Újabb tízezer főnél népesebb településen tartanak lemondás miatt önkormányzati képviselő-választást vasárnap. Az Összefogás Kerepesért Egyesület (ÖKE) színeiben dolgozó Mácsai-Krizsán Marianna júliusban mondott le mandátumáról, ezért kellett időközi voksolást kiírni a 11 ezer lakosú Kerepes 8-as számú egyéni választókerületében.
A mandátumért öten versenyeznek, Labancz József (Szilasligeti Teleház Közhasznú Egyesület), Liptay Gábor (Pátria Civil Közhasznú Egyesület), Rózsás Erika Erzsébet (Együtt – A Korszakváltók Pártja – Párbeszéd Magyarországért Párt), Vincze Lajos (Összefogás Kerepesért Egyesület) és Víg János (Jobbik Magyarországért Mozgalom). A választókerületben 942-en szavazhatnak vasárnap.
A Pest megyei településen a parlamenti pártok a korábbi voksolásokon nem nagyon rúgtak a labdába, inkább a helyi civil szervezetek rendkívül erősek. A helyi képviselő-testületben az ÖKE-nek abszolút többsége van. A 2010-es önkormányzati voksoláson a 8-as választókörzetben a voksok 50,22 százalékával az ÖKE győzött, a Fidesz–KDNP 12,99, a Jobbik 9,96, az MSZP jelöltje 2,6 százalékot ért el. Ez egyértelműen mutatta, hogy az itt élők inkább a civil szervezetekben bíznak, mint a pártokban.
Kerepest 2006 óta Franka Tibor egykori MIÉP-es politikus vezeti, ami jól mutatja a település politikai irányultságát is. A 8-as választókerületben a 2010-es önkormányzati választáson a Fidesz–KDNP 54,77, a Jobbik 26,16, az MSZP 19,07 százalékot ért el a megyei listán. A tavaszi országgyűlési voksoláson a Fidesz–KDNP 49,1, a Jobbik 22,35, az MSZP 14,19 százalékot összesített.
Ezek az eredmények is mutatják a Jobbik felülreprezentáltságát, a Fidesz és az MSZP országos átlaga alatt szerepelt. A mostani voksolás egyik nagy kérdése, hogy a Bajnai-alakulat és a Jobbik küzdelméből ki kerül majd ki győztesen, és a pártok vajon képesek lesznek-e legyőzni a helyi civil szervezeteket.
2013-ban a tízezer főnél népesebb településeken a balliberálisok sorban szenvedték el a vereségeket. Szentendrén a város korábbi MSZP-s polgármesterét indították, de így is vesztettek, Dunakeszin pedig a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 és a Jobbik jelöltje is megelőzte a szocialistákat. Monoron az MSZP még a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalícióval is összefogott, de ott is az utolsó helyen végzett. Április 21-én Barcson a szocik már el sem indultak, így a Fidesznek az egységes ellenzéki jelöltként induló Jobbikkal kellett szembenéznie, és végül simán győzött. Az évtizedekig baloldali bástyának számító Komlón elképesztően hatalmas vereséget szenvedett az MSZP május 12-én, mivel a Fidesz–KDNP által támogatott Lungo Drom-os jelölt több mint 55 százalékot szerzett, a szocialisták pedig éppen csak átlépték a 30-at.
Berettyóújfaluban május 12-én szintén önkormányzati képviselőt választottak, ahol csupán 19,6 százalék szavazott, de a voksoláson a Jobbikon kívül egyetlen parlamenti párt sem indult. A radikális jobboldali alakulat 15,26 százalékot ért el, 2010-ben viszont még 22,5 százalékot szerzett. Solymáron júniusban az MSZP el sem indult, a Fidesz–KDNP jelöltje 50 százalék fölött szerepelt. Nyírbátorban augusztus 11-én a független Baracsi Balázs János 371 vokssal diadalmaskodott (Veres János, a szocialista párt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke az MTI-nek aznap azt mondta, hogy a mandátumot elnyerő Baracsi Balázs János függetlenként indult ugyan, de az MSZP a jelölt támogatását a szórólapokon is egyértelművé tette), Barna Gábor, a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt közös jelöltje 174, a jobbikos Virágné Fazekas Adrienn pedig 103 voksot szerzett.
Szigetszentmiklóson szeptember 1-jén az MSZP–Együtt–PM–DK közös jelöltje diadalmaskodott egy stabil baloldali bázissal rendelkező választókerületben. Szeptember 8-án Vácott simán győzött a Fidesz–KDNP, amivel megtörte a balliberális ellenzék lendületét, a Gyurcsány–Mesterházy-szövetség csúfosan leszerepelt. Baján hosszú huzavona után, egy szavazókörben megismételt voksolást követően is magabiztosan győzött a kormánypártok jelöltje. Békéscsabán november 10-én voksoltak, ahol a Fidesz–KDNP jelentős rivális híján fölényesen győzött.