Csoda Romániában: közel egy éve politikai stabilitás van. A román szárazföldi erők egykori tábornoka, Nicolae Ciuca miniszterelnök által vezetett hárompárti kabinet tizenöt kormányválságban és miniszterelnök-buktatásban bővelkedő másfél évtized után egy olyan érdekszövetségben tömörült, amelyben egyelőre mindegyik résztvevő megtalálja a maga számítását.
Ha holnap lennének a választások, a támogatottságukat növelni tudó szociáldemokraták, a népszerűségükből néhány százalékpontot veszítő nemzeti liberálisok, valamint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség együtt ugyanúgy kényelmes parlamenti többséget szereznének a felmérések szerint.
Az adatok megtévesztők. A lakosság elégedetlen a kormányzással, az ellenzéki oldalon ugyanakkor nem lát kormányképes alternatívát. A tizenöt százalék körüli szimpátiaindexével a rendszerellenességet radikális megnyilvánulásokkal és magyarellenességgel vegyítő Románok Egységéért Szövetség (AUR) valószínűleg elérte a támogatottság felső határát.
A fociultrákból, régivágású nacionalistákból, egykori szekusokból, mindenféle kétes múltú figurákból álló pártról kevesen hiszik el, hogy alkalmasak az ország irányítására.
A másik ellenzéki formáció, a szélsőségesen liberális Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) épp a szétesés második szakaszában van.
Azt, hogy a kormánykoalíciós egység, s ezáltal a politikai stabilitás meddig tart, lehetetlen megjósolni.
A szociáldemokrata védelmi miniszter, Vasile Dincu kikényszerített lemondása az amerikai–orosz béketárgyalások felvetését követően okozott egy kis zűrt a rendszerben.
A történtek után a politikai érdekházasság tető alá hozása óta első alkalommal fogalmazódtak meg éles támadások a koalíció keresztapjaként emlegetett Klaus Johannis elnöknek címezve a Szociáldemokrata Párt részéről.
Az államfő volt az, aki – egyesek szerint amerikai „tanácsra” – nem tudott túllépni azon, hogy a védelmi tárca irányítója egy interjúban a háború lezárásával kapcsolatban az Orbán Viktoréhoz vagy éppen Emmanuel Macronéhoz hasonló, a washingtonitól eltérő véleményt fogalmazott meg.