Fontos szerepet játszanak a foglalkoztatási adatok kedvező alakulásában a tavaly év eleje óta élő munkahelyvédelmi akció adókedvezményei – így vélekedett a lap kérdésére a legfrissebb adatok ismertetésekor a nemzetgazdasági tárca adóügyi helyettes államtitkára. Pankucsi Zoltán felidézte: a szabályok szerint adóenyhítés jár azoknak a munkaadóknak, amelyek nehéz munkaerő-piaci helyzetben lévőket alkalmaznak. – Január eleje és november vége között több mint 105 milliárd forintot hagyott az állam az érintett munkáltatóknál – mondta a minisztériumi vezető, majd megjegyezte: a munkahelyvédelmi akció a tavalyi esztendő utolsó hónapjaiban is megközelítőleg 750 ezer ember állásának megőrzéséhez nyújtott érdemi segítséget. Megjegyezte még: az adatok összességében emelkedést mutatnak, az állásvédő adóintézkedés tehát mind több munkahely megóvásához járul hozzá.
A legutóbbi – vagyis a novemberi – értékekről szólva Pankucsi Zoltán elmondta, hogy a múlt esztendő tizenegyedik hónapjában 131 ezer fiatal alkalmazásakor érvényesítették a munkáltatók a könnyítést, emellett a kedvezmény 328 ezer nyugdíj előtt álló ember, 32 ezer kisgyermeket nevelő szülő, 22 ezer álláskereső, továbbá 230 ezer képzettséget nem igénylő munkakört betöltő dolgozó foglalkoztatásában játszhatott szerepet. A részletes statisztikából levonható megállapítások közül a helyettes államtitkár azt emelte ki, hogy a versenyszférában egyre növekszik az adókedvezményekkel megóvott álláshelyek száma. A közintézmények ugyanakkor – az év közepéhez képest – ősszel némileg kevesebb ember alkalmazásakor érvényesítették a munkahelyvédelmi akció adóenyhítéseit.
Négymillió fölé emelkedett a foglalkoztatottak száma, ez nagyrészt a versenyszférában létrejött új munkahelyeknek köszönhető – mondta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatásért felelős államtitkára január 16-án.
Régen adtak ki a gazdasági elemzők olyan optimista előrejelzéseket, mint az elmúlt év végén – írta ugyanezen a napon a Piacésprofit.hu. 2013 elején az elemzők még a stagnálást is pozitív forgatókönyvként kezelték, azonban az iparban, a beruházásokban és a mezőgazdaságban bekövetkezett fordulat növekedést tudott hozni. Év végére nagyon alacsony szintre csökkent az infláció, ennek következtében nőttek areálbérek, ráadásul az esztendő végére a fogyasztás is felpörgött. A gazdasági szereplők egy évtizede nem voltak ilyen optimisták, ráadásul a nemzetközi gazdasági környezet is óvatos optimizmusra ad okot – közölte elemzésében a portál.
A teljes cikket a szombati Magyar Nemzetben olvashatja.