Szoboszlai Dominik, korunk legsikeresebb magyar labdarúgója leszerződött a Liverpoolhoz, és a brit csapatoknál évek óta dívó szokás szerint a mérkőzések előtt ő is fél térdre ereszkedik. Ez a pár másodpercig tartó, élsportoló számára cseppet sem megerőltető póz nem érdemelne említést, ha nem lenne mögötte súlyos politikai tartalom.
A nyugati „demokráciákban”, a labdarúgópályákon kötelezően elterjesztett ostoba szokás a fehér ember bűnbánó és bocsánatkérő gesztusa kíván lenni a színes bőrű emberek ellen elkövetett történelmi bűnök miatt. A mérkőzések előtti letérdelés politikai üzenete nemcsak azért elfogadhatatlan, mert azt az erőszakos és türelmetlen Black Lives Matter (BLM) mozgalom kényszerítette ki, hanem azért is, mert a politikai megnyilvánulásoknak nincs helye a sportpályákon.
Elfogadhatatlan továbbá azért is, mert egy hazug és képmutató rögeszme terméke, amely arra hivatkozik, hogy a fehér emberek bűnösök, mert egykor gyarmatosították a feketék országait, és közülük kerültek ki az afrikai bennszülötteket elhurcoló rabszolga-kereskedők. Csakhogy a BLM aktivistái egyetlen szóval sem említik a modern kori rabszolgaságot, amelynek haszonélvezői nem köthetők egyetlen bőrszínhez.
Korábban már megírtuk, hogy a Global Slavery Index (a modern rabszolgaság globális tanulmánya) 2018-as kiadása szerint
a világon körülbelül negyvenmillió ember él rabszolgasorban. Afrikában − becslések szerint − 9,2 millió ember. Az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezete (ILO) pedig megállapította, hogy ma több mint háromszor annyian élnek mások kényszere alatt, mint ahányat elfogtak és eladtak a transzatlanti rabszolga-kereskedelem 350 éves időszakában.
Ha az egykori gyarmattartók mai utódai úgy érzik, hogy az elődök bűnei miatt a sportpályákon is vezekelniük kell, ám tegyék, de a közép-európai polgárok joggal kérdezhetik: mi közünk van nekünk ehhez? Magyarország történelme során gyakran háborúzott és fogott fegyvert függetlensége védelmében, de soha egyetlen népet sem gyarmatosított. Egy magyar sportolónak miért kellene a meccsek előtt letérdelnie? Csupán azért, mert egy Colin Kaepernick nevű amerikai focista kezdeményezése nyomán ez 2016 óta divattá vált? Nevetséges.