A jó bornak is kell a cégér, így persze a háborúnak is. Napok óta reklámozta a nemzetközi sajtó a közelgő iráni támadást, latolgatva, lesz-e vagy sem, milyen fegyverrel és milyen hatásfokkal. Aztán bekövetkezett az éjszaka, és mindenki láthatta, milyen a köztünk élő sci-fi. A többszintű izraeli légvédelem pillanatok alatt semlegesítette az iráni rakétákat és drónokat, és elemzők szerint ha a fegyverrendszereket a tőzsdén jegyeznék, a részvények ára az egekbe szökött volna, olyan szépen vizsgáztak.
A háború manapság nem szörnyű és félelmetes, hanem jó és izgalmas, ha a politikusok szavait és a médiamegjelenéseket tanulmányozzuk. Ez pedig sajnos óhatatlan, hiszen minden egyes regionális konfliktus megerősíti a többit, minden ország aggódva figyeli a saját hátországát, nehogy valami baj történjen, egyúttal azt vizsgálja, miként léphet előre valamivel az aktuális összezördülés kapcsán.
Minden lövés és rakéta újabb lövéseket és rakétákat generál, ha pedig állandósul a zűrzavar, indokolatlan agresszióval is válaszolhatnak a túlságosan forrófejűek.
Az orosz–ukrán viszály mellett tavaly október óta folyamatosan forrong a Közel-Kelet is, a csápok pedig kinyúlnak a Vörös-tenger felé, ahol Irán szövetségesei zaklatják a teherhajókat és az őket védő naszádokat. Irán pedig legalábbis nem ellenséges Oroszországgal, vagyis esetleg itt is lehet valami kapcsolat, amelyet nem bizonyítanak, de sejteni sejtetnek az érintettek. Az emberek pedig szeretik az ilyen kirakós játékokat, saját maguk összeállítják a nemzetközi hálózatot, amely végül kristálytisztán kirajzolódik a szemünk előtt.
A helyzet ennél sokkal bonyolultabb, mert minden országnak van saját érdeke és törekvése, így egyik se működik valódi bábként, hacsak nem tartanak fegyvert a fejéhez.
A nagyhatalmak térképeken elemzik a várható lépéseket, és felvázolják a szövetségi rendszerek építőelemeit, latolgatják, értenek-e az összes ellenséges, szövetséges vagy jelenleg még meghatározhatatlan státusú fővárosban abból, milyen tűzijátékot rendeztünk itt éjszaka, vagy van valami jobb, halálosabb fegyverük, amelyre nem számítunk. Persze mindenkinek van titkos szuperfegyvere, és fejleszti a következő, még gyilkosabb eszközt. De ez titok.
Irán elégedett volt az eredménnyel, Izrael pedig a szinte tökéletes védelmi bemutató feletti örömével együtt válaszcsapáson gondolkodik. Mert mindig van régebbi sérelem, mindenkinek van egy hosszú listája arrafelé, amelynek alapján teljesen jogosnak érzi a támadást. Ez a helyzet rákfenéje, hogy mindenkinek igaza van, mindenki agresszor és védekező áldozat egyszerre, s évtizedek óta nem volt egyetlen olyan harci cselekmény sem, amely ne valamire megtorlásul érkezett volna. Izrael soha nem fogja elfelejteni a Hamász terrorakcióját és azt, hogy lankadt a figyelme, ami annyira véres hiba volt. A Hezbollah szinte automatikusan teszi a dolgát Libanonból, megállás nélkül lövi a rakétákat Izrael felé, egy-egy nagyobb hullámot követően győzelemről beszél, pedig soha semmit nem ért el.
Izraelnek joga és kötelessége megvédenie magát, a rakétazápor elleni védekező akció nem lehetett olcsó, a Dávid parittyája rendszer egyetlen rakétája egymillió dollárnál kezdődik, a Vaskupola pedig 100-150 ezer dollárért tud hatástalanítani egy ellenséges rakétát.
Az irániak mintegy háromszáz különböző fegyveres drónt és rakétát indítottak el Izrael felé, amelyek ennél jóval kevesebbet értek, de azért olcsónak nem tekinthető az akció. A fegyverek csak úgy özönlenek a térségbe, jut mindenkinek, hiszen a pokol kapui nyitva állnak, az ördög pedig boldogan tapsol.
Borítókép: Irániak ünnepelnek Teheránban 2024. április 14-én hajnalban, miután a Forradalmi Gárda bejelentette, hogy drónok és rakéták százait indította izraeli célpontok ellen (Fotó: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezTúl nagy kérés
Lényegében Brüsszel és a német vezetés az, amely még nem látta be, hogy baj van.
Uniós bűnszervezet
Az Európai Unió történetének legnagyobb korrupciós ügye kerül bíróság elé november közepén.
Szentekről és halottakról
Szükség van az elcsöndesedésekre és megállásokra a mai zajos, egy pillanatra sem fékező világunkban.
Teszetosza huzavona
Sötét, tátongó űr. Első nekifutásra ez juthat eszébe minden józanul gondolkodó embernek, ha arra gondol, mi zajlik a Fővárosi Közgyűlésben és az annak üléseit vezető Karácsony Gergely fejében.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezDzsudzsák téved: már nem a klub az első
Az USA választ, de rólunk is dönt
A szörnyek tényleg köztünk járnak
Konzultáció az új magyar gazdaságpolitikáért
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezTíz évvel ezelőtt egész Nyugat-Európa minket nácizott
Mindössze tíz évbe telt, hogy Svédország felismerje, micsoda hibát követett el 2014-ben.
Mikor menni kell
Rengetegen kényszerülnek hosszabb-rövidebb ideig elhagyni otthonukat.
Kiirthatatlan kőkorszak
A találmányok egy része soha nem vált ki forradalmat, az emberek a régi megoldásokat választják.
Afganisztán kellemetlenül sikeres bajnokai
Afganisztán krikettesei a világ legjobbjai közé kerültek, míg országukban iszlamista rendszer valósult meg.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Tragédia Felsőzsolcán, holtan találtak egy férfit a házában
Fizetési felszólítás
Most jött: baleset történt, nem jár a villamos
Több migránst kap egy német kisfalu, mint a teljes lakossága
Ez már biztos: szakított Harry herceg és Meghan Markle
A nap kérdése
A Mi Hazánk is megszólalt a Lakatos Márk-botrányban + videó
Fontos kihívás előtt áll Szoboszlai Dominik - fotó
Dzsudzsák téved: már nem a klub az első
Döbbenetes részletek derültek ki Révész Zsuzsa meggyilkolásáról + videó
Nagyon csúnyán lebukott Orbán egyik véresszájú ellenfele
Nem tud mit kezdeni a budapesti találkozóval Brüsszel
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezTúl nagy kérés
Lényegében Brüsszel és a német vezetés az, amely még nem látta be, hogy baj van.
Uniós bűnszervezet
Az Európai Unió történetének legnagyobb korrupciós ügye kerül bíróság elé november közepén.
Szentekről és halottakról
Szükség van az elcsöndesedésekre és megállásokra a mai zajos, egy pillanatra sem fékező világunkban.
Teszetosza huzavona
Sötét, tátongó űr. Első nekifutásra ez juthat eszébe minden józanul gondolkodó embernek, ha arra gondol, mi zajlik a Fővárosi Közgyűlésben és az annak üléseit vezető Karácsony Gergely fejében.