idezojelek

A német AfD nem veszélyesebb, mint a többiek

A bevándorlási politikában a párt „remigrációt” hirdet, azaz annak megszigorítását és a beérkezők asszimilálását, szükség esetén a kitoloncolást.

Kiss Károly avatarja
Kiss Károly
Cikk kép: undefined
Fotó: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Több mint három évtizeddel az újraegyesítés után is megmaradtak – csak más formát öltenek – a két Németország közötti különbségek. A téma folyamatosan napirenden van, számtalan tanulmány foglalkozik vele. A gazdasági kiegyenlítődés fokozatosan halad előre, e különbségek főként az értékrenddel kapcsolatosak, amiből viszont eltérő politikai és gazdasági orientációk erednek.

Az intoleráns, főáramú liberalizmus e nézeteltéréseket képtelen kezelni, és a keleti tartományok eltérő politikai gondolkodásának és értékrendjének hangot adó AfD-t (Alternativa für Deutschland) kezdettől fogva jobboldali szélsőséges, sőt náci pártnak tekinti, és mindent megtesz, hogy alkotmányellenesnek minősítsék és betiltsák.

A közvélemény-kutatások szerint három keleti tartományban, Brandenburgban, Thüringiában és Szászországban az AfD a legerősebb párt; 28, 31, illetve 35 százalékos támogatottsággal. A második helyen a CDU áll; Szászországban a többi párt –beleértve a szociáldemokratákat is – mind tíz százalék alatti. A Spiegel január 27-i száma mint „disztópiát” (nemkívánatos jövőt) említi a párt esetleges győzelmét e keleti tartományokban, és részletesen ismerteti az AfD választási programját. Nézzük, milyen alternatívát kínál az AfD a németeknek. (A lap – meg kell adni, szellemesen – a párt nevében szereplő „Alternatívát” „Albtraum”-ra, azaz rémálomra módosítja.)

A bevándorlási politikában „remigrációt” hirdet, azaz annak megszigorítását, és a beérkezők asszimilálását, szükség esetén a kitoloncolást. Ez a német belpolitika legkényesebb kérdése.

 A szakmunkaerő-hiány a német gazdaság egyik legnagyobb gondja lesz az elkövetkező években. 2035-ig hétmillióval több „bébiboomer” megy nyugdíjba, mint ahány fiatal lép be a munkaerőpiacra. 2023-ban a német állampolgárságú foglalkoztatottak száma 77 ezerrel csökkent. 

Ennek ellenére az összes foglalkoztatott száma mégis emelkedett, köszönhetően a nem német állampolgárságúaknak. Nem menedékkérő munkaerő is érkezett, Indiából és Törökországból.

Az AfD a munkaerőhiányt nem a migránsok beengedésével akarja megoldani, hanem japán módra: mesterséges intelligenciával, robotokkal és digitalizálással, amely a munkaerő képzettségének további emelésével jár. Feledésbe merül e vitában egy régi, a Spiegel 2015/15. számában megjelent tanulmány, mely az elöregedésnek tulajdonított gazdasági veszélyeket gúnyosan demokalipszisnek nevezte, és a megoldást a nyugdíjkorhatár fokozatos emelésében látta. Ugyanis az életkor meghosszabbodása egyúttal az egészségben eltöltött évek számának a növekedésével is jár, ami lehetővé teszi az eddigi korhatárok fölötti munkavégzést.

Mivel az AfD a klímaváltozást, felmelegedést nem antropogén jellegűnek (emberi okokra visszavezethetőnek) tekinti, a jelenlegi kormány klímavédelmi intézkedéseivel és energiapolitikájával sem ért egyet; azokat fölösleges tehernek tartja. Visszaállítaná a meghibásodott Északi Áramlat gázvezetéket, és megszüntetné az alternatív energiatermeléshez (a napelemekhez, szélenergiához, a földhő kinyeréséhez) nyújtott támogatásokat. Újból működésbe állítaná az atomerőműveket. Az autóipar átállását az elektromos autók gyártására lelassítaná – ez viszont óriási veszteséget okozna az ágazatnak. A digitális politikát illetően álláspontja ellentmondásos. Egyrészt mérsékelné az információtechnológia fejlődését gátló adatvédelmi előírásokat, másrészt kijelenti, hogy „mindenkinek joga van az analóg élethez”.

De a legmeglepőbb az EU-val szembeni álláspontja: a brexit mintájára dexitet követel, és az európai integráció helyett a szabadkereskedelmi övezetben való részvételt. Ez a nemzeti valuta visszaállításával és a stabilitási paktum felmondásával járna. Szakértők ezt egyértelműen súlyos hibának tartanák, hiszen Németország az elmúlt évtizedekben elért exportsikereit az eurónak köszönheti.

Az EU-ból való kilépéssel egy időben az AfD meghirdetné azt az elvet, hogy Németország lássa el magát az alapvető élelmiszerekből. A tagországokra nézve pedig fontosnak tartaná, hogy a kulcsfontosságú iparágakban önellátásra törekedjenek.

Annak ellenére, hogy a kisemberek pártjaként hirdeti magát, szélsőségesen neoliberális gazdaságpolitikai elveket vall: több szabadságot és kevesebb adózást követel. Ez a jómódúak­nak lenne előnyös. A német jóléti társadalom a nemzeti termék széles körű újraelosztásán alapul. Az AfD intézkedései felborítanák e nemzeti konszenzust. A külpolitikában a párt oroszbarátságot hirdet, és eltávolodást az USA-tól. Sőt kilépést a NATO-ból.

Az AfD társadalompolitikája visszanyesné azokat a túlzásokat, amelyek az utóbbi időkben a nyugati társadalmakat jellemzik: a nemi identitás relativizálását a woke-izmust és az eltörlés kultúráját.

Az AfD külföldi mintája, példaképe tekintetében a Spiegel zavarban van; Melonit ugyan még most is újfasisztázzák, de az olasz kormányfő atlantista és Ukrajna-barát. Ezért nem marad más hátra, mint az „illiberális, autokrata Orbán-rezsim”. 

Hosszan sorolják annak bűneit, hogy mi minden történne Németországgal, ha az AfD győzne. Az ő logikájuk szerint a Fideszt is be kellene tiltani.

Hát ez az a program, ami halálos veszélyt jelent a német demokráciára, ami miatt az AfD betiltását követelik és százezreket mozgósítanak, hogy tüntessenek ellene. Itt-ott a józan észre veszélyes, de ez a többi német pártról, beleértve a kormánypártokat és az ellenzéki CDU-t, ugyanúgy elmondható. Másfelől általános tapasztalat, hogy a nagyotmondók kormányra kerülve rendszerint visszavesznek elképzeléseikből, és már jobban figyelembe veszik a realitásokat.

A szerző közgazdász, társadalomkutató

Borítókép: AfD-ellenes tüntetés Németországban (Fotó: AFP/Kirill Kudryavtsev)

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A globális elit akarja a háborút

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.