idezojelek

Nagy a riadalom

Joe Bidentől a harmincévesnél fiatalabb demokrata párti fiatalok 94 százaléka köszönne el, amint végre lejár a mandátuma.

Szőcs László avatarja
Szőcs László
Cikk kép: undefined

Jó az öreg az (ifjúsági) háznál: a jobboldali amerikai diákok szervezete, a Turning Point próbaszavazásán a megkérdezettek csaknem négyötöde Donald Trumpot támogatta arra az esetre, ha valóban elindul a 2024-es elnökválasztáson. A 76 éves Trumpnál emberöltővel fiatalabb floridai kormányzó, Ron DeSantis a kanyarban sincs hozzá képest, a többi lehetséges republikánus jelölt pedig a radarképernyőn sem. Mindez annak a fényében különösen érdekes, hogy a 79 esztendős Joe Bidentől viszont a harmincévesnél fiatalabb demokrata párti fiatalok 94 százaléka köszönne el, amint lejár végre a mandátuma. Vagyis könnyen lehet, sokkal inkább az egyes politikusokba vetett bizalom számít, semmint a koruk.

Biden enerváltsága, megmosolyogtató bakijai napi szinten látják el munícióval a világ hírszerkesztőit, de valójában nem ez megy az amerikaiak bőrére és agyára, hanem katasztrofális elnöksége, gazdaságpolitikája, az elharapózott bűnözés. A polgárok többsége szerint a kormány több kárt okoz, mint amennyi hasznot hajt, tízből heten-nyolcan azt mondják, rossz irányba tart az ország, amelyet egyébként a kultúrharc is alaposan felforgat. Nem vágyvezérelt gondolkodás, hanem a támogatottságok, népszerűségi mutatók egyszerű összevetése, amikor azt állítjuk: az amerikai jobboldal jelen állás szerint idén jó eséllyel újra kézbe veheti a kongresszus irányítását, két év múlva pedig visszaszerezheti a Fehér Házat. Trump ma legyőzné Bident.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A washingtoni fordulat újra óriási lendületet adna a globális jobboldalnak, amelynek az amerikai kontinensen Brazília most még az erős bástyája, Európában pedig hazánk és Lengyelország. A budapesti CPAC-konferencián, a jobboldali hálózatépítés fő fórumán nem egy folyosói beszélgetésben hangzott el: az európai jobboldali áttöréshez – ami átrendezhetné az uniós parlament erőviszonyait – a nagyobb országok képviselői közül az olaszokhoz és a spanyolokhoz lehet ma reményt fűzni. Azóta a konzervatívok andalúziai sikere – és a jobboldali Vox erősödése – ígéretes előjel a jövő évi spanyol választásokra, újabban pedig Rómából érkeznek reménykeltő hírek.

Olaszország az EU egyik legfontosabb tagállama, amely gigantikus, 150 GDP-százalékos adóssághegyen ül, és kormányainak ingatagságát szereti azzal leplezni, hogy egy „professorét” ültet menedzsernek a miniszterelnöki székbe. A „professore” – Mario Monti vagy legutóbb Mario Draghi – elismert bankár, aki (nagy szó ez Itáliá­ban!) tud angolul vacsorálni Brüsszelben és Berlinben, ahol megígéri: nem döntik be az euróövezetet. Csak éppen az ilyen válságmenedzserek gyorsan kifulladnak, Draghi is bő egy évig bírta a lavírozást. A nép is mást akar: az olaszok a boltokban hajmeresztő árakat látnak, az utcán, a tengerparton pedig rengeteg bevándorlót. Legnépszerűbb pártjuk most a magyar vezetéssel igen jó viszont ápoló Olaszország Testvérei, amelynek vezetője, Giorgia Meloni – Salvinivel, Berlusconival összefogva – jobboldali koalíciót alakíthatna az ősszel. Nagy a riadalom emiatt Európában: populistáznak, nacionalistáznak – mindig elfelejtve, hogy e szavak gyökerében ott lapul a nép és a nemzet kifejezés. (Posztfasisztáznak is egyébként; ez már húsz éve, Gian­franco Fini kormányfőhelyettessége idején is kissé avítt dolog volt.)

Lesz-e Macronunk? – tette fel a kérdést reménykedve egy liberális publicistánk öt éve, amikor először lett elnök a fiatal francia. Nekünk nem lett azóta sem, nem is bánjuk. Erősödik viszont fontos országokban a magyar migrációs és családpolitikát osztó jobboldal. Az aktuális kérdés ma inkább az, nekik mikor lesz Orbánjuk.

Borítókép: Joe Biden amerikai elnök (Fotó: MTI/EPA/Michael Reynolds)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Hogyan írjunk újságot ma?

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Magyar Péter varázstalanítja magát

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Szeretetország eljő érted!

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Lenin is globalista volt

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.