A Századvég vezető elemzője szerint az IMF-jelentésből látszik, hogy Magyarországot a lehető legrosszabb színben tüntetik fel, és azokat az eredményeket sem ismerik el, amelyek tényszerűek. Elmondta: ő is találkozott az IMF képviselőivel, akik elmondták, Magyarországnak már szerintük sincs szüksége hitelkeretre, ugyanakkor soha nem fogják dicsérni a magyar gazdaságot, mivel nem az IMF ajánlásai alapján kezelték a válságot.
Az elemző szerint a kisemberek is vehettek államkötvényt, hiszen egészen kis címletekben lehetett vásárolni a papírokból. Az mindenképpen jó, ha a pénz belül marad, ebből lehetett törleszteni az IMF felé. A Valutaalap abba a skatulyába akarja beletolni Magyarországot, hogy készenléti hitelre van szüksége, a kormány ezzel szemben védőhálót szeretne. Barcza György elmondta: az egész piacnak az a véleménye, hogy Magyarországot érdemes finanszírozni, az IMF-nek nem ez a véleménye. Az ország jó pályán halad, hiszen lehetett tartani a három százalékos hiányt, ugyanakkor egy eladósodott helyzetből nehéz kijönni. Az elemző szerint a legnagyobb probléma, hogy túl voltunk adósodva, és furcsa ellentmondás, ha egy adósságból kijövő országot megpróbálnak újabb adósságba vezetni, az adósságválságot adósságválsággal kezelni.
Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője korábban a köztévében arról beszélt, hogy a nemzetközi pénzügyi intézmények egyfajta eszközként funkcionálnak a külföldi országok irányából a kormány felé történő nyomásgyakorlásra, mivel a kabinet jó néhány nemzetközi céget különadóval sújtott. Az elemző hozzátette: ez tisztán látszik, mivel a jelentésben minden egyes mondat arra van kihegyezve, hogy a 2013 és 2015 közötti években esetleg rosszul alakulhatnak a folyamatok, ugyanakkor sem a tavalyi költségvetést, sem az elvégzett átalakításokat nem ismerik el.
Ismert, Orbán Viktor miniszterelnök szerdán José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével közös sajtótájékoztatóján a valutalappal való tárgyalásokkal kapcsolatban azt mondta, hogy már mindent tudunk egymásról, bár nem minden tudás boldogít. Orbán nagy eredménynek nevezte, hogy hazánk piacképes, és „nem akarjuk elhagyni a piacokat”. Hozzátette, hogy a kabinet rugalmas biztonsági hálót szeretett volna kérni, hitel viszont nem kell Magyarországnak.
A mostani, határidő előtti IMF-törlesztést egyébként a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint az tette lehetővé, hogy „elkapkodták” a Prémium Euró Magyar Államkötvényt, amelyből összesen 1,325 milliárd euró értékben értékesített az államkincstár.