Barcza: Az IMF soha nem fogja dicsérni a magyar gazdaságot

Magyarországnak már szerintük sincs szüksége hitelkeretre, de rossz színben tüntetnek fel minket, mivel nem az ő ajánlásaik szerint kezeltük a válságot.

2013. 01. 31. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Századvég vezető elemzője szerint az IMF-jelentésből látszik, hogy Magyarországot a lehető legrosszabb színben tüntetik fel, és azokat az eredményeket sem ismerik el, amelyek tényszerűek. Elmondta: ő is találkozott az IMF képviselőivel, akik elmondták, Magyarországnak már szerintük sincs szüksége hitelkeretre, ugyanakkor soha nem fogják dicsérni a magyar gazdaságot, mivel nem az IMF ajánlásai alapján kezelték a válságot.

Az elemző szerint a kisemberek is vehettek államkötvényt, hiszen egészen kis címletekben lehetett vásárolni a papírokból. Az mindenképpen jó, ha a pénz belül marad, ebből lehetett törleszteni az IMF felé. A Valutaalap abba a skatulyába akarja beletolni Magyarországot, hogy készenléti hitelre van szüksége, a kormány ezzel szemben védőhálót szeretne. Barcza György elmondta: az egész piacnak az a véleménye, hogy Magyarországot érdemes finanszírozni, az IMF-nek nem ez a véleménye. Az ország jó pályán halad, hiszen lehetett tartani a három százalékos hiányt, ugyanakkor egy eladósodott helyzetből nehéz kijönni. Az elemző szerint a legnagyobb probléma, hogy túl voltunk adósodva, és furcsa ellentmondás, ha egy adósságból kijövő országot megpróbálnak újabb adósságba vezetni, az adósságválságot adósságválsággal kezelni.

Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője korábban a köztévében arról beszélt, hogy a nemzetközi pénzügyi intézmények egyfajta eszközként funkcionálnak a külföldi országok irányából a kormány felé történő nyomásgyakorlásra, mivel a kabinet jó néhány nemzetközi céget különadóval sújtott. Az elemző hozzátette: ez tisztán látszik, mivel a jelentésben minden egyes mondat arra van kihegyezve, hogy a 2013 és 2015 közötti években esetleg rosszul alakulhatnak a folyamatok, ugyanakkor sem a tavalyi költségvetést, sem az elvégzett átalakításokat nem ismerik el.

Ismert, Orbán Viktor miniszterelnök szerdán José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével közös sajtótájékoztatóján a valutalappal való tárgyalásokkal kapcsolatban azt mondta, hogy már mindent tudunk egymásról, bár nem minden tudás boldogít. Orbán nagy eredménynek nevezte, hogy hazánk piacképes, és „nem akarjuk elhagyni a piacokat”. Hozzátette, hogy a kabinet rugalmas biztonsági hálót szeretett volna kérni, hitel viszont nem kell Magyarországnak.

A mostani, határidő előtti IMF-törlesztést egyébként a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint az tette lehetővé, hogy „elkapkodták” a Prémium Euró Magyar Államkötvényt, amelyből összesen 1,325 milliárd euró értékben értékesített az államkincstár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.