Nem áll meg az építőipari drágulás

Magánmegrendelések teszik ki az építőipari cégek megbízásainak felét, az idén a vállalkozások a közmegrendelések, közbeszerzések arányának további csökkenésére számítanak.

2019. 04. 02. 14:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magánmegrendelések teszik ki az építőipari cégek megbízásainak felét, az idén a vállalkozások a közmegrendelések, közbeszerzések arányának további csökkenésére számítanak. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) tagszervezetei és más jelentős piaci szereplők megkérdezésével készült felmérése szerint ebben az évben sem áll meg az áremelkedés az építési piacon. A cégek várakozása szerint az építőanyagok ára, a fuvardíjak, az építőgépek bérleti díjai mintegy tíz százalékkal, míg az élőmunka és az alvállalkozói díjak 10-15 százalékkal nőhetnek.

A korábbi évek hasonló felmérései­vel megegyezően a cégek a tevékenységüket leginkább akadályozó tényezőként ezúttal is a szakemberhiányt emelték ki. Valamennyi megkérdezett vállalkozás említett olyan részterületet, amelyen nem rendelkezik a megrendelés teljesítéséhez szükséges, megfelelő mennyiségű és kvalitású szakemberrel. A szűkös kapacitás leginkább a lakásépítő cégeket érinti, hiszen a lakásépítési kedv továbbra is erős.

A hiány ugyanakkor magával hozta a fizetések emelkedését: a felmérés szerint a cégek az országos átlagon felül, 15 százalékkal emelték tavaly a béreket, az idén pedig további tíz százalékos bérfejlesztést terveznek. Az ágazati keresetek a versenyszféra átlagától viszont továbbra is elmaradnak. A válaszadók fele számolt be létszámbővítési tervekről, ám a cégeknek a munkavállalók megtartása is egyre komolyabb kihívást jelent.

A vállalkozások partnereinek jellemzően tizede fizet késedelmesen, ami a likviditást nehezíti ugyan, ám a kintlévőségek megítélése javul: a vállalkozások a tartozások 90-95 százalékát behajthatónak minősítik. A cégek úgy látják, hogy az elmúlt években folyamatosan kedvezőbb irányt vett a lánctartozások helyzete, ami a teljesítésigazolási szakértői szerv működésének is köszönhető. Az építőipari lánctartozás összege ma 150 milliárd forintra becsülhető, ami az öt-tíz évvel ezelőtti mintegy 400 milliárdhoz viszonyítva jelentős javulás. Az ÉVOSZ szerint 2019 a hatékonyság javulásának éve lehet, mivel idénre beérnek az ágazat tavaly indított beruházásai.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.