Újabb győzelmet zsebelt be a Fidesz–KDNP

Kovács Ágnes, a Fidesz–KDNP jelöltje a szavazatok 43 százalékát szerezte meg a váci időközi önkormányzati választáson.

WA
2013. 09. 08. 19:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat képviselőjelölt indult Vácott az időközi önkormányzati választáson, melyet a vasárnap tartottak Vác belvárosában, a 2-es számú választókörzetben. A Csuka István halála miatt megüresedett mandátumért vívott küzdelemből a Fidesz–KDNP jelöltje, Kovács Ágnes került ki győztesen. Kovács Ágnes a szavazatok 43 százalékát szerezte meg. Őt követi az MSZP és a Demokratikus Koalíció közös, a Belvárosi Érdekvédelmi Kör támogatását is bíró jelöltje, Terényi Attila, akinek a szavazatok 36 százalékát sikerült begyűjtenie. A harmadik helyen a helyi képviselő-testület Fidesz-frakciójából kilépett és Pro Urbe néven új, független frakciót alakító három képviselő által támogatott Zsoldos Mihály végzett 10 százalékkal.

A város jegyzője korábban az MTI-nek elmondta, hogy a váci időközi önkormányzati választást Kovács Ágnes, a Fidesz–KDNP közös jelöltje vasárnap 384 érvényes szavazattal nyerte meg. Deákné Szarka Anita hozzátette: az MSZP és a Demokratikus Koalíció közös jelöltjeként induló Terényi Attila 315, a Jobbik jelöltjeként induló Homokiné Garancz Henrietta 55 szavazatot kapott. A három független jelölt közül Zsoldos Mihályra nyolcvanegyen, Kiss Istvánra harmincan, míg Oberkamp Péterre húszan voksoltak.

A jegyző tájékoztatása szerint a választáson a 2909 szavazásra jogosult 30,4 százaléka vett részt. A 35 ezer lakosú Vác képviselő-testületében jelenleg tizennégyen politizálnak: hat fideszes, három szocialista, két kereszténydemokrata, egy jobbikos, valamint két független képviselő.

A Fidesz szerint a váci időközi választás eredményei azt tükrözik, hogy a váciak sem kérnek „a bukott baloldalból, se együtt, se külön-külön”. A párt vasárnap esti közleményében kiemeli, hogy a váci időközi önkormányzati képviselő-választáson Kovács Ágnes, a Fidesz–KDNP jelöltje legyőzte a baloldal jelöltjét. Ahogy a váciak többsége, úgy a magyarok többsége sem kér ugyanazokból, akik egyszer már tönkretették Magyarországot és a magyar településeket – fogalmaznak.

Az MSZP szerint a nyírbátori és a szigetszentmiklósi időközi választás eredménye után a vasárnapi váci voksolás üzenete is egyértelmű: van esély a fordulatra, van esély a kormányváltásra. Török Zsolt az időközi önkormányzati képviselő-választás eredményét kommentálva azt mondta az MTI-nek: a hagyományosan jobbos váci körzetben a Fidesz–KDNP 861 szavazatot kapott 2010-ben, ami most „drasztikusan visszaesett” 384 voksra. Ez azt mutatja, hogy a választók fordulatot, kormányváltást akarnak – tette hozzá.

Hangsúlyozta, hogy az MSZP és a DK közös jelöltje a 2010-es, 25 százalékos támogatottságot 36 százalékosra emelte. A szóvivő köszönetét fejezte ki „minden demokratának, baloldali szavazónak” a támogatásért. A vasárnapi eredmény is jelzi, hogy „Nyírbátor, Szigetszentmiklós győzelme után itt is előbbre léptünk” – mondta a szóvivő.

2013-ban a tízezer főnél népesebb településeken a balliberálisok sorban szenvedték el a vereségeket. Szentendrén a város korábbi MSZP-s polgármesterét indították, de így is vesztettek, Dunakeszin pedig a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 és a Jobbik jelöltje is megelőzte őket. Monoron az MSZP még a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalícióval is összefogott, de ott is az utolsó helyen végzett. Április 21-én Barcson a szocik már el sem indultak, így a Fidesznek az egységes ellenzéki jelöltként induló Jobbikkal kellett szembenéznie, és végül simán győzött a kormánypárt. Az évtizedekig baloldali bástyának számító Komlón elképesztően hatalmas vereséget szenvedett az MSZP május 12-én, mivel a Fidesz–KDNP által támogatott Lungo Drom-os jelölt több mint 55 százalékot szerzett, míg a szocialisták éppen csak átlépték a 30-at.

Berettyóújfaluban május 12-én szintén önkormányzati képviselőt választottak, ahol csupán 19,6 százalék szavazott, de a voksoláson a Jobbikon kívül egyetlen parlamenti párt sem indult. A radikális jobboldali alakulat csupán 15,26 százalékot ért el, 2010-ben viszont még 22,5 százalékot szerzett. Solymáron júniusban az MSZP el sem indult, a Fidesz–KDNP jelöltje 50 százalék fölött szerepelt. Nyírbátorban augusztus 11-én a független Baracsi Balázs János 371 vokssal diadalmaskodott (Veres János, a szocialista párt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke az MTI-nek aznap azt mondta, hogy a mandátumot elnyerő Baracsi Balázs János függetlenként indult ugyan, de az MSZP a jelölt támogatását a szórólapokon is egyértelművé tette.), Barna Gábor, a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt közös jelöltje 174, a jobbikos Virágné Fazekas Adrienn pedig 103 voksot szerzett. Szigetszentmiklóson szeptember 1-jén az MSZP–Együtt–PM–DK közös jelöltje diadalmaskodott egy stabil baloldali bázissal rendelkező választókerületben.

Szalaszenden is az urnákhoz járultak

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.