Rendszeres egyeztetés lesz az MNB és a nagybankok között

Lezajlott az első egyeztetés a nemzeti bank vezetése és az első körben meghívott magyarországi nagybankok vezetői között az MNB növekedési hitelprogramjáról.

PR
2013. 04. 08. 11:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tájékoztatás szerint az ülésen a pénzintézetek üdvözölték az együttműködést és a program meghirdetését. A tárgyaló felek megállapodtak abban, hogy a program még kidolgozásra váró részleteit együtt alakítják ki rendszeres egyeztetés keretein belül.

A jegybanki egyeztetés első fordulójára meghívott pénzintézeti vezetők a magyarországi bankrendszer vezető szereplői: Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, Gyuris Dániel, az OTP Jelzálogbank elnök-vezérigazgatója, Patai Mihály, az UniCredit Bank Hungary elnök-vezérigazgatója, Rik Scheerlinck, a K&H vezérigazgatója, Spéder Zoltán, az FHB Jelzálogbank igazgatóságának elnöke, Surányi György, a CIB Bank igazgatóságának elnöke, Wiedner Heinz, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója, Zolnai György, a Budapest Bank elnök-vezérigazgatója és Urbán Zoltán, a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgató-helyettese.

Orbán április 5-i rádióinterjújában indokoltnak nevezte az MNB növekedési hitelprogramját. Rámutatott ugyanis, hogy ma a kereskedelmi bankok aligha adnak a vállalkozóknak tízszázalékosnál alacsonyabb kamatú kölcsönt, ami gyakorlatilag kitermelhetetlen.

 

Mélyíti a recessziót a vállalati hitelezés visszafogása, pedig közép- és hosszú távon a bankrendszer érdeke is, hogy segítse a kilábalást. Nagy Márton, a jegybank pénzügyi stabilitásért és hitelösztönzésért felelős ügyvezető igazgatója szerint ezen elv mentén dolgozták ki a növekedésösztönző hitelprogramot.

A közlemény szerint a Magyar Nemzeti Bank folytatni kívánja az egyeztetést a hitelprogramról, a továbbiakban konzultálni fog a szakosított pénzintézetekkel és a takarékszövetkezetekkel is.

Matolcsy április 4-i bejelentésével gyakorlatilag is új korszak kezdődött a jegybank életében. A jegybankelnök egyebek között a növekedés támogatására és a hitelezés bővítésére három intézkedésből álló növekedési hitelprogram elindításáról döntött. A mikro-, kis- és középvállalkozásoknak (kkv-k) 250 milliárd forintos refinanszírozási hitelkeretet biztosít a jegybank, további 250 milliárdos keretből a kkv-knak devizahitel-kiváltó lehetőséget biztosítanak aktuális árfolyamon. A harmadik intézkedéssel a kéthetes MNB-kötvényállományt 4500-ról 3600 milliárdra csökkentik. Simor András korábbi jegybankelnök természetesen egyetlen hasonló lépésre sem szánta el magát. Matolcsy bejelentésére javult a magyar CDS-árazás, ami a hazánk iránti bizalom erősödését jelzi.

A bejelentett intézkedések súlya nem akkora, hogy megingathatná a makrogazdasági folyamatokat, ugyanakkor a gazdaság egyes köreit megmozgathatja. Önmagában a 250 milliárd forint nagyon pozitív lehet, ugyanakkor nagyságrendileg nem horribilis összeg – mondta el portálunknak Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője szerint erre lehetett számítani, csak a részletek voltak kérdésesek, vagyis hogy mennyi pénzt és milyen csatornákon keresztül pumpál a magyar gazdaságba az MNB.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.