Deák Dániel szembesítette a manipulációs kerekasztal egyik kulcsemberét + videó

A Republikon Intézet vezetője szóhoz sem jutott.

2024. 12. 19. 11:35
_DAB6674

Borítókép: Deák Dániel a Szoboszlói Polgári Esték rendezvényen
Fotó: Tóth Imre/Hajdú-Bihari Napló

20220321 HajdúszoboszlóAz április 3-i választások előtti helyzetet értékelték hétfőn, a Szoboszlói Polgári Estéken.Képen: Deák Dániel politikai elemzőFotó: Tóth Imre TIHajdú-Bihari Napló
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A manipulációs kerekasztal ismerős viselkedési mintáira hívta fel a figyelmet Deák Dániel, a XXI. Század Intézet elemzője. A szakértő Horn Gáborral, a Republikon Intézet vezetőjével vitázott a Hír TV műsorában, és felidézte: 2021 decemberében a baloldali közvélemény-kutatók, többek között a Republikon is úgy igyekezett nyomást helyezni a választókra, hogy azt állította, a kormánypártoknál népszerűbb a Márki-Zay Péter vezette összellenzéki koalíció.

A választás előtt itt március 23-án azt állítottátok, hogy két százalékpont különbség van a Fidesz és az Egységben Magyarországért között. Ugye a nézők emlékeznek rá, 2022-ben a választáson nagyjából 20 százalék volt a különbség

– emelte ki Deák Dániel, majd hozzátette: 2021 folyamán ezek az intézetek folyamatosan az ellenzék vezetéséről hoztak nyilvánosságra adatokat.

Most volt egy amerikai választás, ott is láttunk hasonló jelenséget. Iowa talán a legjobb példa, ez volt az az állam, ahol pár nappal a választás előtt Kamala Harris előnyét mérte egy kutatócég, majd 16 százalékponttal nyert Donald Trump

– hívta fel a figyelmet a baloldali kutatócégek működésére Deák Dániel.

Mint arról lapunk már beszámolt, a baloldalhoz sorolható elemzőközpontok egymás után közölnek olyan közvélemény-kutatásokat, amelyek a Tisza Párt egyre nagyobb előnyét mutatják a Fidesszel szemben. Ez alapján az látszik, működik a manipulációs kerekasztal, az ahhoz tartozó intézetek ugyanis – a 21 Kutatóközpont, a Medián, a Publicus, az Idea, a Republikon és a Závecz – októbertől kezdve publikálnak a Tisza Pártnak egyre kedvezőbb felméréseket.

A sorozat első méréseiben Magyar Péter pártja néhány százalékra megközelítette a Fideszt. A következő kutatások egyenlő állást mutattak, a rá következő mérések pedig már a Tiszát tüntették fel a legnépszerűbb pártként. Így október 11-től három hét alatt a négy százalékos Fidesz-előnyből hétszázalékos Tisza-előny lett, november végén pedig a Medián egy olyan kutatást is közölt, ahol 11 százalék volt Magyarék előnye a biztos pártválasztók körében.

A baloldali manipulációs kerekasztal közvélemény-kutató cégei tehát minden körülmény ellenére koordináltan, egymással egyeztetve publikálják a választókat megtévesztő, a Tisza Párt erősödését, vezetését mutató „méréseiket”. A közvélemény befolyásolását célzó kísérlet nem példa nélküli a baloldali elemzőközpontoknál. A 2022-es választás után a manipulációs kerekasztalban szereplő több cég vezetője maga vallott a 444.hu-nak.

A 21 Kutatóközpont vezetője, Róna Dániel például arról beszélt, hogy a 2022-es választások előtt volt egy kutatói tanács nevű intézmény, amit az ellenzéki kampányközpont hozott létre.

– A központi kampánystáb hívott közvélemény-kutatókat, hogy beszéljék át, mi a helyzet – idézte fel Róna, aki maga is részt vett ezeken az egyeztetéseken. Azt is elismerte, hogy nem voltak megfelelő színvonalúak azok a kutatások, amelyek azt mutatták, hogy szoros a verseny a Fidesz és a baloldal között.

A Mediánt vezető Hann Endre szintén beszélt a szándékos közvélemény-manipulációkról, hamis felmérésekről. Mint mondta, igaz, hogy valóban voltak olyan kutatások, illetve inkább közlemények, amik kimondottan a közvéleményt befolyásoló céllal készültek. Saját érintettségével kapcsolatban pedig úgy fogalmazott: „igenis volt, hogy öncenzúrát gyakoroltam, illetve én is sugalmaztam olyat, hogy lehet ez a választás akár szoros is. Mert az tény, hogy igenis befolyásolnak a közvélemény-kutatások.”

Ugyancsak sokatmondó körülmény, hogy Róna Dániel Hann Endre régi munkatársa. A 21 Kutatóközpont korábbi munkatársa és projektvezetője, Seprenyi Anita pedig ma már Magyar Péter sajtósaként és asszisztenseként tevékenykedik.

Borítókép: Deák Dániel (Fotó: Hajdú-bihari Napló/Tóth Imre)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.