A demográfiának kőkemény törvényszerűségei vannak. Amikor a kínaiak azért, mert a népességrobbanás már-már kezelhetetlenné vált a kommunista vezetés számára, bevezették az egygyerekes családmodellt, nagyon sok következménnyel nem számoltak. Tűzoltás volt az intézkedés, de hosszú távú problémákat eredményezett.
Korábban is lehetett olvasni, hogy a fiúgyermekekhez ragaszkodtak a családok. A lánymagzatokat elvetették, sok leánygyermeket megöltek.
A vidéki gazdaságokban férfikézre, fizikai munkára volt szükség, különösen a kis magángazdaságokban. De volt ennek a kínai vallási-kulturális hagyományokban gyökerező magyarázata is, különösen a tradicionális formákat követő vidéki lakosságnál.
Napjainkra azonban megjelent a rendszer súlyos további következménye: a népesség öregedése és fogyása. 2020-ban a vidéki lakosoknak 17,7 százaléka volt 65 éven felüli. Igaz, a városi övezetekben ez némileg alacsonyabb volt: 11,1 százalék. Az ember nemigen érti, hogy vajon miért nem számoltak ezzel kellő időben. Hiszen ez aztán valóban matematikai-statisztikai pontossággal megbecsülhető volt. A demográfia egzakt tudomány! (Még az agrárgazdaságban is számolnak azzal, hogy ha levágják az anyakocákat, visszaesik a sertésállomány.)