Megbízatásaként az országgyűlési képviselőséget, illetve a Hobby Key Kft.-ben betöltött tisztségét szerepeltette. Utóbbiért legfeljebb havi 500 ezer forintot kapott.
Lázár János karosszéke
A közlekedési és építési miniszter bevallása is megjelent a szokásos időpontban. Lázár János felerészben birtokol egy hódmezővásárhelyi, 260 négyzetméteres lakóházat, amelyet 2001-ben vásárolt. A XIII. kerületben is van egy lakása, szintén felerészben az övé, ez 96 négyzetméter és 2018-ban vásárolta. Az egy évvel ezelőtti állapothoz képest négy újabb szántót vallott be, így 43-ra nőtt az ingatlanjainak száma.
Az egyik Land Roverét viszont lecserélte a miniszter. Tavaly még két Land Roverről és egy Miniről számolt be, ezúttal azonban egy Audi A6 Allroadot, egy Land Rovert, és egy Mini Cooper S Cabriót vallott be. Az ingóságoknál pedig kéziratot és gróf Széchenyi Zsigmond karosszékét tüntette fel. Hozzáfűzte, hogy vannak műtárgyai és festményei, folyamatosan adásvétel alatt. Huszonkétmillió forintja van készpénzben, a bankban pedig tizenkétmillió forintja áll.
Van viszont egy tizenkétmilliós személyi kölcsöne – egy év alatt hatmillió forintot sikerült törlesztenie –, egy huszonnégymilliós beruházási hitele – ebből egy év alatt nyolcmillió forintot törlesztett –, egy tizenkilencmilliós lízingje – feltehetően az autócsere miatt –, magánszemélyeknek pedig negyvenmillió forinttal tartozik az építési és közlekedési miniszter, ez az eggyel korábbi bevallásában még 55 millió forint volt.
Csökkent Novák Katalin hitelintézeti számlakövetelése
A köztársasági elnök is közzétette a 2023-as évre vonatkozó vagyonnyilatkozatát, ami a Sándor-palota honlapjára került ki – számolt be VG.
Ebből kiderült, hogy
Novák Katalin tulajdonában továbbra is nyolc ingatlan van részben vagy egészben: a főváros XI. kerületében egy családi ház és két lakás, Szegeden három lakás, Balatonlellén egy üdülő, végezetül Szegeden egy garázs.
Ugyanakkor az államfő hitelintézeti számlakövetelése 31 millió forintra apadt, ami az eggyel korábbi vagyonnyilatkozatában még 41 millió forint volt. Vagyis egy év leforgása alatt éppen tízmillió forinttal csökkent Novák Katalin rendelkezésre álló forrása.
Nagy értékű vagyontárgya, autója, részvénye nincs, ahogyan tartozása sem. Viszont évente több mint kétmillió forint bevételre tesz szert ingatlan bérbeadásából.
Gurmai Zitának még mindig megvan a brüsszeli lakása, Komjáthi Imre eladhatta Daciáját
Gurmai Zitának a 2023-as vagyonnyilatkozatában négy ingatlan szerepel, köztük egy brüsszeli lakás – közölte az Origó. Mindezek mellett különféle értékpapírokban több tíz millió forintot takarított meg.
Komjáthi Imre MSZP-társelnöknek 2023-ban egy edelényi több mint 700 négyzetméteres ingatlan 2/5-öd részén kívül csupán több mint 17 milliós tartozása volt. Ez az összeg tavaly még közel 19 millió forintot tett ki. A tavalyi vagyonnyilatkozatában szereplő Dacia Lodgy típusú autója az ideiben már nem szerepel.
Brenner Kolomannak is van mit a tejbe aprítania
A Jobbik parlamenti frakcióvezetőjének közel hétmillió forinttal nőtt a befektetési jegyben lévő megtakarítása 2022-höz képest – tette közzé az Origó.
A jobbikos politikusnak ezen kívül közel 39 millió forintnyi pénzintézeti követelése is van. Ez nagyjából ugyanakkora összeg, mint ami 2022-ben volt neki.
Országgyűlési képviselői jövedelme mellett felügyelőbizottsági tagként 0-200 ezer forint között keres a Budapesti Német Nyelvű Egyetemért Közalapítványban. Ingatlant nem vásárolt, továbbra is egy családi háza és egy szántója van Sopronban.
Matolcsy György jövedelme nem változott
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének bevallása kétségkívül az egyik legizgalmasabb az idei felhozatalból, ugyanis számos változásról tanúskodik – számolt be a VG. Matolcsy György már nem tüntetett fel ingatlant, a tavalyi bevallásában még egy balatonakarattyai lakóház és egy csopaki üdülő is szerepelt.
Az MNB elnökének pénzügyeiben is jelentős átalakulás ment végbe. A legutóbbi vagyonnyilatkozatában ugyanis az állt, hogy magyar államkötvényben névértéken 118,3 millió forintot tartott, amelynek fedezete örökrész értékesítéséből származó jövedelem volt. Ehhez képest a most január végén aláírt vagyonnyilatkozatában 25 millió forint névértékű Prémium Magyar Államkötvény van feltüntetve.
Matolcsy Györgynek százmillió forintja volt takarékbetétben, ami harmincmillió forintra olvadt, ellenben a hitelintézeti számlakövetelése látványosan, 19,6 millió forintról 65,24 millió forintra ugrott.
Bár nem kötelező, az MNB elnöke forintra pontosan azt is ismertette, hogy a jegybank vezetőjeként mennyi a jövedelme: 2022 decembere és 2023 februárja között bruttó 5,26 millió forintot keresett, majd 2023 márciusától 2023 decemberéig bruttó 6,19 millió forintot. Féltucatnyi egyéb tisztséget is betölt, de ezekért nem kap javadalmazást.
Ungár Péter továbbra is dúsgazdag
Mint a Mandineren olvasható, az LMP elnöke, Ungár Péter 2023-as vagyonnyilatkozata maga a megtestesült változatlanság: a politikus ugyanazokról a vagyontárgyakról számolt be, mint 2022-ben. A képviselő továbbra is 1/4 részben tulajdonosa egy 340 négyzetméteres, II. kerületi családi háznak, egy Toyota Rav4 személygépkocsinak, valamint egy Zámbó István-festménynek, amelyet 2021-ben ajándékoztak neki.
Bankszámláján majdnem éppen ugyanannyi pénzről nyilatkozott, mint a legutóbbi leadáskor. Ezúttal 12 150 000 forint helyett 12 200 000 forintja volt, és a 2022-eshez képest közel tízezer forinttal több, 9 226 112 forintnak megfelelő devizája. Egy másik szerződés alapján továbbra is majdnem százmillió forint pénzkövetelése van, továbbá a BIF-részvényeket tulajdonló PIÓ–21 Kft. vagyonkezelőben a korábbiakhoz hasonlóan megmaradt a részesedése. Emellett az Azonnali.hu-t kiadó Azonnali Média Kft.-ben változatlanul 90 százalékos a tulajdonrésze, ahogy a szintén a honlapot kiadó Kő a Mezőn Nonprofit Kft.-ben is maradt tulajdonhányada.
Szigorúbb, mint az Európai Parlament
Emlékezetes, hogy 2022-ben a hazai képviselők számára is bevezették az Európai Parlamentben használt vagyonnyilatkozati rendszert. A döntést nemzetközi intézményekkel folytatott egyeztetések előzték meg, a kormány pedig eleget kívánt tenni az így létrejött, nemzeti szempontok szerint is elfogadható ajánlásoknak. Az európai parlamenti képviselők által évek óta alkalmazott vagyonnyilatkozati rendszer átemelése mögött elsősorban az európai uniós integráció erősítése húzódott meg. Aztán később ugyanezzel az indokkal kellett – némi módosításokkal – visszavezetni a régi szabályokat, ami Európa egyik legszigorúbb vagyonnyilatkozati rendszere. A két rendszer között fontos különbség, hogy az EP-képviselőknek nem kell csatolniuk a családtagok vagyonbevallását. A másik érdemi különbség, hogy míg a hazai vagyonnyilatkozati rendszer a vagyonelemek összetett rendszerezésére épül, addig az uniós intézmény vagyonnyilatkozati rendszere csupán jövedelmi sávokat határoz meg, az EP-képviselőknek nem kell konkrét összegeket feltüntetniük. Emellett az uniós normák értelmében az európai parlamenti képviselőknek a tulajdonukban lévő ingatlanokról, a nagy értékű ingóságokról, a pénzügyi megtakarításokról, a hitelekről és a tartozásokról sem kell nyilatkozniuk. (MN)
Borítókép: Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke az Országgyűlés rendkívüli plenáris ülésén 2020. augusztus 3-án (Fotó: MTI/Kovács Tamás)