A közlemény szerint a GVH megállapította, hogy a földgáz-kereskedelem nem alkot egységes árupiacot, azon belül az egyes lényegesen eltérő helyzetű vevőcsoportoknak való értékesítés külön-külön árupiachoz tartozik, illetve a földgáztárolást is eltérő árupiacként kezeli. A versenyhivatal – Németország, Ausztria, Szerbia, Ukrajna és Románia versenyhatóságához hasonlóan – az irányításszerzés feltétel nélküli engedélyezése mellett döntött.
A GVH közleménye szerint az MVM és az általa irányított vállalkozások meghatározó tevékenységi területe a villamosenergia-iparhoz kapcsolódik. Az MVM-csoport tevékenysége kiterjed a villamosenergia-termelés, az átvitel, a rendszerirányítás és az áramkereskedelem területére, azaz vertikálisan integrált vállalkozáscsoportnak tekinthető, amely a villamosenergia-piachoz kapcsolódó egyéb szolgáltatásokat is végez. 2011-től a földgáz-nagy- és -kiskereskedelem is a tevékenységei közé tartozik, azonban részesedése egyetlen szegmensben – elsődleges beszerzés, gáz értékesítése kereskedőknek, erőműveknek, ipari fogyasztóknak – sem haladja meg a 20 százalékot.
Megtérülő beruházásnak tartja a kormány az E.ON hazai földgázipari érdekeltségeinek megvásárlását – közölte korábban Fónagy János.
A Fidesz-frakció álláspontja szerint pedig a földgázipari érdekeltségek visszavásárlása garantálja a magyar emberek szociális és energiabiztonságát.
Az E.ON magyarországi földgázipari érdekeltségeinek megvásárlásáról szóló megállapodást az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. 2013. március 28-án írta alá, a vételár az MVM akkori tájékoztatása szerint megközelítőleg 870 millió euró. A vételár magában foglalja az E.ON Földgáz Storage Zrt. és az E.ON Földgáz Trade Zrt. hozzávetőleg 350 millió euró értékű részvényeit és a két társaság egyéb átvállalt kötelezettségeit. A végleges ár a záráskori gázkészletektől függ.
Orbán Viktor miniszterelnök és Johannes Teyssen, az E.ON elnök-vezérigazgatója még 2012. november 30-án írt alá szándéknyilatkozatot az E.ON-csoport magyarországi földgázipari érdekeltségeinek átruházásáról az MVM-re. Az E.ON magyarországi érdekeltségeinek megvásárlása miatt az Országgyűlés márciusban módosította a 2013-as központi költségvetést.
Az E.ON Földgáz Trade Földgázkereskedő Zrt. (EFT) tevékenysége a gáz-nagy- és -kiskereskedelemre, a kapcsolódó szolgáltatások nyújtására, továbbá Magyarország határain keresztül végzett földgázszállításra terjed ki. Magyarországon az EFT a földgázt kiskereskedők, illetve kereskedők, jellemzően egyetemes szolgáltatók, ipari fogyasztók és erőművek számára értékesíti.
Az E.ON Földgáz Storage Földgáztározó a Magyarországon található földgáztároló telepein gáztárolási tevékenység végzésére jogosult.
A márciusi megállapodás értelmében az E.ON Földgáz Storage Zrt. és az E.ON Földgáz Trade Zrt. részvényeinek száz százaléka, vagyis a két cég minden vagyontárgya az MVM-csoport tulajdonába kerül, beleértve az E.ON Földgáz Trade Zrt. földgázkészletét és az E.ON Földgáz Storage Zrt. tárolóiban található párnagázt. A tranzakció keretében az MVM Zrt. kiváltja a társaságok jelenleg fennálló tulajdonosi kölcsöneit is, ezeket a tranzakció zárásakor fizeti meg az eladó részére. Az MVM Zrt. a tervek szerint részben saját, részben pedig külső forrásokból finanszírozza a tranzakciót – tudatta a cég.
„A két vállalat megvásárlásán felül a szerződő felek rögzítették azt, hogy az MVM vételi opcióval élhet a Panrusgáz Zrt. azon részvénypakettjének megszerzésére is, amely az E.ON Ruhrgas International GmbH tulajdonában van. Az E.ON Földgáz Trade Zrt. hosszú távú gázbeszerzési szerződéseivel több különböző forrásból biztosítja Magyarország igényeit. A szerződések közül kiemelkedik az orosz hosszú távú gázbeszerzési megállapodás” – közölték.
Az E.ON Földgáz Storage Zrt. négy föld alatti tárolója mindösszesen 4,43 milliárd köbméter mobilgáz kapacitású, amely Magyarország teljes 2012. évi földgázfogyasztásának mintegy felét, a teljes éves lakossági gázfogyasztásnak megfelelő mennyiséget tesz ki. A tranzakció lezárultával ismét hazai társaság üzemelteti majd a 2,17 milliárd köbméter névleges mobilgáz kapacitású zsanai, a 340 millió köbméteres pusztaedericsi, az 1,64 milliárd köbméteres hajdúszoboszlói és a 280 millió köbméteres kardoskúti földgáztárolót.
Az E.ON-csoport 2006-ban 300 millió euró készpénzért és 600 millió euró hitel átvállalásával vásárolta meg a Mol Földgáztároló Zrt. és a Mol Földgázellátó Zrt. százszázalékos részvénycsomagját. Az E.ON Földgáz Storage Zrt. 2007–09 között 32 milliárd forint (mintegy 110 millió euró) értékű beruházással 600 millió köbméterrel megnövelte a Zsanai Földalatti Gáztároló kapacitását, ezzel a létesítmény a közép-európai térség egyik legnagyobb földgáztárolója lett.