Telitalálat a hitelprogram, nagyon lelkesek a bankárok

A bankrendszer tagjai sikerként könyvelik el a növekedési hitelprogramot, és szeretnék folytatni – mondta Patai Mihály.

TK
2013. 09. 10. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Bank elnöke a hazai vezető kereskedelmi bankok első számú vezetőit hívta bankárreggelire kedden. Patai Mihály tájékoztatása szerint a megbeszélés célja a növekedési hitelprogram tapasztalatainak összegzése volt. Elmondta, a devizahitelekről nem volt szó, mindössze pár mondatot váltottak a témában, a jegybankelnök jelezte, hogy a kormány álláspontjának ismeretében fogja saját véleményét kialakítani.

Kérdésre válaszolva Patai Mihály megismételte a bankszövetség álláspontját, amely szerint közösen kell állni a devizahitelesek megsegítésének költségeit, a bankok már eddig is vállalták, hogy arányosan nagyobb szerepet vállalnak, mint a másik két szereplő, az adósok és a kormány. Hozzátette: a bankszövetség augusztus végén kétféle változatot tett le a kormány asztalára, amit most is tartanak, ugyanakkor dolgoznak egy harmadik változaton, jövő hétfőn pedig újra összeül a bankszövetség elnöksége, ahol végiggondolják ezt is.

A találkozón Matolcsy György jegybankelnök és vezető munkatársai Fabrizio Centronét, a CIB Bank Zrt. vezérigazgatóját, Csányi Sándort, az OTP Bank Zrt. elnök-vezérigazgatóját, Heinz Wiedner Raiffeisen-vezérigazgatót, Nagy Csabát, a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. vezérigazgatóját, Patai Mihályt, az Unicredit Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatóját, Rik Scheerlincket, a K & H Bank Zrt. vezérigazgatóját, Simák Pált, az MKB Bank Zrt. elnök-vezérigazgatóját, Spéder Zoltánt, az FHB Jelzálogbank Nyrt. igazgatóságának elnökét, Vojnits Tamást, a TakarékBank Zrt. igazgatósági elnökét és Zolnai Györgyöt, a Budapest Bank Zrt. elnök-vezérigazgatóját látták vendégül.

Maximum 15 százalékos csökkentést tart elképzelhetőnek a devizahitelek esetében az OTP elnök-vezérigazgatója. „Maximum 15 százalékkal lehet csökkenteni a törlesztőrészleteket, hogy a forinthiteleseknél ne járjanak jobban a devizahitelesek” – mondta Csányi Sándor kedden a Hír TV-nek. Hozzátette: a bankok nem tudnak majd egységes javaslattal előállni, ugyanis jelenleg is versenyhivatali vizsgálat folyik a végtörlesztés miatt.

Már dolgozik a jegybank a júniusban indított és augusztus végén zárult növekedési hitelprogram folytatásán – értesült a Magyar Nemzet. Információik szerint a kérdés szerepel a monetáris tanács holnapi ülésének napirendjén is.

 

Az előzetes várakozásoknál nagyobb mértékben járulhat hozzá a gazdaság bővüléséhez a jegybank most lezárult növekedési hitelprogramja. Több pénzintézet is arról számolt be a Magyar Nemzetnek, hogy a vállalkozások fele-kétharmada új beruházásokhoz igényelt kedvezményes kölcsönt.

 

A K&H Bank 970 hitelszerződést kötött a jegybank növekedési hitelprogramja keretében, és csaknem 95 milliárd forint értékű hitelt nyújtott ügyfeleinek – mondta Huszár Róbert, a társaság vállalati szolgáltatási üzletágának vezetője sajtótájékoztatón szeptember 9-én Budapesten.

 

A Budapest Bank a megadott határidőre teljes egészében leszerződte az MNB által rendelkezésére bocsátott 44 milliárd forintos refinanszírozási keretösszeget, és összességében több mint 700 ügyletre kötött szerződést. A CIB Bank is teljes egészében leszerződte a jegybank növekedési hitelprogramjában igényelt és megkapott összeget.

 

A Monetáris Tanács 2013. április 4-ei ülésén döntött a MNB növekedési hitelprogramjának elindításáról, majd annak érdekében, hogy minél több kis- és középvállalkozás juthasson hitelhez a program keretében, május 28-ai ülésén 50 százalékkal megemelte a keretösszeget a korábban meghatározotthoz képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.