A Magyar Nemzeti Bank elnöke a hazai vezető kereskedelmi bankok első számú vezetőit hívta bankárreggelire kedden. Patai Mihály tájékoztatása szerint a megbeszélés célja a növekedési hitelprogram tapasztalatainak összegzése volt. Elmondta, a devizahitelekről nem volt szó, mindössze pár mondatot váltottak a témában, a jegybankelnök jelezte, hogy a kormány álláspontjának ismeretében fogja saját véleményét kialakítani.
Kérdésre válaszolva Patai Mihály megismételte a bankszövetség álláspontját, amely szerint közösen kell állni a devizahitelesek megsegítésének költségeit, a bankok már eddig is vállalták, hogy arányosan nagyobb szerepet vállalnak, mint a másik két szereplő, az adósok és a kormány. Hozzátette: a bankszövetség augusztus végén kétféle változatot tett le a kormány asztalára, amit most is tartanak, ugyanakkor dolgoznak egy harmadik változaton, jövő hétfőn pedig újra összeül a bankszövetség elnöksége, ahol végiggondolják ezt is.
A találkozón Matolcsy György jegybankelnök és vezető munkatársai Fabrizio Centronét, a CIB Bank Zrt. vezérigazgatóját, Csányi Sándort, az OTP Bank Zrt. elnök-vezérigazgatóját, Heinz Wiedner Raiffeisen-vezérigazgatót, Nagy Csabát, a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. vezérigazgatóját, Patai Mihályt, az Unicredit Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatóját, Rik Scheerlincket, a K & H Bank Zrt. vezérigazgatóját, Simák Pált, az MKB Bank Zrt. elnök-vezérigazgatóját, Spéder Zoltánt, az FHB Jelzálogbank Nyrt. igazgatóságának elnökét, Vojnits Tamást, a TakarékBank Zrt. igazgatósági elnökét és Zolnai Györgyöt, a Budapest Bank Zrt. elnök-vezérigazgatóját látták vendégül.
Maximum 15 százalékos csökkentést tart elképzelhetőnek a devizahitelek esetében az OTP elnök-vezérigazgatója. „Maximum 15 százalékkal lehet csökkenteni a törlesztőrészleteket, hogy a forinthiteleseknél ne járjanak jobban a devizahitelesek” – mondta Csányi Sándor kedden a Hír TV-nek. Hozzátette: a bankok nem tudnak majd egységes javaslattal előállni, ugyanis jelenleg is versenyhivatali vizsgálat folyik a végtörlesztés miatt.
Már dolgozik a jegybank a júniusban indított és augusztus végén zárult növekedési hitelprogram folytatásán – értesült a Magyar Nemzet. Információik szerint a kérdés szerepel a monetáris tanács holnapi ülésének napirendjén is.
Az előzetes várakozásoknál nagyobb mértékben járulhat hozzá a gazdaság bővüléséhez a jegybank most lezárult növekedési hitelprogramja. Több pénzintézet is arról számolt be a Magyar Nemzetnek, hogy a vállalkozások fele-kétharmada új beruházásokhoz igényelt kedvezményes kölcsönt.
A K&H Bank 970 hitelszerződést kötött a jegybank növekedési hitelprogramja keretében, és csaknem 95 milliárd forint értékű hitelt nyújtott ügyfeleinek – mondta Huszár Róbert, a társaság vállalati szolgáltatási üzletágának vezetője sajtótájékoztatón szeptember 9-én Budapesten.
A Budapest Bank a megadott határidőre teljes egészében leszerződte az MNB által rendelkezésére bocsátott 44 milliárd forintos refinanszírozási keretösszeget, és összességében több mint 700 ügyletre kötött szerződést. A CIB Bank is teljes egészében leszerződte a jegybank növekedési hitelprogramjában igényelt és megkapott összeget.
A Monetáris Tanács 2013. április 4-ei ülésén döntött a MNB növekedési hitelprogramjának elindításáról, majd annak érdekében, hogy minél több kis- és középvállalkozás juthasson hitelhez a program keretében, május 28-ai ülésén 50 százalékkal megemelte a keretösszeget a korábban meghatározotthoz képest.