idezojelek

Szocialista címke a krumpliszsákokon

A kérdés az, hogy miként áll a Tisza és a Fidesz helyben beágyazott és ismert egyéni képviselőjelöltek terén.

Pokol Béla avatarja
Pokol Béla
Cikk kép: undefined
Fotó: Andrii Yalanskyi

A ’94-es választásra a rendszerváltásba belefáradt szavazók mindent elsöprően hozták vissza a régi rendet megtestesítő szocialistákat, és a választás után az a mondás terjedt el, hogy ha egy zsák krumplira ráírták volna a szocialista címkét, akkor is azt megválasztották volna. Valójában persze a helyben ismert volt szocialista vezetők taroltak, mert egy-egy párt országos hírneve, a benne való bizalom csak javít az egyéni képviselőjelöltjük helyzetén, de „krumpliszsákok” valójában nem tudnak győzni helyben elfogadott ellenfelekkel szemben.

Így az országgyűlési többség, pláne a kétharmad attól függ, hogy melyik párt tudja a legtöbb egyéniben a helyben ismert, elfogadott jelöltet állítani, és melyik zömmel csak puszta krumplis­zsákokat. A 106 egyéni képviselő mellett csak 93 listás képviselőt lehet bejuttatni az Országgyűlésbe, és az akár 45 százalékos Tisza-fölény a 35 százalékos fideszessel szemben is csak 43 tiszás képviselőt adna a száz főt kívánó kormánytöbbség helyett.

Csak minimálisan lehet bízni a közvélemény-kutatók számai­ban, mert be vannak kötve ide vagy oda, és mindkét oldal stratégiai kérdést csinál a valódi számok elrejtéséből. De fogadjuk el – feltéve, de meg nem engedve alapon –, hogy 45 kontra 35 százalék létezik majd a választások napján a Tisza javára, és nyolc a Mi Hazánk, hat-hat pedig a Kétfarkúak és a DK felé megy. Ezzel körülbelül 43 mandátumot a Tisza, 33-at pedig a Fidesz kapna, hét a Mi Hazánknak, öt-öt a két bal felé húzó kis formációnak menne. Ez utóbbiak esélytelenek az egyéniben győzelemre, így ők több mandátumot nem is tudnának szerezni, és csak a két nagy bővülhet a 106 egyéniből.

A kérdés tehát, hogy miként áll a két nagy párt helyben beágyazott és ismert egyéni képviselőjelöltek terén. A Tisza most szedi lasszóval ezeket, és késő őszig nem is meri bemutatni, nehogy rögtön támadás alá kerüljenek vagy kollárkingás kitárulkozásban tönkretegyék a Tisza renoméját. 

Emellett az információk szerint a fő szempont a toborzásukban, hogy nehogy titkos fideszes beépítettek legyenek, vagy túlzottan szoci- vagy DK-s múlttal terheltek. Így nagy valószínűséggel kissé krumpliszsák jellegűek lesznek a helyi szavazók szemében, szemben a Fidesz jól kipróbált és régen ismert jelöltjeivel szemben.

A Tisza képviselőjelöltjeinek toborzásában beágyazottságra törekvés esetén felmerül még az a probléma is Magyar Péter szempontjából, hogy ilyenek már egy korábbi politikai formációban közösséget alkothattak, és így ezek a mandátum elnyerése után spontán módon is összekapcsolódhatnak vele szemben. Az ő eddig megismert stílusa pedig szinte bizonyosan már a kezdeti időktől konfliktusokat hozhat létre alvezéreivel és frakciótársaival szemben, ami vele szemben belső ellenállási csoportokat gerjeszthet, és hamar frakcióból kiválásban és önálló frakcióalakításokban végződhet. Így ő főszabályként csak közéleten kívül állókat és magányosan csellengőket toborozhat abban bízva, hogy úgyis csak az ő neve és a Tisza Párt nimbusza számít majd a szavazófülkében. 

Így nézve, hogyan áll az egyénikben a két nagy vetélytárs esélye? Még ha igaz is lenne a jelzett 45 kontra 35 százalék a Tisza javára az egyéniben, akkor is legfeljebb 30-at tudnának elvinni a Fidesz 70 körüli mandátumával szemben. Emlékezzünk, hogy alig néhány hete a legbalosabb újpesti kerületben is 35 százalékot kapott a Fidesz, a fővárosban, a balosok hazájában. 

Így az egyéniket együtt nézve a listás mandátumokkal akkor a 45 kontra 35 százalék a Tisza javára nemhogy kétharmadot nem hozna nekik, hanem inkább csak 70 körüli mandátumot, és a Fidesz még ilyen számok mellett is 105 mandátumban, vagyis egyszerű kormánytöbbségben reménykedhetne. Szóval a balos politológus elemzők és médiá­juk tendenciózusan letakarják ezeket az összefüggéseket, és a közvélemény-kutatóik megrendelésükre készített számait egyből tiszás kétharmadra fordítják le.

Ezzel a most felvetett témával az egyéni választókerületi választást illetően az országos listás választás mellett az egész voksolás kettős menetben lezajlását is szerettem volna megfogalmazni. Ugyanis a Tisza kontra Fidesz viadal két, jórészt külön szférában fog lefolyni, míg a már hónapok óta erről folyó viták és becslések a választási küzdelmek aspektusairól és ebben a győzelmi esélyekről eddig csak az egyiket, az országos listás választásokat tekintették alapul a 2026-os választásoknak.

A másik, a vitákban elhanyagolt párhuzamosan folyó 106 egyéni kerületi választás alapvetően más kérdéseket vet fel, amiben a két küzdő fél egészen más fegyverkészlettel rendelkezik. Itt az egyszemélyes pártként elismert Tisza lényegében meztelen, nemhogy paritásos ellenfele lehetne a Fidesznek. Ha pedig kényszerűen le akarja majd vetkőzni ezt a hátrányát 2025 végén, 2026 elején, akkor bukkannak fel az itt jelzett „krumplis­zsákjelöltek” kérdései.

Vagy ennek elkerülésére a már politikai múlttal és más közösségekbe korábban már beágyazott politikusok beemelésének nehézségei Magyar Péter mellé; Magyar Péter személyiségének ismert jellemzői, a totális kooperációképtelensége, a tomboló dühkitörései bármely kompromisszumos helyzetben. Vagyis a kettős választás egyik szférára leszűkítése alapvetően hibás.

A szerző professor emeritus

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Hogyan írjunk újságot ma?

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Magyar Péter varázstalanítja magát

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Szeretetország eljő érted!

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Lenin is globalista volt

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.