Szokás azt mondani, hogy akinek ilyen barátai vannak, annak már nem is kell ellenség. Mi, magyarok értjük ezt a helyzetet: gyakorlatilag ezer éven át folyton csak magunkra számíthattunk. Ha netán segített is rajtunk valaki, abban sem volt sok köszönet.
Magyar sors: Kárpát-medencei történelem. Egy nyelvében különösen egyedi, rokontalan nép, megáldva sok zsenivel, még több hőssel, akik folyton a szabadságért voltak kénytelenek az életüket áldozni: ez nemzetünk tragédiája, ám ugyanakkor ez a legdrágább kincsünk is. Hogy ebből pár hónapnyi budapesti vendégeskedés után egy amerikai karrierpolitikus mennyit érthet meg, arról csak sejtéseink lehetnek. Nem valószínű, hogy túl sokat. Legalábbis a tények ezt igazolják.
Történt ugyanis, hogy az Egyesült Államok Magyarországra akkreditált nagykövete, David Pressman a Szent Korona visszaadásának 45. évfordulóján beszédet tartott a Magyar Királyi Koronaőrök Egyesülete által szervezett ökumenikus istentiszteleten, a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony-főplébániatemplomban.
Ha már ilyen jeles eseményen főszerepet kapott, ez a kiváló diplomata remek érzékkel ki is használta az alkalmat, hogy leckét adjon nekünk, magyaroknak a demokrácia mibenlétéről.
Pressman úr nem is túl finoman utalgatott a múltra, amelyet párhuzamba állított az aktuális világpolitikai helyzettel:
– Mindannyiunknak el kell döntenünk, milyen utat választunk ebben a viharos időszakban. Kik a barátaink? Kihez fordulunk a nehézségek idején, amikor azokkal állunk szemben, akik ártani akarnak nekünk? – mondta az amerikai szónok.