A közleményt az áramszolgáltatók által a rendszerhasználati díjak miatt indított perben született keddi bírósági döntés kapcsán juttatta el a hivatal az MTI-hez.
A hivatal átalakulásáról szóló törvény hatálybalépését követően a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal rendeletben fogja meghatározni a rendszerhasználati díjakat – közölte a MEH.
A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság kedden hatályon kívül helyezte a MEH áramszolgáltatókra vonatkozó rendszerhasználati díjakat megállapító határozatát, és új eljárásra kötelezte a hatóságot. A jelenlegi határozat azonban mindaddig hatályban marad, amíg meg nem születik az új rendszerhasználati díjakat megállapító döntés.
A bíróság az áramszolgáltatók kifogásai közül hárommal értett egyet, emiatt helyezte hatályon kívül a határozatot. Ugyanakkor az áramszolgáltatók érvelésével szemben kimondta, hogy alkalmazni kell azt a két hete életbe lépett törvényt, amely szerint az energiaszolgáltatók nem háríthatják át a fogyasztókra a rájuk vonatkozó különadókat. A bíróság nem fogadta el azokat az érveket sem, amelyek kifogásolták, hogy az energiahivatal milyen módszerekkel számszerűsítette a szolgáltatók indokolt költségeit.
Korábban már Orbán Viktor miniszterelnök is hangot adott felháborodásának, mikor a rezsicsökkentéssel kapcsolatban bizonyos cégek bírósághoz fordultak. A magyar bíróság úgy döntött, hogy a magyar kormánnyal szemben az árat emelni szándékozó cégeknek ad igazat – jelentette ki március 11-én Orbán Viktor napirend előtti felszólalásában.
A miniszterelnök a Kossuth rádióban múlt héten úgy fogalmazott: ha nem alakul ki együttműködés a kormány és a közműszolgáltatók között, a kabinet erőből folytatja a rezsicsökkentést. Azt mondta, a kormány szeretne együttműködni a szolgáltatókkal, ennek alapja azonban a további rezsicsökkentés, amelyet a miniszterelnök egész Magyarország sikerének nevezett.
Mint azt lapunk megírta, a hazai gáz- és áramszolgáltatók együttesen 42,9 milliárd forintnyi hasznot vágtak zsebre csak 2011-ben. Magyarországon volt a második legmagasabb a lakossági villamos áram és a lakossági gáz árszintje. A pert indító szolgáltató cégek szerint a március 14-én hatályba lépett törvény, amely szerint az energiaszolgáltatók nem háríthatják át a különadókból fakadó többletköltségeiket a fogyasztókra, csak a következő díjmegállapításnál vehető figyelembe. Az energiahivatal álláspontja szerint viszont a fogyasztók érdekeinek megfelelően, jogszerűen jártak el a határozathozatalkor.
Ismert, két hete az Országgyűlés átalakította és rendeletalkotási joggal ruházta fel az energiahivatalt, ezt a kormányoldal a rezsicsökkentés megvédésével indokolta. A változtatással ugyanis a bíróságon nem lehet majd megtámadni az energiahivatal rezsicsökkentést érintő döntéseit, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal rendeleteivel szemben már csak az Alkotmánybíróságon indítható jogorvoslat.
Múlt szerdán elkezdődött a Fidesz aláírás-gyűjtési akciója is a rezsicsökkentés megvédése érdekében. Az akcióval azt kívánják bizonyítani, hogy Magyarország egyértelműen a rezsicsökkentés pártján áll – mondta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes. Mint mondta, sajnálattal látták, hogy az energiaszolgáltatók bíróság előtt támadták meg a Magyar Energia Hivatal határozatait, „és mivel a bíróságok rendre úgy döntenek, hogy ezeket a határozatokat megsemmisítik, ezért mi a magyar polgárokhoz fordultunk, támogassák azt a törekvésünket, hogy a rezsiköltségeket valóban csökkenteni lehessen 10 százalékkal”.
Dunaújvárosban már több mint 2000 ember látta el kézjegyével a rezsicsökkentés védelme érdekében indított íveket. Az aláírás-gyűjtési akcióban személyesen Cserna Gábor polgármester is részt vesz, aki hangsúlyozta: a rezsicsökkentés a családok jogos érdeke, hiszen több tízezer forint megtakarítást eredményezne minden háztartásban. Leszögezte, hogy határt kell szabni a szolgáltatók profitéhségének. Az emberek igazságérzete megköveteli – fogalmazott Cserna –, hogy ne csak mindig elvegyenek tőlük, hanem adjanak is nekik – olvasható a település által kiküldött sajtóközleményben.
A Fidesz Miskolcon is megkezdte aláírásgyűjtő akcióját a rezsicsökkentés mellett szerdán. Csöbör Katalin, a párt országgyűlési képviselője Miskolc avasi lakótelepén sajtótájékoztatón azt mondta: a kormány felismerte, hogy figyelni, vigyázni kell az emberek pénztárcájára, ugyanakkor a rezsi csökkentését súlyos veszély fenyegeti, a „nemzetközi energiaszolgáltatók bírósági perekkel akarják ezt megakadályozni”. A privatizációt követően ezek a cégek sok százmilliárd forint haszonra tettek szert, amit ki is vittek az országból, ám a rezsicsökkentést veszély fenyegeti belföldről is. A baloldali pártok és a baloldali média most teljes mellszélességgel a nemzetközi szolgáltatók mellé állt – tette hozzá a képviselő.