Joseph Bankman a Stanford Egyetem jogi karán adójogot oktatott, az édesanya, Barbara Fried pedig ugyan ott jogi etikát, és olyan témákban publikált, mint például a személyes felelősség határai. Azért meg kell hagyni, a fiatal Samnek nagy mázlija volt ilyen szülőkkel, ha az évtized kereskedelmi csalását tervezte véghez vinni. Édesapja adókerülés-specialista, az édesanyja pedig egyetemen tanítja, hogyan ne legyen emiatt az embernek lelkiismeret-furdalása. Ilyen is csak a valóságban van, mint fikció túlzónak hatna.
A büszke szülők sem panaszkodhatnak, csemetéjük, Sam egy 19 millió dolláros villával ajándékozta meg őket a Bahamákon, amit az FTX pénzéből vásárolt. Sajtóértesülések szerint a szülők tagadják, hogy tudomásuk lett volna a tranzakcióról, és maga Sam is azt vallotta, nem tudja, hogyan került a villa a szülei nevére. Úgy ébredjek fel én is egy reggel, hogy nini, egyszer csak rajta van a nevem egy hétmilliárd forintos villa tulajdonlapján a kókuszpálmák alatt.
Na igen, ez eddig tizenkilencmillió, de hol a többi 7,99 milliárd?
Bidenéknek nem sikerült idejében vád alá helyezni néhány oknyomozó jogászt és újságírót, így a felszínre kerülhetett, hogy Fried mama nehéz milliókat adományozott egy Mind the Gap Inc. nevű analitikai csoportnak, amely adatgyűjtéssel és -feldolgozással segíti a demokrata párti politikai jelölteket választási győzelemre. Amolyan amerikai DatAdat, csak ott a „ludasok” nem külföldi pénzből kényszerülnek megbundázni a választásokat, hanem a jelek szerint hazai bűnözők pénze áll rendelkezésükre.
A Mind the Gap Inc. egy radikális baloldali szervezet, amely a gazdag „filantrópok”, tehát demokrata párti donorok pénzét komoly analitikai módszerekkel irányította a legesélyesebb baloldali politikai vagy köztisztviselői jelöltek kampánykasszájába.
Van-e összefüggés aközött, hogy a hatóságok évekig hagyták az FTX-et rablógazdálkodni, és hogy ezek a súlyos milliók épp a demokraták kasszájába vándoroltak? Ezt mindenki egyénileg megválaszolhatja magának aszerint, hogy a naivitási skála tízes fokozatán melyik szinten áll. Én azt hiszem, a kilences alatt már kissé gyanúsnak tűnhetnek a felsorolt összefüggések.
De végül mégis megbuktak. Vajon hogy lehet ez? Joseph Bankman az FTX jogi főtanácsadójának felbérelte azt a Daniel Freedberget, aki jogásza volt az Ultimate Bet online fogadóirodának is, amelyet egy huszonkétmillió dolláros csaláson kaptak rajta. Mondhatjuk, Bankman úr nem bízta a dolgokat a véletlenre.
A baj csak ott volt, hogy az FTX legnagyobb károsultjai között ott volt néhány ugyancsak „filantróp” befektető, és hát ez azért mégis csak soknak bizonyult. A demokraták számára lopni szabad, tőlük viszont bűn.
Így történt az, hogy az FTX családi kriptovaluta-mutyijának legnagyobb károsultja egy bizonyos Sequoia Capital volt (200-300 millió dollár ment füstbe), melyet 1996-tól 2012-ig egy Michael Moritz nevű milliárdos „filantróp” vezetett. Ő volt az, aki Soros György ugyancsak milliárdos „filantróppal” 3,8 millió dollárt fecskendezett egy American Bridge 21st Century nevű demokrata kampányszervezetbe. A többit már képzeljék hozzá, igazán nem lesz nehéz.
Szóval itt lenne a vége a „filantrópok” és a Demokrata Párt közös vidám történetének, ha ez nem csak egy apró, jelentéktelen csepp lenne a tengerben. Abban, amelyben ott úszkálnak a Biden klán ukrajnai ügyletei, a Clinton házaspár szőnyeg alá söpört korrupciós botrányai, és a sok ezer már hasonló eset.
A Demokrata Párt a hatvanas évektől lassan átalakult egy velejéig korrupt, világhatalomra éhes szélsőbaloldali kartellé. Ez nagy baj, mert minden a kezükben van – Brüsszeltől egészen a magyarsanyargató ukrán nacionalistákig.
De fontos, hogy tudjuk, kivel van dolgunk, és fontos, hogy fiataljainkkal is megértessük, kik azok a „filantrópok”, akik jól hangzó külföldi szervezetekhez csalogatják őket vagy pártokat, politikusokat pénzelnek hazánkban is.
A szerző a Hungary Today főszerkesztője
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Shutterstock)