Vajon mire lesz képes a Gyurcsány–Mesterházy-szövetség?

Összeállt a Mesterházy–Gyurcsány-szövetség Vácon, vasárnap újabb időközi megmérettetés következik.

Kovács András
2013. 09. 06. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szigetszentmiklósi megmérettetést követően újabb 10 ezer főnél népesebb településen tartanak vasárnap időközi önkormányzati választást. Vácon a kettes számú választókerületben a korábbi fideszes képviselő halála miatt kellett kiírni voksolást. A körzet a Duna-parti város belvárosának a déli és középső részét fedi le. 2010-ben a városban a Fidesz és a KDNP külön indult egymással szemben, így a 2-es választókerületben is megoszlottak a jobboldali voksok. Mindezek ellenére a Fidesz győzött a szavazatok 34,57 százalékával, a KDNP 27,06, az MSZP 24,98, a Jobbik pedig 6,73 százalékot ért el.

Szeptember 8-án hatan szállnak ringbe a mandátum megszerzéséért: Homokiné Garancz Henrietta (Jobbik), Kiss István (független), Kovács Ágnes (Fidesz–KDNP), Oberkamp Péter (független), Terényi Attila (MSZP–Demokratikus Koalíció) és Zsoldos Mihály (független). A kormánypártok összefogása mindenképpen a jobbközép erőket segíti, míg a Mesterházy–Gyurcsány-szövetség létrejötte a balliberális ellenzék erejét fokozza. A szeptember 1-jei szigetszentmiklósi sikert követően a baloldal minden bizonnyal folytatná győzelmi sorozatát, de most lényegesen nehezebb dolga lesz, mint egy hete.

A Valasztas.hu segítségével sikerült a választókerület korábbi eredményeit felmérni, így az esélyeket illetően lényegesen átfogóbb kép áll rendelkezésünkre, mint azokban a körzetekben, ahol az átalakítások szavazóköri szinten teljesen követhetetlenek. A 2010-es megyei listás választásokat a Fidesz–KDNP nyerte a szavazatok 59,34 százalékával, az MSZP 28,98. míg a Jobbik 11,68 százalékot ért el. Jól látszik, hogy mind a kormánypártok, mind a szocialisták országos átlaguk fölött szerepeltek. A három évvel ezelőtti országgyűlési voksoláson a Fidesz–KDNP 54,05, az MSZP 21,08, a Jobbik 13,74, míg az LMP 6,87 százalékot összesített. Ismételten országos eredményénél jobban szerepelt a Fidesz–KDNP és az MSZP, míg a Jobbik és az LMP az alatt.

A 2009-es európai parlamenti választáson a Fidesz–KDNP 57,61 százalékos eredményével közel 40 százalékkal előzte meg a szocialistákat, akik 20 százalék alatt szerepeltek. A 2006-os országgyűlési választáson az országos trendhez hasonlóan ebben a választókerületben is kiélezett eredmény született, de itt a Fidesz–KDNP nyert a szavazatok 44,44 százalékával. Az MSZP 39,21, az SZDSZ 6,45, míg az MDF 5,49 százalékot ért el.

A 2004-es európai parlamenti választás a Fidesz magabiztos győzelmét hozta. A 2002-es parlamenti választáson a Fidesz–MDF-szövetség 41,94, az MSZP 38,33, a MIÉP 7,5, míg az SZDSZ 5,94 százalékot ért el, ami szintén ellentétes volt az akkori országos tendenciákkal. 1998-ban az országgyűlési voksoláson a Fidesz 33,19, az MSZP 27,51, a MIÉP 9,68, az SZDSZ 6,38 százalékot ért el, így a jobboldali fölény akkor is eléggé nyilvánvaló volt a váci belvárosi választókerületben.

Az 1998 óta felrajzolt kép alapján egyértelműen ki lehet jelenteni, hogy a választókerület alapvetően jobboldali irányultságú, de fellegvárnak nem lehet mondani, mivel azokon a választásokon, amikor országosan győzött a baloldal, akkor ebben a körzetben is éles volt a verseny. A szocialisták a mélypontjukat a 2009-es EP-választáson érték el, és azóta folyamatosan erősödnek, amire érdemes odafigyelnie a mostani kormánypártoknak is.

A mostani választást a három független jelölt is alaposan megkeverheti, mivel helyi ismertségük révén akár a párthovatartozásokat is felülírhatják, de erről majd csak a voksolás után lehet beszélni. Mindenképpen nagy meglepetésnek számítana, ha az MSZP–DK közös jelöltjének sikerülne megszereznie az első helyet, ami a korábbi évtizedek trendjeinek a felülírását jelentené, és nagyon komoly figyelmeztetés lenne a kormánypártok számára is, ha egy feléjük húzó körzetben kapnának ki. Annyi biztos, hogy szeptember 8-án este már okosabbak leszünk.

2013-ban a tízezer főnél népesebb településeken a balliberálisok sorban szenvedték el a vereségeket. Szentendrén a város korábbi MSZP-s polgármesterét indították, de így is vesztettek, Dunakeszin pedig a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 és a Jobbik jelöltje is megelőzte őket. Monoron az MSZP még a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalícióval is összefogott, de ott is az utolsó helyen végzett. Április 21-én Barcson a szocik már el sem indultak, így a Fidesznek az egységes ellenzéki jelöltként induló Jobbikkal kellett szembenéznie, és végül simán győzött a kormánypárt. Az évtizedekig baloldali bástyának számító Komlón elképesztően hatalmas vereséget szenvedett az MSZP május 12-én, mivel a Fidesz–KDNP által támogatott Lungo Drom-os jelölt több mint 55 százalékot szerzett, míg a szocialisták éppen csak átlépték a 30-at.

 

Berettyóújfaluban május 12-én szintén önkormányzati képviselőt választottak, ahol csupán 19,6 százalék szavazott, de a voksoláson a Jobbikon kívül egyetlen parlamenti párt sem indult. A radikális jobboldali alakulat csupán 15,26 százalékot ért el, 2010-ben viszont még 22,5 százalékot szerzett. Solymáron júniusban az MSZP el sem indult, a Fidesz–KDNP jelöltje 50 százalék fölött szerepelt. Nyírbátorban augusztus 11-én a független Baracsi Balázs János 371 vokssal diadalmaskodott, Barna Gábor, a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt közös jelöltje 174, a jobbikos Virágné Fazekas Adrienn pedig 103 voksot szerzett. Szigetszentmiklóson szeptember 1-jén az MSZP–Együtt–PM–DK közös jelöltje diadalmaskodott egy stabil baloldali bázissal rendelkező választókerületben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.