Ezzel együtt manapság is hallani olyan hangokat, hogy a jobb- és a baloldalnak együtt kellene működnie, hogy sehova nem vezet a szellemi síkú hideg polgárháború. Érdekes lenne meghallgatni, hogy miként képzelnék e jótét lelkek az összefogást a jelen helyzetünket jól modellező egri várostrom idején. Miként tudott volna Dobó István együttműködni a várat feladni akaró Hegedüs Istvánnal? Végighallgatva mindazt, amit az ellenzéki térfélen előadnak az orosz–ukrán háború kapcsán, figyelve, miként döfi hátba a ballib ellenzék nemzetközi porondon ismételten a magyar diplomáciát, most épp a gyermekvédelmi törvény ügyében, olvasva, hogy miket ír az ellenzéki sajtó a Nagy-Magyarország-szimbólum tárgykörében, láthatjuk, hogy e metaforában szemernyi túlzás sincs.
Szépen hangzik a „nemzeti egység” és a „nemzeti minimum”, csak épp megvalósíthatatlan. Leonidásznak és Ephialtésznek nincs közös ügye.
A sokat emlegetett „nemzeti minimum” nem más, mint a nemzet sorsalakításával kapcsolatos azon értékelvek és létparancsok összessége, amelyeket egy adott pillanatban konjunkturális, taktikai okokból a nemzetellenes baloldal sem mer megtagadni. De miután a komolyanvehetőségüket és szavahihetőségüket már eljátszották, s pontosan tudhatjuk róluk, hogy bármit írnak alá, idegen érdekeket képviselnek idegen zsoldban, az is nyilvánvaló, hogy bármikor megtaposnák a közösen elfogadott „nemzeti minimum” elveit, ha érdekeik épp azt diktálnák. Úgy kell felfogni létezésüket, mint elkerülhetetlen rosszat, s úgy kezelni őket, mint szemmel tartandó potenciális árulókat, s még véletlenül sem úgy, mint esetleges segítőtársakat a nemzetépítésben.
Az utóbbi száz évben a baloldal fősodra sokféle alakzatot vett fel. De akár polgári radikálisoknak nevezték magukat, akár kommunistáknak, akár szocialistáknak, akár liberálisoknak, közös volt bennük a nemzeti érdekek iránti közömbösség és a kívülről vezéreltség. A nemzeti oldal pozícióinak erősödése a tudatformálásban és a médiatérben azon is lemérhető, hogy sikerült a kimondhatóság határait radikálisan megváltoztatni. Míg a kilencvenes évek első felében hatalmas ribilliót és politikai hisztit keltett, ha egy jobboldali politikus rá mert mutatni arra, hogy a baloldal a magyar nemzeti érdekeket folyamatosan és tervszerűen aknázza alá, addig ma ez közhelynek számít s legfeljebb az álomvilágban élő naiv széplelkek tagadják.
A nemzet „mindennapos népszavazás” – írta a mindkét oldalon tisztelt és idézett Ernest Renan. E gondolathoz annyit tehetünk hozzá, aktualizálva azt a magyar valóság vonatkozásában, hogy akik ma Európa elveszejtésén, a nemzeti létkeretek felszámolásán, a magukat liberálisnak mondók által annyit emlegetett „önálló, racionális döntésre képes individuum” tudati megnyomorításán munkálkodó Brüsszelre szavaz naponta a magyar szuverenitás megőrzésére és szélesítésére törekvő nemzeti oldal ellenében, az egyben Magyarország magyar jellegének megszüntetésére szavaz. Tehát aligha része a nemzetnek renani értelemben. Velük nem lehet bármiféle „nemzeti minimumot” elfogadtatni és betartatni. Így erre törekedni sem érdemes.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Illyés Tibor)