Az elmúlt időszak érzékelhetően felértékelte a mezőgazdaság és az egészséges élelmiszerek jelentőségét, amelyet jól mutat a szeptemberben induló képzésekre jelentkezők számának növekedése is – tájékoztatta a Magyar Nemzetet az Agrárminisztérium. Országosan összesen mintegy tizenegy százalékkal többen jelentkeztek felsőoktatási képzésre tavalyhoz képest. Ennél nagyobb arányban nőtt az érdeklődés az agrárium területén meghirdetett szakokra.
Az agrár-felsőoktatásban a megújult Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen (MATE) szeptembertől közel negyedével több hallgató kezdheti meg tanulmányait: az intézmény gödöllői, budai, keszthelyi, kaposvári és gyöngyösi campusain induló képzésekre összesen több mint 3200-an nyertek felvételt. A statisztikák szerint a MATE gödöllői Szent István Campusára 1011 fő, a budai campusra 1023 fő, a kaposvári campusra 603 fő, a keszthelyi Georgikon Campusra 312 fő, a gyöngyösi Károly Róbert Campusra pedig 295 fő érte el a felvételhez szükséges ponthatárt.
A MATE-n a legtöbb új hallgató az államilag támogatott, nappali képzésben meghirdetett tájrendező és kertépítő mérnöki, valamint az évek óta népszerű élelmiszermérnöki alapszakokra jutott be. Kiemelt érdeklődés volt a gyógy- és fűszernövények felsőoktatási szakképzése iránt is.
Az Agrárminisztérium kiemelte: a MATE-ra felvételt nyert hallgatók részesei lesznek az idén februártól megújult intézményi keretek közt működő egyetem további fejlődésének. A MATE egyik legfontosabb célja ugyanis az, hogy a hallgatóknak a lehető legmodernebb infrastruktúrát nyújtsa, piacképes gyakorlati tudás elsajátításával kielégítve a XXI. századi igényeket.
Szintén közel negyedével – 22 százalékkal – többen jelentkeztek a Széchenyi István Egyetem képzéseire is. Kiemelkedő, hogy az egyetem Mosonmagyaróváron működő mezőgazdasági és élelmiszer-tudományi karának szeptemberben kezdődő képzéseire 61 százalékkal több hallgató jutott be, mint tavaly.
Az elmúlt évekhez hasonlóan továbbra is az élelmiszermérnök-alapképzési szak a legnépszerűbb. Nagy érdeklődés mutatkozott a leendő hallgatók részéről a hagyományos ötéves agrármérnökképzés iránt is, amely 2021-ben először levelező tagozaton is elindulhat.
Nemcsak a felsőoktatásban, de az agrárium területein indított szakképzésekben is jelentősen, több mint tíz százalékkal nőtt a jelentkezés 2020-hoz képest. Az Agrárminisztérium arra emlékeztetett, hogy már a 2020-as tanévtől a megújult agrárszakképzési rendszerben tanulhatnak a fiatalok. A versenyképes tudás megszerzése érdekében 2020 júliusától öt Agrárszakképzési Centrum kezdte meg működését. Ezek a központok országszerte összesen 58 helyszínen 56 agrárszakképző iskolát működtetnek. Az intézményekben tavaly összesen 17,5 ezer diák tanult.
A tárca tapasztalatai szerint
egyre nagyobb az érdeklődés a középfokú technikusképzések, ezen belül a mezőgazdasági technikusi és a mezőgazdasági gépésztechnikusi képzések iránt. A 2021/22-es tanévben az augusztusi adatok alapján várhatóan 4326 új tanuló kezdi meg tanulmányait.
A szakképzésbe jelentkezők körében idén a mezőgazdasági és erdészeti ágazat a legnépszerűbb. Ezekre a tavalyihoz képest 14 százalékkal több fiatalt vettek fel. A környezetvédelem és vízügy területein pedig 44 százalékkal többen kezdhetik meg tanulmányaikat. A minisztérium megjegyezte, hogy
a szakképzés átalakítása a versenyképes munkaerő képzését szolgálja. A speciális szakmai ismereteket ugyanis a duális gyakorlati képzésben az ágazati alaptudással lehet hatékonyan elsajátítani.