Szerteágazó gazdasági és társadalompolitikai szerepe van a minimálbér összegének, ezért a kötelező legkisebb munkabér meghatározásának megszüntetése beláthatatlan következményekkel járna – mondta a Magyar Nemzet megkeresésére Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a baloldal miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter korábbi, minimálbér-ellenes nyilatkozatára reagálva kiemelte: Európa negyven államának négyötödében van központilag meghatározott minimálbér.
A skandináv államokban vagy a régiós országok közül Ausztriában ugyan nincs meghatározva egységes minimálbér, de a kialakult hagyományoknak megfelelően ágazatonként, illetve más, kollektív megállapodások alapján minden területen meg vannak határozva az adható legkisebb munkabérek. Számos országban jellemző a végzettség vagy az életkor alapján többféle minimumbér meghatározása. Magyarországon ilyen a minimálbérnél jóval magasabb összegű garantált bérminimum, amelynek feltétele a középfokú végzettség.
Parragh László ezzel kapcsolatban kiemelte: eltérő a legkisebb keresetek kialakításának módszere, ugyanakkor olyan ország nincs, amely a legkiszolgáltatottabb munkavállalók védelmét adó minimumkeresetet eltörölte volna. Ennek gondolata a legliberálisabb gazdaságpolitikai nézetekkel cseng össze, amely a munkavállaló és munkaadó közötti bértárgyalási feszültséget semmilyen módon nem kívánja befolyásolni.
Rossz tehát az a munkáltatói hozzáállás, amely a minimálbérre és annak emelésére kizárólag vállalati költségelemként tekint, s nem veszi figyelembe a fontos társadalmi és gazdasági szerepét. Nem igaz az az állítás sem, hogy hosszú távon az alacsony keresetekkel növelhető a versenyképesség, sőt ennek ellenkezőjének kell igaznak lennie.
Ha kizárólag a leszorított bérek járulnának hozzá legnagyobb mértékben a versenyképességhez, akkor a szegényebb országokban sokkal élénkebb fejlődést tapasztalhatnánk
– mutatott rá a kamara elnöke. Parragh László emellett figyelmeztetett, a kötelező legkisebb bér kiszámítható és arányos emelése a vállalkozásokat további termelékenység- és hatékonyságnövelésre kényszeríti.