Az Európai Unióba igyekvő Ukrajna politikai vezetése tavaly hadat üzent az orosz kultúrának. A háború kitörése óta az EU a fegyverszállításokkal, a folyamatos oroszellenes politikai hangulatkeltéssel győzelmi álmokba kergeti Zelenszkij elnököt, aki mindenáron bizonyítani szeretne. A harctereken egyelőre semmi nem dőlt el, viszont ott van az elnöknek az orosz kultúra, amelytől igyekszik mentesíteni az országát.
Az „orosztalanítás” jegyében − csaknem egy évvel ezelőtt − Munkács városának végrehajtó bizottsága leszereltette az 1837-ben elhunyt nagy orosz költő és drámaíró, Alekszandr Szergejevics Puskin köztéri mellszobrát, illetve eltávolíttatta a Puskinról korábban elnevezett középiskola emléktábláját. Az ukrán törvényhozás betiltotta – és azóta is tiltja − az orosz zenét, könyveket és színdarabokat, aminek következtében az orosz kultúrával szembeni hadjárat valóban „szép” eredményeket hozott.
Ehhez képest Zelenszkij elnök – ugyancsak tavaly – elfogadta az Európai Parlament Szaharov-díját, amelyre az Európai Néppárt (EPP) jelölte a bátor ukrán népet. A világhírű orosz magfizikusról elnevezett rangos díjat valóban megérdemlik az ukrán földet védelmező harcosok (eltekintve a náci mentalitású terroristáktól), a háború miatt otthonukat elhagyó menekültek, a gyermekeiket oltalmazó asszonyok, és megérdemlik egyes civil szervezetek, valamint a katasztrófavédelmi és evakuációs szolgálatok aktivistái is.
Az EPP az emberi jogokért, a gondolatszabadságért és a demokráciáért vívott küzdelemért adható díjjal kapcsolatban első helyen Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt említette, ami érthető, mert mindig bátran − ennek megfelelően katonai pólóban vagy pulóverben − nyilatkozik, és vele kapcsolatban Nyugaton amúgy is kötelező tiszteletköröket írni. Persze lehet találgatni, hogy a díj elfogadásakor miért nem zavarta az elnök urat a szovjet hidrogénbomba atyjának származása, mivel a Nobel-díjas Andrej Dmitrijevics Szaharov legalább annyira orosz, mint Puskin.
Az ukrajnai háború frontvonalain harcoló katonák helytállása és bátorsága minden tiszteletet megérdemel. Az elesettek emlékét is méltó módon ápolni kell. Azt azonban nem értjük, hogy a küzdelmet miért kell kiterjeszteni a vétlen kultúra mezsgyéire, hiszen éppen ezeken keresztül láthatjuk meg egymásban az embert, még akkor is, ha éppen harcban állunk.