Bár kiderült, Rácz András kicsinyességből sározta Orbán Balázst, bocsánatot nem kér

A felkészületlenségébe belebukott szakértő nem akar a témával kapcsolatban kérdésekre válaszolni, személyes sértettség vezetheti bosszúhadjáratában.

Forrás: Mandiner2024. 11. 27. 18:32
Rácz András
Rácz András Fotó: forrás: mandiner.hu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

November közepén kezdődött a botrány, amelynek alapját az adta, hogy a leköszönő amerikai nagykövet, David Pressman pénzosztójaként funkcionáló Polyák Gábor, az ELTE tanszékvezetője politikai támadást indított Orbán Balázs és doktorija ellen, amivel valójában semmi gond nem volt. Orbán Balázs még a politikai pályafutása előtt kezdte meg doktori tanulmányait az ELTE-n, disszertációját a megfelelő módon és formában benyújtotta és sikeresen megvédte – írja a Mandiner.

Ugyan érdemi kifogást senki sem emelt, sőt kizárólag támogató véleményeket kapott, a disszertációt Polyák Gábor mégis hevesen támadta többek között nyíltan a közösségi oldalán, abszolút politikai alapon.

Ez azok után nem meglepő, hogy kiderült, Polyák Gábor szintén politikai alapon döntött arról, hogy a David Pressmanék által tavaly ősszel kiírt sajtófinanszírozási pályázaton mely médium kapjon támogatást. Ettől függetlenül akkor még Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke is kiállt Orbán Balázs doktorija mellett, akkor úgy nyilatkozott, hogy

Az Akadémia köztestületi tagjait és minden kutatót arra kérünk, hogy tudományos véleményét függetlenül, és személyes politikai véleményétől világosan elkülönítve képviselje. Előbbit a tudományos tevékenysége során, utóbbit a közéletben, mint minden szabad és felelős polgár.

Nem csak Polyák Gábor állt bele Orbán Balázsba, egy újabb vádaskodó egyetemi ember került elő, a magát Oroszország-szakértőnek nevező Rácz András személyében. Ő volt az, aki még 2022-ben egy videójátékot valós felvételként kezdett elemezni. A szakértő szerződését – érthető módon – ezután nem hosszabbította meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, amiért Rácz András Orbán Balázst hibáztatta.

Így felmerülhet a gyanú, hogy a saját felkészületlensége miatt kellemetlen szituációba került szakértő személyes bosszúként kezdett bele egy olyan álhír terjesztésébe, amely szerint a dokumentumot nem Orbán Balázs, hanem az egyik kollégája készítette.

Ezt több szempontból is megcáfolták már, ahogy az is kiderült, hogy az egyetem minden doktori dolgozat eredetiségét plágiumkereső szoftverrel ellenőrzi, de Orbán Balázs dolgozatában a szoftver nem talált gyanúra okot adó szövegrészt. Rácz András támadására azonban nem született egyértelmű elhatárolódás vagy éppen helyreigazítás.

Bocsánatot kellene kérni?

A portál felkereste kérdésekkel Rácz Andrást és a Corvinus egyetemet is az üggyel kapcsolatban.

Rácz Andrástól többek között azt szerették volna megtudni, miért nem álltak ki Orbán Balázs mellett, amikor kiderült, hogy politikai alapú diszkrimináció áldozata. Arra is rákérdeztek, igaz-e, hogy Orbán Balázzsal szemben bosszúvágy hajtja, és hogy szerinte mennyire várható el mindezek tükrében a mostani ügy objektív megítélése. 

Érdeklődtek még arról is, hogy mi a véleménye arról, hogy miközben jogász végzettséggel nem rendelkezik, egy jogi egyetemen zajló doktori eljárást minősít, és hogy nem gondolja-e, hogy a kompetenciahiányból eredő tévedései esetleg sérthetik az ELTE jó hírnevét.

De azt is megkérdezték, hogy nem gondolja-e, hogy bocsánatot kellene kérnie amiatt, hogy számos olyan hamis állítást tett az ügyben, amelyeket az ELTE cáfolt.

A Corvinusnak címzett kérdésükben arra voltak kíváncsiak, egyetértenek-e azzal, hogy egyik kollégájuk egy másik, a szakterületéhez nem tartozó tudományterületen minősíti más egyetemek eljárását, illetve több posztban próbál lejáratni egy jogi egyetemet, miközben ő maga jogász végzettséggel nem rendelkezik.

Rákérdeztek arra is, hogy tudnak-e arról, hogy Rácz András kollégájuk azért támadja a közösségi térben Orbán Balázst, mert vélhetően őt teszi felelőssé azért, amiért jogviszonya a határozott idő lejártával megszűnt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. Valamint azt is meg akarták tudni, hogy amennyiben ez így van, Rácz András nem sérti-e a Corvinus egyetem etikai normáit, és ha igen, mit kívánnak tenni az ügyben.

A napokkal ezelőtt elküldött kérdésekre azonban nem érkezett válasz egyik féltől sem.

Borítókép: Rácz András (Forrás: mandiner.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.