Ha az, ami most Németországban történik, egy forgatókönyv lenne, akkor annak íróját bottal kergetnék ki a filmstúdióból. Még fantasztikus filmnek sem menne át a rostán, annyira hihetetlen.
A történet lényege: a CDU-politikus Friedrich Merz, akit még nem választottak meg kancellárnak, a választáson vesztes pártokkal (SPD és Zöldek) arról egyezkedett a már decemberben feloszlatott szövetségi parlamentben, hogyan vegyék fel Németország történetének legnagyobb adósságcsomagját.
Ehhez a régi, már feloszlatott parlament kétharmados többségét használták fel azzal a trükkel, hogy nem az újonnan megválasztott parlamentet hívatták össze, hanem kihasználva az alaptörvénynek az új parlament összehívására kiszabott maximális 30 napos határidejét, az átmeneti időszakban a választás veszteseivel összeborulva megváltoztatták az alaptörvény adósságfékre vonatkozó rendelkezéseit.
Ezzel megnyílt az út a német hadsereg, a Bundeswehr fejlesztésére szánt 400 milliárd eurós hitel felvétele előtt. A másik óriási hitelcsomag 500 milliárd euróról szólt, amelyet a valóban lepukkant német infrastruktúra fejlesztésére akarnak fordítani. Igen ám, de mivel a választott koalíciós partnernek, az SPD-nek a szavazatai nem voltak elegendők a kétharmadhoz, ezért szükség volt a Zöldek szavazataira is, akiket Merz a választási kampányban meglehetősen erős szavakkal támadott és ostorozott. De ez csak színház volt. Persze hogy a Zöldek kérették magukat, felsrófolták szavazataik árát a csillagos égig. Merz kezdetben 50 milliárdot kínált a hitelcsomagból környezetvédelmi célokra, amit a Zöldek társ-frakcióvezetője, Britta Hasselmann először sértődötten visszautasított. Erre Merz megduplázta az összeget százmilliárd euróra, hogy szavazzák meg az ügyet. Ezenfelül belevették az alaptörvénybe a Zöldek trójai falovát, azaz azt a passzust, hogy Németországnak 2045-ig klímasemlegesnek kell lennie, és minden beruházást ennek a célnak alárendelve kell majd elbírálni és végrehajtani.