„El a kezekkel az alaptörvénytől”

Az alaptörvény jogi, politikai és társadalmi értelemben is legitim, ezért „el a kezekkel az alkotmánytól, alaptörvénytől” – közölte a Civil Összefogás Fórum.

NT
2013. 01. 03. 12:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint a civil szervezet „mélységes aggodalommal figyeli a demokratikus ellenzéki erők összejöveteleit, ahol közjogi felhatalmazás nélkül néhány múltbéli levitézlett politikus és álcivil a nép képviselőinek nagy többségével elfogadott alkotmányát kívánja eltörölni”. A CÖF emlékeztetni kíván arra, hogy az alkotmány elfogadása előtt széles körű társadalmi egyeztetés folyt, amiben a szervezet támogatói és szakbizottsága is részt vett, illetve írásban is kifejtette véleményét, s tudomásuk szerint még legalább száz civil szervezet tette ugyanezt.

„Véleményünk szerint 1989 után baloldali és liberális erőknek lett volna alkalmuk új alkotmány létrehozására, de nem éltek ezzel a lehetőséggel, így egészen 2011-ig fennmaradt az 1989-es, ideiglenes, toldozott-foldozott alkotmánymódosítás, miközben a közép- és kelet-európai régió minden országában megszülettek az új alkotmányok” – hangsúlyozták.

Pusztán egy próbálkozás

A „nemzeti és jobboldal” 2010-es választásokon aratott kétharmados győzelme minden jogi, politikai és társadalmi alapot megteremtett ahhoz, hogy az új parlamenti többség új alaptörvényt hozzon létre – fűzték hozzá. Szerintük a Bárándy család szocialista és liberális megrendelésre hiába készít új alkotmányszöveget, az pusztán egy politikai próbálkozás és nem lesz belőle alkotmány.

Hozzátették azt is, hogy elfogadhatatlan fenyegetni és nyomást gyakorolni a regisztrációval kapcsolatban az Alkotmánybíróságra. „A Parlament előtti tüntetés fenyegetésére csak úgy tudunk reagálni, hogy jelezzük, ha a békemenet elmegy a Parlament elé, az »új alkotmányozók« oda már nem fognak beférni” – fogalmaztak.

Ellenzéki szervezetek szerint új alkotmányra van szükség, mert a jelenlegi alaptörvénynek se társadalmi, se tartalmi legitimációja nincs – ezt a szocialista Bárándy Gergely jelentette be még január 2-án az első egyeztetésüket követően. Mint a politikus újságírók előtt elmondta, nagy volt az egyetértés a felek között és folytatják, a terveik szerint legközelebb január 9-én ülnek össze. A konzultáción a Magyar Szocialista Párt kezdeményezésére a Demokratikus Koalíció, az Együtt 2014 választói mozgalom, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt és a Szövetségben, Együtt Magyarországért képviselői vettek részt.

Az egyeztetést összegző, az újságíróknak kiosztott dokumentumban hangsúlyozzák, hogy haladéktalanul olyan alkotmányszintű szabályozást kell alkotni, amelynek legfontosabb üzenete a társadalmi, szociális, gazdasági és jogbiztonság. Ezeket tíz pontban sorolják fel. Ebben egyebek között az is szerepel, hogy ez az alkotmányszintű szabályozás a választójog gyakorlásának indokolatlan korlátait lebontja, arányosabb, szabad és tisztességes választási rendszert hoz létre, biztosítja a sajtószabadságot, megteremti a demokratikus médiafelügyeleti rendszert, helyreállítja az önkormányzatiságot, és Magyarországot Magyar Köztársaságként nevesíti.

„Nem árulják el igazi céljaikat”

A Fidesz mindezekre úgy reagált, hogy az ellenzéki szervezetek nem árulják el igazi céljaikat, mégpedig a bankadó kivezetését. Másfél év „megrendezett bújócskázása” után újra összeállt a régi csapat, „Gyurcsány, Bajnai, Mesterházy elővette a Bárándy család által összerakott közjogi csomagot” – áll Selmeczi Gabriella közleményében.

A Jobbik a szervezkedéssel kapcsolatban feltette a kérdést: milyen indíttatásból ültek le egymással a felek? Szerintük az hamarosan el fog dőlni, hogy a zsákmányszerzés vagy a magyar emberek érdekei motiválják őket. Megjegyezték ugyanakkor: Bajnai Gordon már bizonyította kormányfői alkalmatlanságát.

Ismert, a „jogállam helyreállításának” programjával és egy alternatív alkotmánytervezettel indult a délután kezdődött ellenzéki tárgyalásokra az Együtt 2014. Az LMP és a 4K! az előkészítő találkozó után – felkérés híján – most is távol maradt.

Az MSZP vezetése és tagsága tavaly végig azt hangoztatta, hogy nem született még döntés a 2014-es miniszterelnök-jelöltet illetően, ám október 23-ától megváltozott a helyzet. Ekkor állt ugyanis a Szabad sajtó útján a Milla színpadára Bajnai Gordon, aki épp a szocik támogatásával kormányzott. A Haza és Haladás elnöke pedig egyrészt intenzív kampánykörútba kezdett, másrészt maga mellé állította a Szolidaritást és a Millát az Együtt 2014 elnevezésű választási szövetségben. Erre reagálva Mesterházyék novemberben bedobták, hogy szövetséget kötnének és tárgyalnának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.