A hét elején óriási megrázkódtatást volt kénytelen elviselni a hazánkban garázdálkodó balliberális sajtó. Szijjártó Péter ugyanis a BBC harcias riporterének sokadik, vallatással felérő kérdésére sem volt hajlandó kimondani, hogy két idegen ország háborújában melyik félnek drukkol. Ami a külföldről, elsősorban Amerikából finanszírozott médiumok fényűzően berendezett szerkesztőségeiben valóságos ősbűnnek minősül. Vagy talán még annál is rosszabbnak.
Így aztán a haladó újságírók részint vörös fejjel, toporzékolva, roppant mód felháborodva számoltak be a szerintük példátlan és gyomorforgató esetről, részint vadul és leplezetlenül kezdték ünnepelni a BBC hivatásos kérdezőjét. Hiszen az idegen országok pénzének bűvöletében élő és háborús propagandát folytató újságírók világában olyan nincs, hogy valaki se az ukránoknak, se az oroszoknak, hanem a békének szurkoljon. Erre a későbbiekben még visszatérünk.
Ezek az akciók amúgy érdekes módon mind ugyanazt a forgatókönyvet szokták követni, az ominózus cikkek általában néhány perc eltéréssel, szinte egyszerre jelennek meg, a szalagcímek egy-egy betű eltérést ugyan mutatnak, de rendkívül hasonlók egymáshoz, ahogyan maguk az írások is, a produktumokat előállítók is amúgy, de ez egy másik kérdés, az embernek pedig olyan érzése támad, mintha a hírlapírók megkaptak volna egy anyagot tudom is én, mondjuk egy nagykövetségtől, amelyet aztán szorgosan lefordítottak, majd közhírré tettek.
Ez persze csak fikció, hiszen az teljes képtelenség, hogy a Hvg.hu, a 444 vagy a Telex forródrótkapcsolatban legyen például a belga nagykövetséggel.
Esetleg az amerikaival.
Már maga a feltételezés is sértő és visszautasítandó, hogy mondjuk a belga vagy az amerikai nagykövet a hét elején átbeszéli a 444 és a Telex főszerkesztőjével a heti teendőket, megvitatják, mely ügyeket kellene hangsúlyosan vinni, melyeket kell csak úgymond melegen tartani, és melyek esetében szükséges a propagandát a leghangosabbra tekerni.
Az pedig teljességgel elképzelhetetlen, hogy egy interjú esetében, például amikor a magyar külügyminiszter két idegen ország háborújának tekintetében békepárti álláspontra helyezkedik, akkor különböző nagykövetek (belga vagy amerikai) sms-ekkel vagy elektronikus levelekkel kezdjék el bombázni az ellenzéki pártokba és más országok vezetésébe szerelmes újságírókat, mondván, hogy haladéktalanul tegyenek valamit.
Akinek ilyesmi akárcsak egy pillanat erejéig is megfordul a fejében, az alufólia-sisakkal kelő és fekvő, különféle vad összeesküvés-elméletekben hívő, posztfasiszta futóbolond.
Az is mindössze a véletlen műve, hogy a teljes balliberális média hónapok óta úgy működik, mintha bizonyos túlmozgásos és hiperaktív nagykövetek préselnék ki belőlük minden egyes cikket. Ez a magatartás, az együtt mozgás amúgy békeidőben is jellemző a magukra függetlenként és objektívként hivatkozó hírlapírókra.