Hamarosan tárgyalóasztalhoz ülnek az üzletek és a dolgozók képviselői

Úgy tűnik, nyitott kapukat döngetnek a munkavállalók képviselői a piaci szereplőknél az üzletek vasárnapi nyitvatartásával kapcsolatos kezdeményezéssel, miszerint a jövőben a kereskedők önkéntes alapon rövidítsék működésüket a hét utolsó napján. A munkaerőhiány miatt mindkét fél által racionális lépésnek tartott javaslatból a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fórumán születhet hosszú távú, önszabályozó megoldás, amelyet üzleti szempontok alapján valamennyi nagyvállalat támogathat.

2019. 06. 18. 5:45
A legtöbb áruházban már most is a vásárlói igényekhez igazítják a zárás időpontját a hét utolsó napján Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fóruma (VKF) elé kerülhet az áruházak vasárnapi nyitvatartásának kérdése. Az önszabályozáson alapuló, egységes változtatásra a cégek nyitottnak mutatkoznak a munkaadói oldalon, a munkavállalók pedig üdvözölnék a számukra kedvezőbb, rövidített munkaidőt – mondta a Magyar Nemzetnek a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke.

Palkovics Imre jelezte: a magas szintű munkaügyi kapcsolatok fórumain lezajlott egyeztetéseiből kiderül, hogy a kereskedelmi cégek képviselői nyitottak a vasárnapi üzemelés észszerű módosítására, amelyre az önkéntesség lehetősége és a megfelelő fogyasztási környezet miatt megérett az idő.

A legtöbb áruházban már most is a vásárlói igényekhez igazítják a zárás időpontját a hét utolsó napján
Fotó: Kurucz Árpád

Ahogy azt lapunk hétfőn megírta: a Munkástanácsok konföderáció tagja, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete munkaerőpiaci tapasztalataik alapján azt javasolja a kereskedelmi vállalatoknak, hogy közös üzletpolitikai döntéssel rövidítsék a vasárnapi nyitvatartásukat 2, 4 vagy 6 órával, ami a dolgozóhiányos területen több szempontból optimális megoldás lenne.

Palkovics Imre szerint a cégek elfogadhatónak tartják a felsorolt szempontokat, és egyetértenek azzal, hogy jó lenne újragondolni a hét utolsó napján jellemző működést a gazdaságosabb munkaszervezés és a színvonalas kiszolgálás érdekében.

A Munkástanácsok elnöke úgy látja, ehhez viszont az is szükséges lenne, hogy a piaci szereplők nagyobb bizalommal forduljanak egymás felé a közös, a vásárlókkal együtt valamennyi fél számára optimális helyzet kialakításában, és vállalják fel, hogy a vasárnapi hosszított nyitvatartást a piaci verseny teszi veszteségessé.

– Miután a kereskedők kialakították közös álláspontjukat, érdemes lesz tárgyalóasztalhoz ülni a konzultációs fórumon, eközben piackutató cégek közreműködésével a lakosság véleményét is meg kell vizsgálni a tervezett változtatásról. Szó sincs arról, hogy népszavazást szeretnénk a kérdésben, és nincs semmilyen jogszabályi nyomás ebben az ügyben – hangsúlyozta Palkovics Imre.

Megkérdeztük az áruházláncokat is, hogy állnak a vasárnapi üzemeléssel, és a jogszabály 2016-os eltörlése óta miként alakul a nyitvatartás a hét utolsó napján.

Válaszában a legnagyobb piaci szereplő, a Tesco azt írta, hogy áruházaik nyitvatartását a vásárlói igényekhez igazodva folyamatosan felülvizsgálják és alakítják, ami a vasárnapi működésre is vonatkozik.

– Ennek megfelelően a jogszabály előtti állapothoz képest a mostani vasárnapi nyitás és a zárás időpontjai is módosultak – közölte a Tesco. A Balaton környéki áruházak, illetve az üdülőterületeken elhelyezkedő üzletek nyitvatartására a szezonidőszak is hatással van, amikor a nyitás és a zárás időpontját minden évben módosítják, amely érintheti a vasárnapi nyitvatartást is. A Tescónak jelenleg 204 áruháza van Magyarországon, amiből 194 vasárnap is nyitva van, ezek üzemelési ideje változó. Van, amelyik 0–24-ben elérhető, a többi reggel 6-kor, 7-kor vagy 8-kor nyit, és mérettől, elhelyezkedéstől függően – vásárlói igényekhez is igazítva – 16 és 22 óra között zár.

2016 áprilisától, a jogszabályi változást követően minden áruházunkban a korábbi nyitvatartásra álltunk vissza, amely jelenleg is érvényben van – válaszolta megkeresésünkre az Auchan áruházlánc. Az érintett 24 Auchan-üzlet reggel 7-kor vagy 8 órakor nyit, és – egy 16 órai zárást kivéve – jellemzően este 8, 9, illetve 10 órakor zár be vasárnaponként.

A Spar üzletlánc azt közölte, hogy a 382 saját üzemeltetésű Spar-, City Spar- és Interspar-egységből 24 üzletük tart zárva vasárnap, illetve egy üzletet április végétől szeptember elejéig kinyitnak vasárnaponként. – Alapvetően sokféle nyitvatartással dolgozunk a vásárlói igények és az áruházak elhelyezkedése miatt. Ha a vasárnapi napra gondolunk, a legtöbb üzletünk 7, illetve 8 órakor nyit és 13, illetve 18 órakor zár be – jelezte a cég.

– A Lidl Magyarország a vasárnapról szóló jogszabály 2016. áprilisi eltörlése óta változatlanul, mind a 181 áruházát 7–17 órai nyitvatartással működteti a hét utolsó napján – írta a diszkontáruházlánc.

Ez a nyitvatartási rend átlagosan négy órával rövidebb, mint a törvény előtti időszakban. Ez alól a nyári szezonban a magas vásárlószámú áruházak (elsősorban a Balaton környékén található nyolc Lidl-üzlet) a kivételek, amelyek június közepe és augusztus vége között 7-től 20 óráig várják a vásárlókat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.