– A mi álláspontunk, hogy semmilyen körülmények között nem javasolnánk, hogy támogassuk a gyorsított csatlakozási eljárását Ukrajnának – jelentette ki közösségi oldalára feltöltött videójában Kocsis Máté. A Fidesz frakcióvezetője rámutatott: Ukrajna csatlakozása a kohéziós források teljes átrendezését jelentené, a ránk jutó európai költségvetésből csak a töredékét kapnánk meg.
Hozzátette, a kormány ellenérvei közé tartozik a GMO, vagyis a génmódosított élelmiszerek kérdése. – Az ukránok az olcsó, ismeretlen körülmények között génmódosított nagy mennyiségű alapanyagát, terményét messze áron alul fogják tudni értékesíteni az Európai Unió által biztosított szabad piacon. Ezzel egyébként a magyar gazdákat is lehetetlen anyagi helyzetbe fogják hozni – hangsúlyozta.
Súlyos kockázatokkal járna Ukrajna uniós csatlakozása
Kocsis Máté kitért a közbiztonság kérdésére is. Mint mondta, Ukrajna egy olyan ország volt mindig is, ahol a szervezett bűnözés, az alvilág, a maffia nagyon nagy erővel volt jelen, egészen az államhatalom legfelsőbb szintjéig.
„Mindig is a világ legkorruptabb országainak rangsorában előkelő első néhány helyen szerepelt, megfejelve ezt még természetesen azzal, hogy kint van jelen pillanatban az ukrán embereknél, körülbelül 800 ezer, de egyes becslések szerint egymillió fegyver, amelyet még nem szereltek le”
– emelte ki.
A frakcióvezető rámutatott az ukrán uniós csatlakozásnak az egészségügyi kockázataira is. – Az ukrán kötelező oltások rendszere jelentősen eltér az európai uniós egységes kötelező oltások rendszerétől. Ukrajna csatlakozásának egyik deklarált feltétele a közegészségügyi jogharmonizáció, illetve a közegészségügyi protokolloknak az egységesítése. Ez nem történt meg eddig – emlékeztetett.

Szerinte kiemelt problémát jelentene Magyarországon a háború lezárása után az olcsó ukrán munkaerő megjelenése a magyar munkaerőpiacon, amely a keleti országrészben okozna feszültségeket. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a magyarellenes ukrán félkatonai szervezetek is szabadon tudnának közlekedni az Európai Unióban, aminek szintén negatív lenne a társadalmi hatása.