Összevissza beszél Amerika

Ellentmondások a kitiltások ügyében; Vida Ildikó kérdőre vonta az őt korrupcióval vádoló ügyvivőt.

Munkatársainktól
2014. 12. 05. 4:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Marie Harf, az amerikai külügyminisztérium szóvivője elhatárolódott McCain botrányos nyilatkozatától, míg Kovács Zoltán, a kormány nemzetközi szóvivője szerint a szenátor szavainak magyarázata az ismeret hiánya.

Az Egyesült Államokból kitiltott Vida Ildikó nyílt levélben tiltakozott amiatt, hogy Goodfriend egy lapinterjúban arról beszélt, az adóhatóság vezetője konkrét bűncselekményben érintett. – Kijelentését ezúttal nem hagyhatja magyarázat nélkül. Valakinek a becsületébe gázolni, valakit rágalmazni nem lehet következmények nélkül. Ez ugyanis itt, Magyarországon bűncselekmény – fogalmazott Vida Ildikó. A kormány továbbra is várja az állítólagos bűncselekményeket alátámasztó bizonyítékokat, az amerikai fél szerint viszont azok már a kabinet rendelkezésére állnak.

John McCain szenátor szerint az amerikai kitiltási ügy hátterében az Orbán-kormány – demokratikus értékeket gyengítő – politikai lépései állnak. A republikánus politikus nyilatkozata főként azért érdekes, mert André Goodfriend amerikai ügyvivő korábban többször nyomatékosította, a hat személlyel szemben foganatosított szankciónak az oka a korrupció.

Az Orbán Viktort neofasiszta diktátornak nevező John McCain szenátor szerda este kiadott, részletesebb nyilatkozata újfent rávilágított a Magyarország elleni amerikai támadássorozatban rejlő ellentmondásokra. Míg az amerikai külügyminisztérium és a budapesti nagykövetség korrupciós ügyekkel indokolja a magyar illetékesek kitiltását, addig a republikánus honatya szerint „André Goodfriend amerikai ügyvivő ezt a tilalmat figyelmeztetésnek nevezte annak érdekében, hogy vonják vissza azokat a politikai lépéseket, amelyek gyengítik a demokratikus értékeket”.

McCain úgy véli: „A demokrácia a jogállamiság tisztelete, a hatalmi ágak szétválasztása, valamint a gazdasági, polgári és vallási szabadságjogok védelme nélkül nemcsak nem kielégítő, hanem veszélyes is. Ez magával hozza a szabadság erózióját, a hatalommal való visszaélést, az etnikai megosztottságot és a gazdasági korlátozásokat. Ezeknek mind tanúi vagyunk Magyarországon, amióta Orbán miniszterelnök hatalomra került.”

A szenátor állásfoglalása szerint Orbán Viktor miniszterelnök 2010-es hatalomra jutása óta „antidemokratikus alkotmányos változásokat” léptettek életbe, „korlátozták” a magyar bíróságok függetlenségét, civil szervezeteken „ütöttek rajta”, a civil társadalmat „üldözték”, a sajtószabadságot „megnyirbálták”. – Lépéseit Orbán miniszterelnök egy új, az illiberális demokrácián alapuló állammodellre való felhívásban indokolta meg, de elképzelése kihívást jelent az Európai Unió és a NATO alapvető értékeivel szemben – írta John McCain, akit az említett lépések „mély nyugtalansággal töltöttek el a demokratikus normák magyarországi eróziója miatt”.

Az Egyesült Államokból érkező jelzések ellentmondásosságára világított rá a szenátor kijelentésére adott amerikai külügyminisztériumi reakció is. Marie Harf szóvivő szerint nem meglepő, hogy nem osztanak több olyan nézetet, amelyet McCain szenátor a magáénak vall. Kérdésre válaszolva „természetesen” ebbe a kategóriába sorolta a magyar kormányfőre vonatkozó „újfasiszta diktátor” minősítést is. A külügyi szóvivő újfent kiállt Colleen Bell nagykövet személye mellett is.

Goodfriend – akit McCain botrányos kijelentései nyomán szerdán bekéretett a Külgazdasági és Külügyminisztérium – a Story Tv Hír24 műsorában arról beszélt, hogy a találkozó barátságos hangvételű volt. A diplomata a gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkárral, Magyar Leventével találkozott, és megvitatták McCain szenátor kijelentéseit. A megbízott ügyvivő szerint a szenátor nem mondott újdonságot, az általa felvetett problémákat ugyanis az Egyesült Államok korábban már mind jelezte a magyar kormánynak, sőt Magyarország uniós partnerei is szóltak. – Inkább a kijelentések tartalmára szeretnénk koncentrálni ahelyett, hogy ki mondta őket – fogalmazott.

Az amerikai republikánus szenátor durva kijelentései kedden, Colleen Bell leendő magyar nagykövet szenátusi megszavazása előtt hangzottak el. McCain az ellen tiltakozott, hogy a Gazdagok és szépek című filmsorozat volt producerét küldjék hazánkba. Szerinte ugyanis az ország és a nyelv ismerete nélküli Colleen Bell „totálisan alkalmatlan” arra, hogy Magyarországon legyen nagykövet, amely „nagyon fontos ország, ahol nagyon rossz dolgok történnek”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.