A manipulációs kerekasztal ismerős viselkedési mintáira hívta fel a figyelmet Deák Dániel, a XXI. Század Intézet elemzője. A szakértő Horn Gáborral, a Republikon Intézet vezetőjével vitázott a Hír TV műsorában, és felidézte: 2021 decemberében a baloldali közvélemény-kutatók, többek között a Republikon is úgy igyekezett nyomást helyezni a választókra, hogy azt állította, a kormánypártoknál népszerűbb a Márki-Zay Péter vezette összellenzéki koalíció.
A választás előtt itt március 23-án azt állítottátok, hogy két százalékpont különbség van a Fidesz és az Egységben Magyarországért között. Ugye a nézők emlékeznek rá, 2022-ben a választáson nagyjából 20 százalék volt a különbség
– emelte ki Deák Dániel, majd hozzátette: 2021 folyamán ezek az intézetek folyamatosan az ellenzék vezetéséről hoztak nyilvánosságra adatokat.
Most volt egy amerikai választás, ott is láttunk hasonló jelenséget. Iowa talán a legjobb példa, ez volt az az állam, ahol pár nappal a választás előtt Kamala Harris előnyét mérte egy kutatócég, majd 16 százalékponttal nyert Donald Trump
– hívta fel a figyelmet a baloldali kutatócégek működésére Deák Dániel.
Mint arról lapunk már beszámolt, a baloldalhoz sorolható elemzőközpontok egymás után közölnek olyan közvélemény-kutatásokat, amelyek a Tisza Párt egyre nagyobb előnyét mutatják a Fidesszel szemben. Ez alapján az látszik, működik a manipulációs kerekasztal, az ahhoz tartozó intézetek ugyanis – a 21 Kutatóközpont, a Medián, a Publicus, az Idea, a Republikon és a Závecz – októbertől kezdve publikálnak a Tisza Pártnak egyre kedvezőbb felméréseket.
A sorozat első méréseiben Magyar Péter pártja néhány százalékra megközelítette a Fideszt. A következő kutatások egyenlő állást mutattak, a rá következő mérések pedig már a Tiszát tüntették fel a legnépszerűbb pártként. Így október 11-től három hét alatt a négy százalékos Fidesz-előnyből hétszázalékos Tisza-előny lett, november végén pedig a Medián egy olyan kutatást is közölt, ahol 11 százalék volt Magyarék előnye a biztos pártválasztók körében.