A politikust arról kérdezték, hogy a központi büdzsé vagy a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) finanszírozza-e az E.ON-ügyletet, továbbá faggatták arról is, hogy a Jobbik a szerinte indokolatlanul magas vételár miatt büntetőfeljelentést tesz a vásárlással kapcsolatban. Fónagy János válaszában kijelentette: a kormánynak az energiabiztonság erősítése a célja az ügylettel, és nem titkolt szándéka az sem, hogy döntő szerepe legyen a magyarországi gázpiacon.
A kabinet számításai szerint megtérülő beruházásról van szó – mondta az államtitkár, aki nemzetbiztonsági és energiafüggetlenségi szempontból is felbecsülhetetlen értéknek nevezte a földgázipari érdekeltséget. Emlékeztetett, hogy az ügylet előreláthatólag 2013 második felében zárulhat, így a végleges ár – amely megközelítőleg 870 millió euró – a záráskori gázkészletek függvényében alakul ki. A tervek szerint az MVM Zrt. részben saját, részben pedig külső forrásból finanszírozza a tranzakciót, amely a költségvetést nem érinti – közölte Fónagy János.
Az MVM március 28-án írta alá az E.ON magyarországi földgázipari érdekeltségeinek megvásárlásáról szóló megállapodást. Az idei költségvetés korábbi módosításai szerint az állam eredetileg 875 millió euróig vállalt garanciát a tranzakcióra. Ez később változott, így az állam már nem a vételár 100, csupán 80 százalékára nyújt kezességet az MVM-nek. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlése szerint erre a módosításra azért volt szükség, mert így az EU nem minősítheti tiltott állami támogatásnak a lépést. Orbán Viktor miniszterelnök azonban még február elején egy rádióinterjúban úgy fogalmazott: „a maximális vételár alatt vásároljuk meg” az E.ON-cégeket. A magyar kormányfő és Johannes Teyssen, a német E.ON-csoport vezérigazgatója még novemberben szignózták azt a szándéknyilatkozatot, amiben leszögezték: 2012. december 15-éig a felek minden részletben megállapodnak, 2013. január 31-éig pedig megtörténik a szerződés aláírása is.
Az E.ON Földgáz Storage Zrt. négy földalatti tárolója mindösszesen 4,43 milliárd köbméter mobilgáz kapacitású, amely Magyarország teljes 2012. évi földgázfogyasztásának mintegy felét, a teljes éves lakossági gázfogyasztásnak megfelelő mennyiséget tesz ki. A tranzakció lezárultával ismét hazai társaság üzemelteti majd az 2,17 milliárd köbméteres névleges mobilgáz-kapacitású zsanai, a 340 millió köbméteres pusztaedericsi, az 1,64 milliárd köbméteres hajdúszoboszlói és a 280 millió köbméteres kardoskúti földgáztárolót.
Az E.ON gázkészletének megvásárlásávaltovábbcsökkenhet ősszel és jövő tavasszal a rezsi. Erről egy neve elhallgatását kérő szakember nyilatkozott a Magyar Nemzetnek. Mint mondta, az állam több milliárd köbméter párnagázhoz jut a német energetikai cég magyarországi leányvállalatának megvásárlásával. A Fidesz-frakció szerint a földgázipari érdekeltségek visszavásárlása garantálja a magyar emberek szociális és energiabiztonságát, és több lehetőséget ad a kormánynak arra, hogy beleszólhasson a lakosság gázellátását érintő kérdésekbe.