Hosszan tapsolta Schiffert az MSZP

Schiffer András napirend előtti felszólalását hosszasan tapsolták az MSZP padsoraiból, Szekeres Imre az életszínvonal miatt ostorozta az Orbán-kormányt, Rogán Antal pedig a rezsiváltozásokról beszélt a parlamentben.

BuL
2012. 12. 10. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napirend előtti felszólalásban vette górcső alá az LMP-s frakcióvezető, Schiffer András a felsőoktatási keretszámok jelen átalakítását, felszólalásában, részletek említése nélkül azonnal leszögezte: az Orbán-kormány 70-80 milliárdot vont ki a felsőoktatásból, a diákhitelt pedig egyszerűen hazugságnak nevezte – felszólalását hosszasan tapsolták az MSZP padsoraiból. Válaszul Hoffmann Rózsa felsőoktatásért felelős államtitkár sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy Schiffer diáklázadás címszavú felszólalásában valóban lázít; „lelkiismerete rajta”, tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra, hogy meg kellene érteni végre a kormány törekvését, és visszautasította a Schiffer által használt tandíj fogalmát – emlékeztetett, Gyurcsány Ferenc kormányzása idején általános és mindenkire érvényes tandíjat akartak bevezetni, ehhez képest most a közszférában elhelyezkedők diákhitelét az állam egy az egyben átvállalja, illetve a versenyszférában dolgozók munkáltatói adókedvezményt kapnak majd az átvállalás esetére, a részletek kidolgozása az NGM asztalán van. Aláhúzta, a Schiffer András által említett ötmilliós eladósítás matematikai tévedés.

Szegeden eközben három oktató és negyven egyetemista, köztük a Hallgatói Hálózat aktivistái, elfoglalták a Csongrád Megyei Kormányhivatal földszintjét.

Keresztényüldözés

Napirend előtt Stágel Bence KDNP-s képviselő – az emberi jogok napján – a jelen időszakban zajló, világszerte tapasztalható keresztényüldözésről beszélt, hangsúlyozva hogy a vallása miatt meghurcoltak 70 százaléka keresztény.

A jobbikos Volner János azt próbálta áttekinteni, hogy a PSZÁF végre az emberek mellé állt-e a bankok helyett, Szekeres Imre (MSZP) pedig azt fejtegette, hogy ma nem az államadósság a legnagyobb baj, hanem az elmúlt két év elhibázott politikája.

Csökkenő rezsiköltségek

Rogán Antal (Fidesz) jogosnak nevezte, hogy az áram- és gázszolgáltatók profitigénnyel lépnek fel, ugyanakkor elfogadhatatlannak tartja, hogy valamilyen díjcsökkenés elmaradását valamely döntéshozó azzal indokolja, hogy „mert nem lehet”. Szemügyre véve a gáz- és a villanyár emelkedését beszámolt arról, hogy előbbi mintegy 200, utóbbi körülbelül 100 százalékkal drágult a szocialista – szabad demokrata kormányzás alatt, illetve arról, hogy a fizetőképességet figyelembe véve a két díj Magyarországon másfélszerese az EU-27-ek átlagának, magasabb, mint Németországban, Svédországban vagy Dániában. Megjegyezte azt is, hogy a 10 százalékos számladíjcsökkenéssel még mindig fölötte maradunk az EU átlagának, van még hát tennivalójuk.

Menetrend

A parlamenti nap folyamán a jövő évi költségvetéshez benyújtott utolsó kormányzati módosításokat tárgyalja az Országgyűlés a végleges javaslat keddre tervezett elfogadása előtt. A képviselők emellett vitát kezdenek az alaptörvény harmadik módosításáról is, amely a sarkalatos törvények közé sorolná az új földtörvényt.

Stratégiai létesítmény a Puskás

A képviselők 336 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodás nélkül támogatták azt a népi kezdeményezést, hogy az Országgyűlés tűzze napirendjére a szigetközi Öreg-Duna-meder és a győri Mosoni-Duna-szakasz vízgazdálkodási megoldásainak megvitatását. Nem támogatta viszont, hogy egyházként ismerjék el a Magyarországi Lectorium Rosicrucianum Egyesületet. A képviselők elfogadták a budapesti Istvánmező rehabilitációs programjáról, kiemelten a Budapesti Olimpiai Központ integrált rekonstrukciójáról szóló jogszabály módosítását is, amelynek értelmében hat sportlétesítménnyel bővül a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyon köre. A módosítás szerint az ingatlanok nem értékesíthetők, fejlesztésük érdekében pedig ki is sajátíthatja azokat az állam. A hétfőn elfogadott jogszabály, sarkalatos törvénybe emelve, védett sportlétesítményekké teszi a Puskás Ferenc Stadiont és létesítményeit, a Tatai edzőtábort, a révfülöpi Vitorláskikötőt, a három létesítményből álló Nemzeti Sportuszodákat (a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodát, a Császár-Komjádi Sportuszodát, a Kőér utcai Sportuszodát), a szegedi evezős olimpiai központot és a Dunavarsányi edzőtábort.

Az Országgyűlés döntött arról is, hogy emléknapot jelöl ki a magyarországi németek elhurcolására. A 333 igen szavazattal, nem szavazat nélkül és 7 tartózkodással elfogadott határozat a Magyarországról elhurcolt németek emléknapjává jelöli ki január 19-ét, ezen a napon indult el ugyanis az első vonat, amely a kitelepített németeket szállította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.