Új program indulhat a devizahitelesekért

Lapinformációk szerint a devizahitelek forintra váltásában gondolkodik a kormány. Az akció nem csak az adósokon segítene.

BL
2013. 03. 06. 14:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerdai Magyar Nemzet és a Népszabadság is arról írt, hogy a devizahitelesek további segítésén dolgozik a kabinet. A Magyar Nemzet információi szerint, ha hazánk és Svájc jegybankja meg tud egyezni, a frankhiteleket forintra, esetleg euróra válthatnák az emberek. A lap azt írja, a devizaadósok problémáinak végleges megoldásához Matolcsy György és Thomas Jordan, a Svájci Nemzeti Bank elnökének együttműködése teremthetné meg az alapot.

Szakértők szerint, bár eddig is folytak tárgyalások az adósok helyzetének javításáról és a hitelezés beindításáról, a miniszterváltás új lendületet adhat a tárgyalásoknak. Varga Mihály is utalt rá, hamarosan olyan megállapodás születhet a bankokkal, amely a költségvetési bevételek veszélyeztetése nélkül pörgethetné fel a hitelezést – írja a lap.

A Népszabadság úgy tudja, hogy a legalább kilencven napja nem törlesztett devizaadósságokat forintra váltanák, majd egy részét elengednék. Ez mintegy százezer hitelt érint, ennyien nem törlesztenek legalább három hónapja. A lap információi szerint a pénzintézetek a fennálló tartozást a jelenlegi árfolyamon átváltanák forintra, majd az összeg egy részét elengednék. Az is előfordulhat – írják –, hogy a jegybank is segítheti ezt devizatartalékával, mint arra a végtörlesztés idején már sor került. Akkor az MNB biztosított devizaforrást a bankoknak, forintjukat euróra váltotta, így a folyamat nem járt a forint jelentős leértékelődésével.

Barcza György is arról beszélt nemrégiben, hogy ezzel akár 30 százalékkal lehetne csökkenteni a törlesztőrészleteket. Úgy látja, 5 milliárd euróig a befektetők szemében sem veszélyes a devizatartalékok felhasználása. Sőt a piac akár pozitívan is értékelheti, hiszen a lakosság terheit csökkentheti vele a kormány – mondta a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezetője.

Ismert, Orbán Viktor is arról beszélt hétfőn a parlamentben, hogy tovább tárgyal a kormány a bajba jutott devizahitelesek megsegítéséről a bankokkal. Mint mondta, azokon kell segíteni, akiknek veszélybe került az otthona. A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy eddig egymillió-háromszázezer devizahiteles családon segített a kabinet azzal, hogy lehetővé tette a végtörlesztést és az árfolyamrögzítést. „A kormány tárgyalásokat folytat az ügyben, hogyan tudná megmenteni azokat, akiket eddig még nem mentett meg. Ez helyes magatartás. Ezeket a tárgyalásokat folytatni kell, meg is kell egyezni. Az álláspontunk világos: mindenkinek meg van a maga felelőssége, az államnak is, a bankoknak is és a hitelfelvevőknek is. Olyan megoldást kell találni, amely kisegíti a bajbajutottakat” – fogalmazott a kormányfő.

Ráadásul nem csak a lakosságnak van rendkívül magas devizahitele, hanem a vállalati szektornak és a településeknek is. Utóbbiak adósságának jelentős részét már átvette az állam. Így egy esetleges átváltásnál ezek a devizahitelek is átalakíthatók lennének forintra.

Hozzátehetjük, a devizaadósság csökkenése jelentősen mérsékelné az országra leselkedő kockázatokat. Eddig ugyanis kiemelten figyelni kellett arra, hogy ne szálljon el a euró árfolyama, mert az a magas devizaszint miatt jelentősen megdobta volna az adósságot. Egy olyan országban, ahol a lakosság, az állam és a vállalkozói szektor jelentős devizaadóssággal rendelkezik, érzékeny kérdés az árfolyam és egy nagy gyengülés kedvezőtlenül érintené a gazdaság minden szereplőjét. Ráadásul a devizahitelek magas szintje a fogyasztást is visszafogja.

Az átváltás után egyrészt jelentősen javulna a lakosság helyzete, másrészt már nem kellene minden áron 300 forint alatt tartani az euróárfolyamot. Az esetleges árfolyammozgások a kisebb devizaállománynál ugyanis kevesebb kockázatot rejtenének, továbbá a spekulációs támadások is kevésbé érintenék az országot.

Sőt, a magasabb árfolyam az exportra termelő cégeknek még profitot is hozna, hiszen nekik devizában fizetnek az általuk előállított termékekért, ők viszont azt több forintra tudnák átváltani. A lépés így a gazdasági növekedés beindításához is hozzájárulna.

Mint az MNB adataiból kiderül, a háztartások hitelállománya a 2005-ös 3000 milliárd forintról 2009-re 9000-re nőtt, a teljes adósságon belüli devizaarány pedig ezen időszak alatt 10-ről majd 70 százalékra ugrott. A folyamat 2011-ben fordult meg, 2012 végére a devizahitel-állomány 7000 milliárdra, aránya pedig 60 százalék alá csökkent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.