsági tanácsadója szerint az Egyesült Államoknak anyagi és más forrásokkal is támogatnia kell egy hatalomváltást Oroszországban. Nincs itt az ideje, hogy szégyenlősek legyünk – mondta Bolton.
Világos beszéd. Az amerikai politikai és gazdasági elit elérkezettnek látja az időt a putyini orosz vezetés leváltására.
Az Ukrajna elleni orosz katonai támadás megteremtette az okot a folyamat beindítására. A washingtoni agytrösztök, biztonságpolitikai műhelyek páncélszekrényeiben nyilván régóta pihennek a különböző forgatókönyvek az oroszok és Putyin tönkretételére.