Nem okozott jelentős károkat a járvány a hazai munkaerőpiacon: a vállalatok túlnyomó többsége megtartotta munkavállalóját, és a legtöbb európai uniós országgal ellentétben a nők és a fiatalok foglalkoztatottsága sem romlott jelentősen – olvasható ki az uniós statisztikai hivatal folyamatosan bővülő adatsoraiból. Ahogy arról a Magyar Nemzet is beszámolt, az állami foglalkoztatási szerv adatai és a piaci szereplők is úgy látják: bekövetkezett a munkaerőpiaci fordulat, ugyanis hetek óta kevesebb az újonnan regisztrált álláskereső, mint az elhelyezkedő munkavállaló.
A nemzetközi szervezetek is úgy látják, kiemelkedően sikeresen védekezett Magyarország, mivel a járvány terjedésének korai szakaszában hozta meg a szükséges egészségvédelmi és gazdaságvédelmi intézkedéseket. Jóval korábban léptünk, mint Nyugat-Európa, ahol az újraindulás korántsem volt zökkenőmentes. Az eredményes válságkezelésnek köszönhetően hazai vállalkozások világgazdasági pozíciója erősödhet a jövőben.
A szakértők ugyanakkor azt is megjegyzik, a kedvezőtlen világgazdasági folyamatok a hazai munkaerőpiacot sem hagyják érintetlenül, ugyanakkor az átképzési programokkal és a rugalmasabb főnök-beosztott viszonynak köszönhetően nem várható a 2008–2009-es gazdasági válsághoz mérhető krízis.
A nőket rosszabbul érintette a járvány
A járvány megjelenését követően bevezetett korlátozó intézkedések az összes európai tagállamban a nők állását sodorta leginkább veszélybe. Ennek részben az az oka, hogy a távoktatás bevezetésével nekik kellett otthon maradniuk gyermekükkel. Magyarországon emiatt nem veszítették el a nők tömegesen a munkájukat, amelynek oka részben a vállalatok munkaszervezésének, illetve a szabadságok kiadásának, részben pedig az otthoni munkavégzés gyors bevezetésének volt köszönhető.

Magyarországon csökkent legkevésbé az Európai Unió tagállamai közül a nők ledolgozott munkaóráinak száma a koronavírus megjelenését követően 2020 első három hónapjában a tavalyi év utolsó három hónapjához képest – derül ki az Eurostat első negyedéves jelentéséből. Egy év alatt ráadásul hazánk azon kevés tagállamok közé tartozik, ahol éves összehasonlításban emelkedett a nők ledolgozott óraszáma.
Éves összevetésben mindössze 0,8 százalékkal dolgoztak kevesebbet a magyarok az idei év első három hónapjában. Ezzel szemben Szlovákiában több mint nyolc, míg Ausztriában hat százalékkal esett vissza a ledolgozott munkaidő a járvány által nem érintett 2019-es év első negyedévéhez képest. A legnagyobb kiesést az olaszok szenvedték el, mintegy tíz százalékkal esett vissza a járvány hatására a munkában eltöltött idő. A korlátozó intézkedések Magyarország mellett Romániában, Bulgáriában és Hollandiában éreztették legkevésbé hatásukat. A felmérések is alátámasztják a kedvező adatokat, a munkavállalók hatékonyabbnak érezték magukat a home office-ban a karantén ideje alatt.