IMF-megállapodás: Magyarország sokkal kevésbé sebezhető

Varga Mihály szerint a magyar gazdaság sebezhetősége jelentősen csökkent, és ha nem változik alapvetően a külső környezet jövőre, akkor nem lesz szüksége külső finanszírozásra.

WA
2012. 10. 12. 12:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank közgyűlésén pénteken Tokióban arról is beszámolt, hogy tájékoztatta az IMF tisztségviselőit a magyar gazdaság helyzetéről és a magyar gazdaságpolitika lépéseiről. Az IMF–EU-tárgyalásokkal kapcsolatban azt nyilatkozta: „szívesen mondanám, hogy már meg is van az időpontja, de ez nem volna igaz”. Ugyanakkor hozzátette: nem volna helyes azt az üzenetet küldeni, hogy Magyarországnak nem fontos a megállapodás.

Elemzők szerint a magyar állam IMF-megállapodás nélkül is képes lehet 2013 végéig finanszírozni adósságát.

Kifejtette: Magyarország fiskális pozíciója sokat javult az elmúlt két évben, de a növekedési kilátások romlása miatt továbbra is sebezhető az ország. Ugyanakkor „sokkal kevésbé sebezhető, mint két évvel ezelőtt. Akkor azon a tízes listán voltunk, amely azokat az országokat tartalmazta, ahol várható csőd, hamarosan. Ettől szerencsére messze kerültünk” – tette hozzá.

Csak az IMF-megállapodás után lesz kötvénykibocsátás

„Ha nem változik alapvetően a nemzetközik környezet 2013 közepéig-végéig, akkor Magyarországnak nem lesz szüksége külső finanszírozásra” – közölte. A miniszter elmondta: „a sebezhetőség a növekedési kilátások miatt áll fenn. A kiigazítás óhatatlanul magával hozta, hogy a növekedési feltételek romlottak”.

Felmerült, hogy a kormány eurókötvényeket bocsásson ki a devizapiacon, de erre Magyarország csak az IMF-megállapodás megkötését követően készül – erősítette meg.

Az IMF csökkenést vár

Az IMF kedden megjelent Világgazdasági Kitekintésében idén 1 százalékos csökkenést vár Magyarországon, jövőre pedig 0,8 százalékos növekedést.

Varga Mihály emlékeztetett arra, hogy az elmúlt két évben a bruttó hazai termék 82 százalékáról 77 százalékára csökkent az államadósság aránya, a költségvetési hiányt illetően „nem az a kérdés, hogy 5, 6 vagy 7 százalék, hanem hogy a három százalékot tudjuk tartani”, a folyó fizetési mérleg pedig már tartósan többletet mutat.

Féloldalasan vezették be az eurót

Az európai gazdasági helyzettel kapcsolatban – amely az IMF-közgyűlés legtöbbet emlegetett témája – kifejtette: „a legnagyobb kérdés, hogy az eurózónában és tágabb értelemben véve az EU-ban az együttműködés milyen formáját lehet kialakítani, és az mennyiben járhat a nemzeti szuverenitás feladásával. A magyar kormánynak is döntenie kell erről a megfelelő időpontban”.

Véleménye szerint a problémák abból adódnak, hogy az euró bevezetése féloldalasan történt meg: miközben a monetáris politika egységessé vált, a fiskális politika teljesen nemzeti hatáskörben maradt, ami már akkor is azt mondatta a szakértőkkel, hogy rendkívül nehéz lesz fenntartani az együttműködést. Olyan döntéseket kell hozni, amelyek nem visszafordítják ezt a folyamatot, hanem azokat a hibákat küszöbölik ki, amelyek az euróbevezetés előtt megtörténtek – mondta Varga Mihály.

Nem állunk messze egy jó megállapodástól

Magyarország nem áll messze egy jó IMF-megállapodástól – jelentette ki Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth rádióban. A miniszterelnök szerint a tokiói közgyűlés lezárulta után várhatóak újabb fejlemények az ügyben. A kormányfő egyúttal igennel válaszolt arra a kérdésre, miszerint továbbra is tartja-e magát az a kormányzati szándék, hogy ha lesz megállapodás, akkor a pénzhez csak az államadósság-törlesztés miatt nyúlnak majd hozzá.

Az IMF-tárgyalásokról szóló sajtóhirdetések szükségességét a miniszterelnök azzal magyarázta, hogy bár ez a megoldás némileg idegen a kormányzástól, de modern eszközöket is be kell vonni a valóságos információknak az emberekhez való eljuttatásába.

Sajátságos módon sikersztorinak nevezte az IMF a 2008–2009-es térségbeli tevékenységét, ami hazánk esetében a nyugdíjak csökkentését, a közszféra béreinek befagyasztását, valamint a gyes és a gyed idejének lerövidítését jelentette. A Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon vezette kormányok e diktátumokat gondolkodás nélkül végrehajtották. A második Orbán-kabinet ezzel szemben nem a megszorításokban látja a megoldást, hanem többek között a terhek szétterítésében.

2008-ban az IMF általános ijedségben volt a bankok miatt, ezért aztán Magyarországon is gyorsan meg kellett segíteni őket a kapott hitelkeretből – mondta el az MNO-nak Boros Imre közgazdász. A baj azonban nem volt akkora, mint azt az Állami Számvevőszék is megállapította, az első hitelrészlet gyors lehívása nem volt indokolt – jelentette ki Boros.

A 2008-ban kötött IMF-megállapodás nem kifelé vezette az országot a válságból, utána nagyon nagy gazdasági visszaesés következett – mondta el Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a Hír TV Péntek8 című műsorában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.