A kormány megállapodott a pedagógusok sztrájkbizottságával

A legtöbb kérdésben sikerült megállapodásra jutnia a kormánynak a pedagógusok sztrájkbizottságával.

GB
2012. 12. 11. 15:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a találkozó után újságírók előtt azt mondta: az elmúlt hetek egyeztetései során húsz pontban sikerült megállapodni, és végül egy, a szakszervezetek számára nagyon lényeges nyitott kérés maradt, az, hogy miként számítják a pedagógusok munkaidejét, óraszámát. A felek közötti megállapodás szövegtervezetét egy közös munkacsoport fogja majd kidolgozni, és ha megszületik a konszenzusos szöveg, akkor várhatóan jövő év elején aláírhatják a dokumentumot. Ha mégsem sikerülne ilyen szöveget megalkotni, várják a bíróság döntését a sztrájkkészültséggel kapcsolatban – fejtette ki a tárca vezetője, aki azonban bízott benne, hogy a munkabeszüntetést sikerül elkerülni.

Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke azt mondta: a sztrájkbizottság szakmai kérdésekről tárgyalt, és valóban megállapodás született olyan kérdésekben, amelyek a pedagógusok számára a munkahelyek biztonságát garantálják. Példaként említette, egyezségre jutottak arról, hogy a pedagógusok finanszírozott álláshelyeinek a kiszámítása miként történjen. Kitért arra is, hogy a Híd program kedvezményezett iskolái a szakiskolák lesznek, valamint lehetőség lesz a kis iskolák esetében az átlaglétszámtól való eltérésre.

A bérkompenzációról még egyeztetnek

Vannak még vitatott pontok, így a pedagógusok túlmunkaszervezése, de ezek mind szakmai kérdések – hangsúlyozta, majd hozzátette: abban maradtak, a sztrájkbizottság 20 százalékos béremelésre vonatkozó igényét az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács hatáskörébe utalják.

A tanácsban ugyanakkor még arról sincs megállapodás, hogy 2013-ban a bérkompenzáció határa hol lesz. Ha 130 ezer forintos összeghatárig kapnak az érintettek bérkompenzációt, akkor a pedagógusokra ez jövőre vonatkozik, és nettó keresetcsökkenést fognak elszenvedni – jegyezte meg az érdekvédő.

Fenntartják a sztrájk lehetőségét

Kitért arra is, hogy ha a bérről nem lesz megállapodás a tanácsban, legalább oly módon, hogy ne szenvedjenek el a pedagógusok bércsökkenést, továbbra fenntartják a sztrájk lehetőségét. Galló Istvánné beszámolt még arról, azzal, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központhoz kerülnek át az oktatási intézmények, egy ágazati kollektív szerződés megkötésének lehetősége nyílt meg. Erre a javaslatukra azonban kedden még nem kaptak választ – fűzte hozzá.

Balog Zoltán ehhez azt tette hozzá: „természetesen nem fordulhat elő”, hogy a pedagógusok bércsökkenést szenvedjenek el. Komoly béremelést terveznek az elkövetkező évben, és reményét fejezte ki ismét, hogy az életpályamodellt szeptembertől sikerül majd bevezetni. Szólt arról is, hogy a bérrendezésnek el kell majd érnie a felsőoktatást is.

Ötödik tárgyalás

Komoly bejelentések várhatók a felsőoktatás pénzügyi ráfordításai kapcsán. Erről Balog Zoltán beszélt pénteken Budapesten, a Történelmi Egyházak Közoktatási Intézményvezetői Országos Egyesületének konferenciáján. Az emberi erőforrások minisztere számokat egyelőre nem mondott, de úgy fogalmazott: komoly bejelentések várhatók a tekintetben, hogy a GDP százalékában mennyit költenek a jövőben a felsőoktatásra. Kiemelte, a magyar oktatás olyan jelentős változásokon megy keresztül, amelyhez szövetségesekre van szükség. Ennek kapcsán ismét kitért arra az általa már többször említett kultúraváltásra, amely az állam és az állam szolgálatában dolgozók közötti jó partneri viszonyon alapul.

A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke, a szaktárca és a sztrájkbizottság között eddig négy tárgyalás zajlott.

Orbán Viktor levélben válaszolt a HÖOK elnökének, melyben közölte, a döntésükkel semmilyen meglepetést nem okozhattak a hallgatóknak, hiszen tavaly a miniszterelnök részletekbe menően mutatta be nekik a felsőoktatás több lépcsőben megvalósuló átalakításának tervét.

A kormány felsőoktatást érintő átalakításai ellen tiltakozott néhány száz egyetemista hétfőn az ELTE lágymányosi épületében, ahol több ellenzéki politikus is megjelent. Később a tiltakozó hallgatók lezárták a Petőfi hidat, majd a Kossuth térre vonultak. A diákok innen a Lánchídhoz mentek, ahol a szervezők feloszlatták a rendezvényt. Gödöllőn a Polgármesteri Hivatalhoz vonultak az esti órákban, míg Szegeden is egész nap szervezkedtek a hallgatók. Velük B. Nagy László kormánymegbízott egyeztetett, és elmondta: minden leendő hallgatónak biztosítják a kedvező finanszírozási lehetőséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.