Először lép színre a Gyurcsány–Bajnai–Mesterházy-koalíció

Egy balliberális fellegvárban járulhatnak az urnákhoz vasárnap a választók, ahol az elmúlt évtizedek választásai alapján csodaszámba menne a Fidesz–KDNP győzelme.

Kovács András
2013. 08. 30. 9:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap újabb 10 ezer főnél népesebb településen tartanak időközi önkormányzati választást, amelyen először száll ringbe a Gyurcsány–Bajnai–Mesterházy-koalíció. Szigetszentmiklós 8-as számú körzetében a korábban nyertes fideszes képviselő halála miatt kellett kiírni a voksolást. Horváth István (független), Horváth Zsolt Károly (Jobbik), Keller Tamásné (Fidesz–KDNP), Ladányi Sándor (MSZP–DK–Együtt), Pádárné Bagoly Anna (LMP) és Tóth Csaba (MAN – Magyar Autonóm Néppárt) száll ringbe szeptember 1-jén. A voksolást végeredményétől független a Pest megyei településen nincs veszélyben a kormánypárti többség.

Szigetszentmiklós korábban a balliberális oldal egyik legerősebb fellegvára volt, mivel Kuncze Gábor, az SZDSZ korábbi elnöke zsinórban ötször nyert ebben az országgyűlési választókerületben, bár ez a szocialisták visszalépése nélkül nem ment volna. A 8-as számú körzetben a 2010-es önkormányzati választáson roppant szoros volt a küzdelem, mivel a Fidesz–KDNP jelöltje csupán 28 szavazattal előzte meg az MSZP aspiránsát. Ha a választókerületben a Pest megyei listára leadott szavazatokat nézzük, akkor már minimális szocialista győzelmet látunk, ami világosan mutatja, hogy egy nagyon erős baloldali választókerületről beszélhetünk.

Ennek alátámasztásához a Valasztas.hu segítségével sikerült feltérképeznünk a választókerület korábbi erőviszonyait, ami megerősítette azt a feltételezésünket, hogy a baloldal itt nagyon erős. A 2010-es országgyűlési választáson a Fidesz–KDNP a szavazatok 39,15, az MSZP 31,81, az LMP 11,46, a Jobbik 11,1 százalékát érte el. Világosan látszik, hogy a Fidesz–KDNP mélyen az országos átlaga (52,73 százalék) alatt, míg az MSZP afölött (19,3 százalék) szerepelt. Ha összeadjuk a baloldali erők szavazatait, akkor már simán verték volna a Fideszt.

A 2009-es európai parlamenti választáson országos szinten tarolt a Fidesz, míg az MSZP soha nem látott mélypontra zuhant. Ezzel szemben Szigetszentmiklós ezen választókerületében a Fidesz–KDNP 42,17, az MSZP 34,01, a Jobbik 11,97, míg az MDF 6,5 százalékot ért el, ami azt mutatta, hogy a baloldal itt egyáltalán nem omlott össze, ráadásul volt olyan szavazókör, ahol a szocialisták megelőzték az akkor még legnagyobb ellenzéki pártot, amire az országban nem sok példa volt.

A 2006-os országgyűlési választáson az MSZP 56,87, a Fidesz–KDNP 25,82, míg az SZDSZ 10,47 százalékot ért el, ami elsöprő balliberális fölényt mutatott a választókerületben. 2002-ben sem volt nagyon más az eredmény, mivel a szocialisták 49,97, a Fidesz–MDF 27,01, míg az SZDSZ 12,19 százalékot összesített. Az országos balliberális sikereket hozó országgyűlési választások idején, tehát a Pest megyei település ezen választókerületében közel kétharmados támogatottságnak örvendtek az akkori győzök

Mindezek alapján a mostani választások előtt az MSZP–DK–Együtt jelöltje nagyon jó esélyekkel indul, mivel a baloldal mindig nagyon jól szerepelt a választókerületben, és 2006-ot követően sem történt olyan összeomlás a szocialisták támogatottságában, mint amit országosan láthattunk. A Fidesz–KDNP számára ez a körzet egyáltalán nem nevezhető könnyűnek, mivel a mostani kormánypártok támogatottsága akkor sem nőtt jelentősen, amikor országosan simán nyerték a választásokat. Összességében csoda lenne a Fidesz–KDNP győzelme, míg abban az esetben, ha az ellenzéki szavazók megosztottsága a kormánypártok sikerét hozná, az gyakorlatilag katasztrófa lenne a balliberális ellenzék számára.

2013-ban a tízezer főnél népesebb településeken a balliberálisok sorban szenvedték el a vereségeket. Szentendrén a város korábbi MSZP-s polgármesterét indították, de így is vesztettek, Dunakeszin pedig a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 és a Jobbik jelöltje is megelőzte őket. Monoron az MSZP még a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalícióval is összefogott, de ott is az utolsó helyen végzett. Április 21-én Barcson a szocik már el sem indultak, így a Fidesznek az egységes ellenzéki jelöltként induló Jobbikkal kellett szembenéznie, és végül simán győzött a kormánypárt. Az évtizedekig baloldali bástyának számító Komlón elképesztően hatalmas vereséget szenvedett az MSZP május 12-én, mivel a Fidesz–KDNP által támogatott Lungo Drom-os jelölt több mint 55 százalékot szerzett, míg a szocialisták éppen csak átlépték a 30-at.

 

Berettyóújfaluban május 12-én szintén önkormányzati képviselőt választottak, ahol csupán 19,6 százalék szavazott, de a voksoláson a Jobbikon kívül egyetlen parlamenti párt sem indult. A radikális jobboldali alakulat csupán 15,26 százalékot ért el, 2010-ben viszont még 22,5 százalékot szerzett. Solymáron júniusban az MSZP el sem indult, a Fidesz–KDNP jelöltje 50 százalék fölött szerepelt. Nyírbátorban augusztus 11-én a független Baracsi Balázs János 371 vokssal diadalmaskodott, Barna Gábor, a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt közös jelöltje 174, a jobbikos Virágné Fazekas Adrienn pedig 103 voksot szerzett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.