Vasárnap újabb 10 ezer főnél népesebb településen tartanak időközi önkormányzati választást, amelyen először száll ringbe a Gyurcsány–Bajnai–Mesterházy-koalíció. Szigetszentmiklós 8-as számú körzetében a korábban nyertes fideszes képviselő halála miatt kellett kiírni a voksolást. Horváth István (független), Horváth Zsolt Károly (Jobbik), Keller Tamásné (Fidesz–KDNP), Ladányi Sándor (MSZP–DK–Együtt), Pádárné Bagoly Anna (LMP) és Tóth Csaba (MAN – Magyar Autonóm Néppárt) száll ringbe szeptember 1-jén. A voksolást végeredményétől független a Pest megyei településen nincs veszélyben a kormánypárti többség.
Szigetszentmiklós korábban a balliberális oldal egyik legerősebb fellegvára volt, mivel Kuncze Gábor, az SZDSZ korábbi elnöke zsinórban ötször nyert ebben az országgyűlési választókerületben, bár ez a szocialisták visszalépése nélkül nem ment volna. A 8-as számú körzetben a 2010-es önkormányzati választáson roppant szoros volt a küzdelem, mivel a Fidesz–KDNP jelöltje csupán 28 szavazattal előzte meg az MSZP aspiránsát. Ha a választókerületben a Pest megyei listára leadott szavazatokat nézzük, akkor már minimális szocialista győzelmet látunk, ami világosan mutatja, hogy egy nagyon erős baloldali választókerületről beszélhetünk.
Ennek alátámasztásához a Valasztas.hu segítségével sikerült feltérképeznünk a választókerület korábbi erőviszonyait, ami megerősítette azt a feltételezésünket, hogy a baloldal itt nagyon erős. A 2010-es országgyűlési választáson a Fidesz–KDNP a szavazatok 39,15, az MSZP 31,81, az LMP 11,46, a Jobbik 11,1 százalékát érte el. Világosan látszik, hogy a Fidesz–KDNP mélyen az országos átlaga (52,73 százalék) alatt, míg az MSZP afölött (19,3 százalék) szerepelt. Ha összeadjuk a baloldali erők szavazatait, akkor már simán verték volna a Fideszt.
A 2009-es európai parlamenti választáson országos szinten tarolt a Fidesz, míg az MSZP soha nem látott mélypontra zuhant. Ezzel szemben Szigetszentmiklós ezen választókerületében a Fidesz–KDNP 42,17, az MSZP 34,01, a Jobbik 11,97, míg az MDF 6,5 százalékot ért el, ami azt mutatta, hogy a baloldal itt egyáltalán nem omlott össze, ráadásul volt olyan szavazókör, ahol a szocialisták megelőzték az akkor még legnagyobb ellenzéki pártot, amire az országban nem sok példa volt.
A 2006-os országgyűlési választáson az MSZP 56,87, a Fidesz–KDNP 25,82, míg az SZDSZ 10,47 százalékot ért el, ami elsöprő balliberális fölényt mutatott a választókerületben. 2002-ben sem volt nagyon más az eredmény, mivel a szocialisták 49,97, a Fidesz–MDF 27,01, míg az SZDSZ 12,19 százalékot összesített. Az országos balliberális sikereket hozó országgyűlési választások idején, tehát a Pest megyei település ezen választókerületében közel kétharmados támogatottságnak örvendtek az akkori győzök
Mindezek alapján a mostani választások előtt az MSZP–DK–Együtt jelöltje nagyon jó esélyekkel indul, mivel a baloldal mindig nagyon jól szerepelt a választókerületben, és 2006-ot követően sem történt olyan összeomlás a szocialisták támogatottságában, mint amit országosan láthattunk. A Fidesz–KDNP számára ez a körzet egyáltalán nem nevezhető könnyűnek, mivel a mostani kormánypártok támogatottsága akkor sem nőtt jelentősen, amikor országosan simán nyerték a választásokat. Összességében csoda lenne a Fidesz–KDNP győzelme, míg abban az esetben, ha az ellenzéki szavazók megosztottsága a kormánypártok sikerét hozná, az gyakorlatilag katasztrófa lenne a balliberális ellenzék számára.
2013-ban a tízezer főnél népesebb településeken a balliberálisok sorban szenvedték el a vereségeket. Szentendrén a város korábbi MSZP-s polgármesterét indították, de így is vesztettek, Dunakeszin pedig a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 és a Jobbik jelöltje is megelőzte őket. Monoron az MSZP még a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalícióval is összefogott, de ott is az utolsó helyen végzett. Április 21-én Barcson a szocik már el sem indultak, így a Fidesznek az egységes ellenzéki jelöltként induló Jobbikkal kellett szembenéznie, és végül simán győzött a kormánypárt. Az évtizedekig baloldali bástyának számító Komlón elképesztően hatalmas vereséget szenvedett az MSZP május 12-én, mivel a Fidesz–KDNP által támogatott Lungo Drom-os jelölt több mint 55 százalékot szerzett, míg a szocialisták éppen csak átlépték a 30-at.
Berettyóújfaluban május 12-én szintén önkormányzati képviselőt választottak, ahol csupán 19,6 százalék szavazott, de a voksoláson a Jobbikon kívül egyetlen parlamenti párt sem indult. A radikális jobboldali alakulat csupán 15,26 százalékot ért el, 2010-ben viszont még 22,5 százalékot szerzett. Solymáron júniusban az MSZP el sem indult, a Fidesz–KDNP jelöltje 50 százalék fölött szerepelt. Nyírbátorban augusztus 11-én a független Baracsi Balázs János 371 vokssal diadalmaskodott, Barna Gábor, a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt közös jelöltje 174, a jobbikos Virágné Fazekas Adrienn pedig 103 voksot szerzett.