A Fidesz szerint a rezsicsökkentés annak az általános és igazságos közteherviselésnek a része, amelyben a különböző gazdasági szektorok képviselői is hozzájárulnak a válságból történő kilábaláshoz. Erről Kósa Lajos, a kormánypárt alelnöke beszélt újságíróknak szerdán, a főváros XVI. kerületében található Erzsébetligeti Színházban a rezsicsökkentést bemutató lakossági fórum előtt. Kiemelte, a rezsicsökkentés „nemcsak a pénztárcákat érinti”, hanem két eltérő szemléletmódról is tanúskodik: a Fidesz a rezsicsökkentésre az általános és igazságos, tehát a bankokra és multinacionális cégekre is kiterjedő adórendszer részeként tekint, míg az „Összefogás nevű katyvasz” megszüntetné azt és ismét a jövedelmek adóterhelését növelné.
Kósa szerint ez azért hibás megközelítés, mert rontaná a munkavállalás feltételeit. Emlékeztetett, a kormány ezért vezette be az egykulcsos személyi jövedelemadót, valamint a családi adókedvezményt és fordult inkább a fogyasztási típusú adók felé, amivel 600 milliárd forintot hagyott a magyar családoknál. A Fidesz alelnöke szerint ennek a rendszernek az az előnye, hogy az emberek maguk döntenek fogyasztásukról, ráadásul szociálisan is igazságos, hiszen a többet vásárló gazdagok több adót is fizetnek.
Kósa szerint azért lehet rezsiharcról beszélni, mert a baloldal, bár „szociálisnak álcázza magát”, mégis a tőkét képviseli, és azt nem hajlandó adóztatni, helyette ismét a jövedelmek terheit növelné. Ezt a módszert egyszer már kipróbálta az ország, tönkre is ment miatta a gazdaság – fogalmazott a politikus, majd hozzátette: „most ugyanazok ásnának gödröt, akik korábban egyszer már megásták”.
Szatmáry Kristóf nemzetgazdasági államtitkár, a Fidesz képviselőjelöltje elmondta, Budapest XVI. kerülete az egyik leginkább fejlődő városrésze volt a fővárosnak, a rezsicsökkentés pedig 2,2 milliárd forint megtakarítást eredményezett a választókerületben élőknek. Korábban egyetlen kormány sem tett ennyit az itt lakókért – fogalmazott a politikus.
Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális és családügyért felelős államtitkára a szerdai, kiskunhalasi rezsifórumon elmondta, a baloldali kormányok 2002 és 2010 között eladtak és elvittek mindent. Szerinte a baloldali kormányok a privatizációval kiárusították az országot, a „bécsi bankszámla” pedig azt bizonyítja, hogy amit lehet, azt elvittek. „Az Új korszakot nyitunk szlogen a szocialista szóhasználatban azt jelenti: új számlákat nyitunk” – tette hozzá az államtitkár a zsúfolásig telt kiskunhalasi moziban tartott rendezvényen.
2010-ben az Orbán-kormány óriási nehézségekkel találta magát szembe, mert a baloldali kormányzás felelőtlen és hazug volt – mondta. A Gyurcsány- és Bajnai-kormányok 52-ről 83 százalékra vitték fel a GDP-hez mért költségvetési hiányt, és „ezt vissza kell fizetni, gyermekeinknek, mindannyiunknak” – tette hozzá. Veres János pénzügyminisztersége idején az EU-nál is hazug költségvetési adatokkal számoltak el, ami alapvetően megingatta a Magyarország iránti bizalmat – jelentette ki.
Az államtitkár szólt arról, hogy 2010-ben nem az volt a kérdés, hogy a nyugdíjakat emelni tudja-e az új kormány, hanem az, hogy ki tudják-e fizetni, mert 350 milliárd forint hiány volt a nyugdíjkasszában. Korszakalkotó lépésnek nevezte az IMF-hitel visszafizetését, mert ezzel a zsarolási potenciál megszűnt Magyarország ellen.
Soltész Miklós a fórum végén kérdésre válaszolva azt mondta: szükség volna egy valódi baloldalra, de a jelenlegi baloldal „száz éve bűnben” született. A rezsicsökkentés valódi baloldali érték, ezért érthetetlen, hogy támadják a baloldal pártjai – jelentette ki.
Harrach Péter, a KDNP parlamenti frakciójának vezetője szerdán a Hajdú-Bihar megyei Polgáron tartott rezsifórumon elmondta, a rezsicsökkentést több irányból támadják: a baloldal mellett Brüsszel és a külföldi cégek is mindent megtesznek ellene. A kormány ugyanakkor elszánt a rezsicsökkentés folytatásában, s ehhez kéri a választók felhatalmazását áprilisban – tette hozzá.
A politikus védelmébe vette a közmunkaprogramot, amely – mint kifejtette – öntudatot ad a benne résztvevőknek, a gyerekeknek pedig példát, hogy dolgoznak és nem segélyért állnak sorba a szüleik. Az új családtámogatási rendszerről szólva kiemelte a házasság és a család fontosságát. Olyan társadalomra van szükség, amely a munkára épül és amelyben szeretik a gyerekeket – mondta Harrach Péter hozzátéve, hogy ezt szolgálják az adóból a gyerekek után visszaigényelhető támogatások. Külön kiemelte, hogy a kiskeresetűek a járulékokból is leírhatják a kedvezményt, így esetükben a bruttó jövedelem nettó bért jelent.
A kormánypárti politikus a paksi erőmű bővítésével kapcsolatban kijelentette: a bővítésnek nincs biztonsági kockázata, és „alaposan előkészített, szakmai döntés született” az ügyben. „Az oroszok a legjobbak ebben, s Oroszország nem a Szovjetunió” – mondta Harrach Péter, aki szerint a paksi nukleáris energia olcsóbb, mint az alternatív megoldások, s hosszabb távon biztosítja a rezsicsökkentés fenntartását.