Henry Ford, aki kreatív vállalatvezető és kitűnő menedzser volt, de nem volt kapzsi, azt vallotta, hogy ha börtönbe zárnánk a világ leggazdagabb ötven bankárát, nem lenne többé háború földünkön. A pénzhatalom manipulatív tevékenysége ugyanis majd mindig háborút szül, figyelmeztetett. A híres autógyáros vélhetően nem állt messze az igazságtól. Amennyiben az emberiség nem akar több háborút, a kapzsiságot vissza kell szorítani, sőt végérvényesen korlátozni kell. Ehhez azonban a népakarat ma már nem elég. Szemléletváltásra van szükség a fiatal generáció köreiben, akik majd megvalósítják ezt a fordulatot. Remélhetőleg nem túl nagy véráldozat árán.
A vagyoni szakadék olyan méretűvé tágult világszerte, amilyen még soha nem volt az emberiség történelmében. És az mégis csak tarthatatlan, hogy egy tucat megalomániás krőzus irányítson nyolcmilliárd embert bolygónkon. A leggazdagabb befolyásgyakorló egyének nevét ismerjük (akiknek zöme az Egyesült Államokban hozta létre vagyonát): Elon Musk – nettó vagyona 180 milliárd dollár, Jeff Bezos – 126 milliárd dollár, Bill Gates – 122 milliárd dollár, Warren Buffett – 113 milliárd dollár, Larry Ellison – 108 milliárd dollár (a Bloomberg milliárdos indexének legfrissebb adatai szerint).
Aggasztó, hogy világszerte a jövedelmi és vagyoni különbségek olyan szintre emelkedtek, amely pattanásig feszítik a húrt a társadalom szövetén belül, és a különböző társadalmi rétegeket egyre távolabb lökik egymástól.
A vagyonosok kezdenek egy külön világot kialakítani, szigeteket vásárolnak, elszigetelt lakóparkokban élnek, a középosztály számára megfizethetetlen boltokban vásárolnak, magánklinikákon kezeltetik egészségügyi bajaikat és olyan nyaralásokra járnak, amelyek a társadalom többi részének nem elérhetők. És ez nincs rendben.
Nem azért nincs rendben ennek a jövedelmi és vagyoni szakadéknak a létrejötte, mert „igazságtalan”, hanem azért, mert a nyakló nélküli gazdagodás előbb-utóbb vérontásba torkollik. Ennek eklatáns példája az orosz–ukrán háború. Azért tört ki ez a véres konfliktus, mert a nyugati (főként amerikai) pénzügyi elit olyan mértékű piac-, terület- és befolyásszerzést hajtott végre egy tőlük több ezer mérföldre eső területen, hogy az a szomszédos Oroszország számára geopolitikailag elviselhetetlenné vált. Azt is mondhatnánk, hogy a világ legabszurdabb zöldmezős beruházása (Ukrajna) egy piros mezős csatatérré változott. Mindez a kielégíthetetlen kapzsiság szüleménye, az újkori gyarmatosítás élő példája. A modern kori hódítók ugyanakkor nem átallnak további milliók életét feláldozni a koncért.