Legyőzik-e a civileket a pártok?

Kerepesen képviselőt választanak, a parlamenti pártok közül egyedül a Jobbik szállt ringbe.

Kovács András
2013. 11. 16. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb tízezer főnél népesebb településen tartanak lemondás miatt önkormányzati képviselő-választást vasárnap. Az Összefogás Kerepesért Egyesület (ÖKE) színeiben dolgozó Mácsai-Krizsán Marianna júliusban mondott le mandátumáról, ezért kellett időközi voksolást kiírni a 11 ezer lakosú Kerepes 8-as számú egyéni választókerületében.

A mandátumért öten versenyeznek, Labancz József (Szilasligeti Teleház Közhasznú Egyesület), Liptay Gábor (Pátria Civil Közhasznú Egyesület), Rózsás Erika Erzsébet (Együtt – A Korszakváltók Pártja – Párbeszéd Magyarországért Párt), Vincze Lajos (Összefogás Kerepesért Egyesület) és Víg János (Jobbik Magyarországért Mozgalom). A választókerületben 942-en szavazhatnak vasárnap.

A Pest megyei településen a parlamenti pártok a korábbi voksolásokon nem nagyon rúgtak a labdába, inkább a helyi civil szervezetek rendkívül erősek. A helyi képviselő-testületben az ÖKE-nek abszolút többsége van. A 2010-es önkormányzati voksoláson a 8-as választókörzetben a voksok 50,22 százalékával az ÖKE győzött, a Fidesz–KDNP 12,99, a Jobbik 9,96, az MSZP jelöltje 2,6 százalékot ért el. Ez egyértelműen mutatta, hogy az itt élők inkább a civil szervezetekben bíznak, mint a pártokban.

Kerepest 2006 óta Franka Tibor egykori MIÉP-es politikus vezeti, ami jól mutatja a település politikai irányultságát is. A 8-as választókerületben a 2010-es önkormányzati választáson a Fidesz–KDNP 54,77, a Jobbik 26,16, az MSZP 19,07 százalékot ért el a megyei listán. A tavaszi országgyűlési voksoláson a Fidesz–KDNP 49,1, a Jobbik 22,35, az MSZP 14,19 százalékot összesített.

Ezek az eredmények is mutatják a Jobbik felülreprezentáltságát, a Fidesz és az MSZP országos átlaga alatt szerepelt. A mostani voksolás egyik nagy kérdése, hogy a Bajnai-alakulat és a Jobbik küzdelméből ki kerül majd ki győztesen, és a pártok vajon képesek lesznek-e legyőzni a helyi civil szervezeteket.

2013-ban a tízezer főnél népesebb településeken a balliberálisok sorban szenvedték el a vereségeket. Szentendrén a város korábbi MSZP-s polgármesterét indították, de így is vesztettek, Dunakeszin pedig a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 és a Jobbik jelöltje is megelőzte a szocialistákat. Monoron az MSZP még a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalícióval is összefogott, de ott is az utolsó helyen végzett. Április 21-én Barcson a szocik már el sem indultak, így a Fidesznek az egységes ellenzéki jelöltként induló Jobbikkal kellett szembenéznie, és végül simán győzött. Az évtizedekig baloldali bástyának számító Komlón elképesztően hatalmas vereséget szenvedett az MSZP május 12-én, mivel a Fidesz–KDNP által támogatott Lungo Drom-os jelölt több mint 55 százalékot szerzett, a szocialisták pedig éppen csak átlépték a 30-at.

Berettyóújfaluban május 12-én szintén önkormányzati képviselőt választottak, ahol csupán 19,6 százalék szavazott, de a voksoláson a Jobbikon kívül egyetlen parlamenti párt sem indult. A radikális jobboldali alakulat 15,26 százalékot ért el, 2010-ben viszont még 22,5 százalékot szerzett. Solymáron júniusban az MSZP el sem indult, a Fidesz–KDNP jelöltje 50 százalék fölött szerepelt. Nyírbátorban augusztus 11-én a független Baracsi Balázs János 371 vokssal diadalmaskodott (Veres János, a szocialista párt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke az MTI-nek aznap azt mondta, hogy a mandátumot elnyerő Baracsi Balázs János függetlenként indult ugyan, de az MSZP a jelölt támogatását a szórólapokon is egyértelművé tette), Barna Gábor, a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt közös jelöltje 174, a jobbikos Virágné Fazekas Adrienn pedig 103 voksot szerzett.

Szigetszentmiklóson szeptember 1-jén az MSZP–Együtt–PM–DK közös jelöltje diadalmaskodott egy stabil baloldali bázissal rendelkező választókerületben. Szeptember 8-án Vácott simán győzött a Fidesz–KDNP, amivel megtörte a balliberális ellenzék lendületét, a Gyurcsány–Mesterházy-szövetség csúfosan leszerepelt. Baján hosszú huzavona után, egy szavazókörben megismételt voksolást követően is magabiztosan győzött a kormánypártok jelöltje. Békéscsabán november 10-én voksoltak, ahol a Fidesz–KDNP jelentős rivális híján fölényesen győzött.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.