November közepén kezdődött a botrány, amelynek alapját az adta, hogy a leköszönő amerikai nagykövet, David Pressman pénzosztójaként funkcionáló Polyák Gábor, az ELTE tanszékvezetője politikai támadást indított Orbán Balázs és doktorija ellen, amivel valójában semmi gond nem volt. Orbán Balázs még a politikai pályafutása előtt kezdte meg doktori tanulmányait az ELTE-n, disszertációját a megfelelő módon és formában benyújtotta és sikeresen megvédte – írja a Mandiner.
Ugyan érdemi kifogást senki sem emelt, sőt kizárólag támogató véleményeket kapott, a disszertációt Polyák Gábor mégis hevesen támadta többek között nyíltan a közösségi oldalán, abszolút politikai alapon.
Ez azok után nem meglepő, hogy kiderült, Polyák Gábor szintén politikai alapon döntött arról, hogy a David Pressmanék által tavaly ősszel kiírt sajtófinanszírozási pályázaton mely médium kapjon támogatást. Ettől függetlenül akkor még Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke is kiállt Orbán Balázs doktorija mellett, akkor úgy nyilatkozott, hogy
Az Akadémia köztestületi tagjait és minden kutatót arra kérünk, hogy tudományos véleményét függetlenül, és személyes politikai véleményétől világosan elkülönítve képviselje. Előbbit a tudományos tevékenysége során, utóbbit a közéletben, mint minden szabad és felelős polgár.
Nem csak Polyák Gábor állt bele Orbán Balázsba, egy újabb vádaskodó egyetemi ember került elő, a magát Oroszország-szakértőnek nevező Rácz András személyében. Ő volt az, aki még 2022-ben egy videójátékot valós felvételként kezdett elemezni. A szakértő szerződését – érthető módon – ezután nem hosszabbította meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, amiért Rácz András Orbán Balázst hibáztatta.
Így felmerülhet a gyanú, hogy a saját felkészületlensége miatt kellemetlen szituációba került szakértő személyes bosszúként kezdett bele egy olyan álhír terjesztésébe, amely szerint a dokumentumot nem Orbán Balázs, hanem az egyik kollégája készítette.
Ezt több szempontból is megcáfolták már, ahogy az is kiderült, hogy az egyetem minden doktori dolgozat eredetiségét plágiumkereső szoftverrel ellenőrzi, de Orbán Balázs dolgozatában a szoftver nem talált gyanúra okot adó szövegrészt. Rácz András támadására azonban nem született egyértelmű elhatárolódás vagy éppen helyreigazítás.